Tisková zpráva: Pomluva není argument. Ředitel Cermatu by měl svá tvrzení dokázat

ilustrační foto by Krystal Tubbs (flickr.com) Public Domain Mark 1.0

Iniciativa Maturitní data – odtajněno vyzývá ředitele Cermat Jiřího Zíku, aby jasně uvedl, kde jsou v rámcových vzdělávacích programech logaritmické rovnice a korektorské dovednosti.

Praha, 17. června 2016 – Ředitel Cermatu se ohradil proti tvrzení, že státní maturita porušuje zákon, a obvinil zakladatele iniciativy Oldřicha Botlíka z účelové manipulace a matení veřejnosti. Celá věc je poměrně jednoduchá. Stačí, když Jiří Zíka veřejně označí ty pasáže rámcových vzdělávacích programů, které všem školám ukládají učit maturanty látku z uvedených úloh v maturitních testech. Taková věcná odpověď by zároveň pomohla udržet debatu o maturitě v konstruktivní rovině.

V analytickém materiálu zveřejněném 14. 6. 2016 konstatovalo sedm odborníků, že maturitní testy z matematiky a z českého jazyka a literatury porušily zákon. Obsahovaly totiž úlohy ověřující něco, co chybí nejméně v jednom rámcovém vzdělávacím programu (RVP) pro maturanty. V testu M to byla úloha 15 (logaritmické rovnice), v testu ČJL úlohy 1, 8, 11, 16, 17, 24 a 32 (korektorské dovednosti).

Za přípravu obou testů odpovídá Jiří Zíka, ředitel Cermatu. Chce-li tvrzení odborníků vyvrátit, musí předložit pasáže v rámcových vzdělávacích programech, které požadují řešení logaritmické rovnice a zvládnutí korektorských dovedností.

Vyzýváme tedy ředitele Cermatu, aby veřejnosti dokázal svá tvrzení a označil ty části rámcových vzdělávacích programů, o něž opírá legitimnost uvedených úloh testů státní maturity. Jde o pasáže v OBOU programech, tedy jak v RVP pro gymnázia, tak v RVP pro střední odborné školy.

Analytický materiál ve formátu PDF najdete ZDE. V příloze tiskové zprávy najdete RVP pro gymnázia a střední školy. Příslušné pasáže: RVP GČeský jazyk a literatura str. 12–16, Matematika str. 21–25. RVP SOŠČeský jazyk str. 14–16, Literární výchova str. 38–39, Matematika str. 35–37. Všeobecně vzdělávací část je ve všech RVP pro maturitní obory středních odborných škol identická.

Tomáš Feřtek,  odborný konzultant EDUin, řekl: „Je snad samozřejmé, že pokud stát po školách a maturantech něco požaduje, musí dodržovat zákony a pravidla, která sám stanovil. Zástupcům iniciativy i autorům analytického materiálu připadá rozpor mezi rámcovými programy a maturitními katalogy a testy zjevný. Pokud Jiří Zíka říká, že tvrzení o porušení zákona u státních maturit je matením veřejnosti, bylo by dobré, kdyby to také dokázal. Protože bez toho nejsou slova o účelové manipulaci argumentem, ale právě jen pomluvou.“

Připojit se s

Odebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimir Stanzel
Vladimir Stanzel
6 years ago

“ Pokud Jiří Zíka říká, že tvrzení o porušení zákona u státních maturit je matením veřejnosti, bylo by dobré, kdyby to také dokázal. Protože bez toho nejsou slova o účelové manipulaci argumentem, ale právě jen pomluvou.“ – A dokázali autoři onoho analytického materiálu, že k porušení zákona opravdu došlo? Nedokázali. Ani nemohli dokázat – není totiž mezi nimi ani jeden právník, jde pouze o laické názory. Rozhodnout by měl proto soud. Divím se, že se autoři materiálu doposud na nějaký neobrátili – jsou-li přesvědčeni o tom, co napsali, měli tak už dávno učinit.

Ennio Kocourek
Ennio Kocourek
6 years ago

Je tedy státní maturita už tak „daleko“, že k posouzení, zda konkrétní maturitní otázka odpovídá RVP, je potřebný právník? Nebo rovnou soud? Jen tak dál, CERMAT!

Vladimir Stanzel
Vladimir Stanzel
6 years ago
Reply to  Ennio Kocourek

Cermat v tom má jasno, zpochybňuje iniciativa Maturitní data – odtajněno. A jestliže viní MŠMT z porušení zákonných norem, pak je nasnadě obrátit se na soudní instanci, která jediná je s to rozhodnout, na čí straně zákon stojí. Následně bude nutno vyvodit odpovědnost – buď na straně MŠMT a Cermatu, nebo na straně iniciativy.