Tisková zpráva: O maturitní data může požádat kdokoli, ministerstvo mu je musí vydat

ilustrační foto by piotr mamnaimie (flickr.com) (CC BY 2.0)

Na stránkách projektu Maturitní data – odtajněno se registrovala první stovka dobrovolníků, kteří chtějí požádat o informace o tom, jak studenti řešili jednotlivé úlohy letošních testů státní maturity.

Praha, 21. dubna 2016 – Hlavním cílem spuštění webu Maturitní data – odtajněno je shromáždit dobrovolníky, kteří ministerstvo požádají o výsledky jednotlivých úloh státní maturity. Za první týden po spuštění stránky se registrovalo už sto padesát zájemců.

Pokud kdokoli požádá o souhrnné výsledky některé úlohy státní maturity, Ministerstvo školství jako správce těchto dat mu je musí zdarma vydat. To dokládá precedentní příklad z minulého roku, o němž se více dozvíte ZDE.

Web www.data-mat.cz proto shromažďuje e-mailové adresy zájemců, kteří po skončení maturitního testování individuálně požádají o výsledky jednotlivých úloh. „Zavalení“ žádostmi může ministerstvo ve spolupráci s Cermatem předejít zveřejněním anonymizovaných prvotních maturitních dat na již existujícím portálu. Zveřejnění je technicky snadné a má téměř nulové náklady. Na rozdíl od vyřizování množství individuálních žádostí. Zatím jsou po skončení maturitní zkoušky zveřejňována pouze souhrnná data o výsledcích celých testů.

Oldřich Botlík, zakladatel iniciativy Maturitní data – odtajněno, řekl: „Během prvních dnů po spuštění webu se zaregistrovalo už sto padesát žadatelů. Nejlepší by bylo, kdyby jejich pomoc nakonec ani nebyla nutná. Ministerstvo totiž může zvolit levnější a snazší cestu. Anonymizace maturitních dat z nich odstraní údaje odkazující na konkrétní žáky a školy. Pro šikovného programátora je to práce na jedno odpoledne. Zveřejnění takto upravených dat nemůže nikomu uškodit a učitelé i veřejnost budou mít jasnější představu o tom, co středoškoláci opravdu umějí.“

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments