Tisková zpráva: Školní jídelny se nezmění, dokud rodiče nebudou opravdu chtít

Kulatý stůl o školním stravování ukázal, že za současného stavu nelze čekat, že školní jídelníček bude lákavější a významněji podpoří zdravý životní styl současných školáků.

Praha 29. října – Z diskuse odborníků, kteří zastupovali státní správu i rodičovskou veřejnost, vyplynulo, že je třeba podporovat zdravější stravovací návyky dětí. Názory, jak toho dosáhnout, se však velmi různí. Podle MŠMT a ČŠI jsou stávající předpisy v pořádku, rodiče si však stěžují na to, jak vypadá školní jídelníček v praxi, podle nich obsahuje příliš masa a polotovarů. Shoda panuje pouze v otázce automatů na cukrovinky a slazené nápoje, které by bylo žádoucí ze škol odstranit.

Kulatý stůl, který můžete zhlédnout jako video, nebo si ho stáhnout jako audio do přehrávače, ukázal, že rodičovská veřejnost a orgány, které podobu školního stravování určují, těžko nacházejí společnou řeč. Shodují se jen na drobnějších změnách, jako zákaz automatů na pochutiny.

Ačkoli jsou předpisy a spotřební koš formálně v pořádku, praxe ve školních jídelnách vypadá jinak: v pokrmech převažuje maso a mléčné výrobky nad zeleninou a ovocem, jídelny používají polotovary a dětem zbytečně podávají slazené nápoje.

Situace školních jídelen je svízelná, neboť jejich vedoucí mají malé platy, mnohým také chybí informace a vzdělávání potřebné pro vaření podle modernějších poznatků o výživě.

Školní stravování je třeba propojit s výukou. Děti by se měly učit o tom, jak se správně stravovat a mít možnost si prospěšné návyky upevňovat ve škole i doma. Vzdělávat je proto nutné nejen děti, ale i rodiče a pracovníky jídelen. Čím lepší je spolupráce školy a rodiny, tím úspěšnější je zavádění zdravějších pokrmů do školního jídelníčku a jeho obliba mezi dětmi.

Příklady z praxe dokazují, že vaření z čerstvých a místních potravin je finančně reálné, pokud škola naváže partnerství s místními dodavateli a využije například podpory Agrární komory.

Videozáznam, audiozáznam a shrnutí Kulatého stolu, který se konal 24. dubna, najdete ZDE.

Olga Pohl, tisková mluvčí EDUin, řekla: „Jestli se má stravování ve školách pohnout směrem k chutnější a zdravější nabídce, musí se rodiče ozvat podstatně hlasitěji. Ano, předpisy školám nebrání vařit zdravěji, samy o sobě ale nic nezmění. Současný systém, kdy je všechno nařízeno jednotně a shora, je přežitý. Změna však může přijít jedině zezdola. Dokud rodiče nevyvinou tlak, který vyvolá diskusi všech, koho se školní stravování týká, bude většina jídelen dál vařit jako před třiceti lety.“

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bohuslav Sedláček
8 years ago

Vyzýváme další rodiče, ale i experty v oblasti výživy, zainteresované organizace, učitele, vedoucí školních jídelen a kuchařky: Připojte se k občanské iniciativě Skutečně zdravá škola a podílejte se spolu s námi na pozitivních změnách ve školním stravování!

zdena
zdena
8 years ago

Pane Sedláčku,pracuji ve školní jídelně,snažím se vařit zdravě,problém je ale v tom,že většina dětí zdravou stravu vůbec nejí.Takže jídlo končí v odpadu a to je potom škody.

Alena Kulhavá
8 years ago
Reply to  zdena

Paní Zdeno, mohu napsat zkušenosti pouze z jedné ZŠ, kde zastupuji za nepřítomného učitele: Jakékoliv, ať zdravé či nezdravé jídlo končí v odpadě. 90%. Když jsem přišla, byla jsem v šoku, připadala jsem si hlídajíce v jídelně jak ve špatném filmu. Probírala jsem s dětmi jídlo o hodině. Problém je v tom, že jsou děti zvyklé specifickým způsobem kořenit a tak ti, co doma jedí zdravě, ve škole si objednají zdravé a to vyhodí. A ti, co nejí zdravě, to vyhodí také, protože jsou také zvyklí na výraznější chutě (glutamát, bifteky apod.). Mluvím za školu z bohaté části Prahy. Když… Více »

Alena Kulhavá
8 years ago

Jak konkrétně? Děkuji předem za odpověď. Výživivý poradce a učitel přírodopisu na ZŠ.

jiřka
jiřka
8 years ago

Přesně tak. Naše ŠJ vaří denně čerstvé jídlo, polotovary téměř nepoužívá, polévkové a omáčkové směsi už vůbec ne. Strava je téměř domácí. Děti z MŠ se postupem času naučí jíst vše- ovoce, zeleninu, často slýcháme – to nejím (ale protože to „pouze“ neznám z domova). Takže bych naopak apelovala na rodiče, aby vařili vše a ne jenom to, co dětem chutná.

jiřka
jiřka
8 years ago

…..navíc..školkové děti se dají přesvědčit, ale školáci jsou jak mimina, co smlouvají o každou lžíci!!

Radek Sárközi
8 years ago

Mají děti možnost jídla ve školní jídelně hodnotit? Např. v hodinách češtiny formou recenze nebo ankety?

zdena
zdena
8 years ago

Paní Aleno to si představte,že já jsem v tom špatném filmu skoro každý den.Pracuji ve venkovské školní jídelně a někdy mám pocit,že rodiče tady dbají o to aby se jejich dítě stravovalo zdravě mnohem méně,než rodiče dětí ve městě.Věřte mi,že když vidím jak jde ráno dítě do školy a jí brámbůrky,nebo si ke svačině nese tři buchty z obchodu je to tristní pohled.Když jsme před 18.roky začínali v jídelně dělat čočku,skoro všichni ji vyhodili,dnes když udělám čočku jsou děti,které si přijdou i přidat.V současné době kdy začínám v jídelně vařit z bulguru,jáhel,pohanky to skoro všichni vyhodí.Proč,nejsou na to zvyklí.Je to… Více »

Radek Sárközi
8 years ago

Z diskuze na Facebooku: Jana Kolaříková: Moc pěkný projekt. Neustále řeším to,že děti u nás v místní školce dostávají za kdeco bonbóny a to raději nemluvím o přeslazeném čaji. Švagr s rodinou žije v Dánsku a tam jsou ze zákona všechny státní školky „sugar free“ Děti pijí čistou vodu,ke svačině maji ovoce či zeleninu ( u nás komunistická houska napatlana nutellou-a to kdovi jestli), a pokud ma někdo oslavu,rodiče smí přinést právě ovoce,či domácí pečivo,ale v žádném případe sladkosti.Kéž bychom se taky někdy dočkali. A jako vedlejší věc je,ze se neuvěřitelné ušetří tím nepoužívánim cukru.Držím Margit a spol.palce ( i… Více »