Ambiciózní sliby v příkrém rozporu se současným postojem strany k investicím do vzdělávání.
Praha, 25. září – Takřka všechny strany chtějí před letošními sněmovními volbami přidávat učitelům. Hnutí ANO v tomto ohledu zašlo úplně nejdál. Slib, že učitelé budou mít po čtyřech letech průměrný plat ve výši 150 % současného stavu, znamená navýšení o cca 15 tisíc korun (průměrný plat učitelů se pohybuje okolo 30 tisíc). Je to zároveň jediná zmínka o vzdělávání, která se vešla do úvodního slova Andreje Babiše, v němž seřadil politické priority hlavního favorita voleb.
EDUin představuje sérii hodnocení politických programů stran kandidujících do parlamentních voleb v roce 2017. Vycházíme z volebního modelu Median a zahrnujeme strany, které mají šanci překonat pětiprocentní klauzuli a také ty, které mají šanci dosáhnout na státní příspěvek na provoz (3 %). Následuje hodnocení programu ANO:
Pozitiva:
- Slib výrazně navýšit platy učitelů na úroveň, která by byla zajímavá pro potenciální zájemce o profesi; důraz na zvýšení a zkvalitnění učitelské profese.
- Důraz na celkový osobnostní rozvoj dětí a využití jejich potenciálu v souvislosti s potřebou reagovat na měnící se podmínky okolního světa.
- Důraz na manažerskou práci ředitelů a jejich odměnu.
- Jazykové vzdělávání.
Negativa:
- Nejasnost naplnění slibů (diagnostika potenciálu žáků), přímý rozpor některých slibů se skutečností (odpor ministerstva financí ovládaného ANO ke zvýšení rozpočtu školství na příští rok).
- Zjevně nízká priorita mezi ostatními body programu.
- Nejasně formulovaný vyšší vliv zaměstnavatelů na VŠ vzdělávání.
- Ačkoliv program mluví o vzdělávání, kapitola se jmenuje „školství“.
Co chybí:
- Zcela chybí závazek dorovnat deficit celkové investice do vzdělávacího systému oproti rozvinutým zemím.
- Program neodráží potřebu restrukturalizace středního školství, byť v náznacích lze vyčíst mezi řádky, že by k ní mělo dojít.
- Program úplně pomíjí současné aktuální problémy (nekoncepčnost, nejasné dopady systémových kroků typu maturita).
Bob Kartous, vedoucí komunikace EDUin, řekl: „Oproti programu ANO pro krajské volby došlo ke zjevné konsolidaci programu. Zůstalo spíše to smysluplné, v podpoře učitelů, ředitelů a otevřenosti škol vidíme shodu se strategickým dokumentem Vzdělávání přede-vším. Na druhou stranu, rozpor deklarací a konkrétních politických kroků strany vůči vzdělávání snižuje důvěryhodnost. Velkým handicapem je také heslovitost bez potřeby vysvětlit, jak sliby konkrétně naplnit.“