Lidové noviny: Český hokej a české vzdělávání mají jedno společné: ochromující exkluzivitu

by slidingsideways (flickr.com) (CC BY-NC-ND 2.0)

Publikujeme komentář Boba Kartouse, který vyšel 14.5. v Lidových novinách pod názvem Jak zkvalitnit „reprezentaci“. Zamýšlí se nad tím, jak exkluzivita v přístupu ke vzdělání, ovlivňuje pravděpodobnost, že se dostane podpory všem talentovaným a nadaným dětem, jinými slovy, že každý dostane možnost rozvinout svůj talent a nadání.

Položil si někdo otázku, jak je možné, že Jaromír Jágr má stále místo v hokejové reprezentaci? Je to tím, že český hokej má stále menší výběr kvalitních hráčů, kteří by byli mladší. Při vší úctě k Jaromíru Jágrovi a dalším hráčům vysoce seniorského věku, fakt, že je stále nasazován, je více způsoben vnějšími okolnostmi než tím, že by stále byl na vrcholu. Není. Ve svém věku už pochopitelně výrazně pomaleji bruslí, což je v hokeji alfa i omega výkonu. 
Není ale předmětem tohoto komentáře hodnotit výkony Jaromíra Jágra. Když se podíváte na počet českých hráčů draftovaných v posledních letech do NHL, tak dramaticky klesá. Neklamná známka toho, že kvalita českého hokeje se snižuje. 

Příčiny jsou vcelku jednoduché: odešla generace hráčů, které vyprodukoval „socialistický“ sport, jenž zajišťoval materiální podporu bez ohledu na majetek. Z hokeje se stal exkluzivní společenský statek, dostupný pouze pro omezenou část společnosti. A to omezení je postaveno jednoznačně na socioekonomickém faktoru. Hokej je finančně a časově nesmírně náročný sport. Chcete-li, aby vaše dítě hrálo hokej, musíte investovat desítky až stovky tisíc korun. Musíte mít také čas doprovázet ho na tréninky a zápasy, alespoň v prvních letech přípravy. Z této rovnice vyplývá, že prototypicky jde o rodinu, v níž jeden z partnerů má vysoce nadprůměrné příjmy a druhý věnuje svůj čas dětem. Samozřejmě, že existují výjimky rodičů, kteří nemají nadprůměrné příjmy a svou dovolenou obětují snu, že jednoho krásného dne jejich syn přiveze do ČR Stanleyův pohár, ale jde o výjimky. Faktor prototypické rodiny omezuje hokejovou základnu na nějakých 30 procent populace. Tím se pochopitelně velmi silně snižuje pravděpodobnost, že do seniorské reprezentace vykrystalizuje to nejlepší, co by za ideálních podmínek byla schopna populace produkovat. 

Alfa a omega výkonu
Což o to, hokej je sice srdeční záležitostí této národní kultury (jednou z posledních), ale přece jen na něm v podstatě nezáleží. Nebude-li, tato společnost nijak zvlášť neutrpí. Hokej lze nahradit jiným kulturním fenoménem. Co nahradit nelze, to je vzdělávání. Vzdělávání je, stejně jako bruslení v hokeji, alfou a omegou společenského „výkonu“. Kvalita a výše dosaženého vzdělání v populaci determinují její budoucnost. Problém je, že vzdělávání je v ČR podobně exkluzivním statkem jako hokej. 

Naposledy tuto skutečnost ukázal výzkum Jana Germena Janmaata z London University College. Ve své přednášce na půdě Univerzity Karlovy ukazoval, že podle mezinárodních srovnání patří Česko (kupříkladu vedle Slovenska) mezi země, v nichž výše dosaženého vzdělání velmi závisí na socioekonomickém statusu rodiny a v nichž je pro děti z rodin na sociálním dně velmi těžké vystoupat po sociálním žebříčku někam výše. Právě proto, že nedosáhnou na vzdělání. Efekt je ovšem stejný jako v hokeji. Jestliže přístup k vyššímu vzdělání má pouze omezený počet dětí v populaci, výběr se nutně snižuje. Čím větší omezení, tím menší je pravděpodobnost, že budoucí „reprezentace“, společenská elita, bude v globálním porovnání konkurenceschopná. 

Rozšířit základnu 

U hokeje je krásné to, že v mezinárodním srovnání lze vše porovnávat na vlastní oči v přímém přenosu: hráči české reprezentace jsou proti Kanaďanům pomalejší, fyzicky hůře disponovaní, což jim nelze zazlívat. Jsou tím nejlepším, co omezený, exkluzivní výběr dokáže zajistit. U vzdělávání tyto nedostatky nejsou zdaleka tak transparentní a často vůbec není zřejmé, že jsou vlastně důsledkem zanedbání společenského rozvoje někdy před třiceti, čtyřiceti lety. To je totiž reálný horizont dopadu vzdělávání ve společnosti. Chceme-li lepší hokejisty, nutně musíme učinit hokejovou základnu co nejširší, což znamená zejména podporu těm, kdo si nemohou tento nákladný sport pro své děti dovolit. Z hlediska rozvoje této společnosti je ovšem mnohem důležitější, aby taková podpora směřovala do vzdělávání. Na něm, nikoliv na hokeji, závisí budoucnost.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiri Janecek
Jiri Janecek
7 years ago

„…podle mezinárodních srovnání patří Česko (kupříkladu vedle Slovenska) mezi země, v nichž výše dosaženého vzdělání velmi závisí na socioekonomickém statusu rodiny a v nichž je pro děti z rodin na sociálním dně velmi těžké vystoupat po sociálním žebříčku někam výše.“ Narazim tu na tuto informaci asi uz potreti, ale nikdy tu nebyl odkaz na tu praci samotnou. Takze konkretne by mne zajimalo, kde ze to ty deti z rodin na socialnim dne maji snazsi vystoupat nekam vyse? Jinak zvysenim dostupnosti VS vzdelani chudsim vrstvam se ohaneli mj. i nekteri pravic*ci pri pokusu o zavedeni skolneho za vlady panske koalice (nerad… Více »

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
7 years ago

Myslím,že si pan Kartous trochu popletl dojmy a pojmy. Hokej byl exkluzivním sportem už za socialismu. Dostat se na vrchol byla vždy otázka peněz.Ale taky obětavosti rodičů. Drilu a tvrdé ,velmi tvrdé práce těch dětí ,mládeže. A právě tu obětavost a tvrdou práci nějak pan kartouz zapomněl vyzdvihnout. Bez toho to totiž nejde,ani kdybyste byl miliardář. Při představě,jak líný synek milionáře odmítá lítat po ledu, makat v posilovně, vstávat několikrát týdně ráno na trénink a jenom tatík mezitím láduje „love“ do výstroje je směšná. Takový synek by letěl, prachy nepraly,ven z klubu,až by se za ním prášilo. No, dnes by… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
7 years ago

„Problém je, že vzdělávání je v ČR podobně exkluzivním statkem jako hokej.“ A proto máme 7O vysokých škol. A plzeňská práva apod.

vittta
vittta
7 years ago

Ne každý hrát hokej chce, ne každý na to má dispozice.
A ne každý je ochoten mu věnovat dřinu a čas, jak uvádí paní Karvaiová.
Pan Kartouz už ale vidí skvělý hokejový tým, plný inkluzivních hráčů, kterým k úspěchu stačilo jen to, že dostali šanci….
Můj syn hokej hraje, takže…vím, o čem je tady řeč.

Miloš Rathouský
Miloš Rathouský
7 years ago

Mám to chápat tak, že pan Kartous svým komentářem bojuje proti exkluzivitě vzdělávání? Tj. že úzký výběr (ovlivněný navíc ekonomicky) snižuje výkon celku? Takže je to vlastně komentář proti exkluzivním formám vzdělávání na ZŠ jako jsou výběrové třídy nebo víceletá gymnázia? Jestli je to ten článek o tom, že exkluzivita ničí sociální soudržnost společnosti a podporuje ekonomicky podmíněné elitářství, po kterém jsem směrem k EDUinu volal, tak přiznávám, že jsem to na první přečtení nepochopil…

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
7 years ago

Jasně: protože eduínům tolik vadí exkluzivita ve vzdělávání, jsou nadšení ze vzniku pidiškol s několikatisícovým školným! A paralely s hokejem jsou jen stylistickým a myšlenkovým zoufalstvím pana Kartouse.

vittta
vittta
7 years ago

Ale co je zajímavé, vyspělé severské země, modla EDUinu, skončily hůř, než naši.
Inkluze v hokeji jim asi také nesvědčí.

vittta
vittta
7 years ago

Zrovna si čtu BL a co nevidím, text Boba Kartouze. “ právo na život, na svobodu projevu, vyznání, na vzdělání, na spravedlivý soudní proces. Zvykli jsme si nazývat se rozvinutou, demokratickou, civilizovanou společností právě proto, že tato práva považujeme za nezpochybnitelná. – See more at: http://www.blisty.cz/art/77482.html#sthash.STpeIYXB.dpuf Tyhle oduševnělé texty se mi líbí, lidská práva, svobody -a už se ukazuje na druhé, jak to nedodržují, v textu se třeba píše o mrtvých dělnících v Kataru, kteří budovali fotbalové stadiony, aby se euroatlantsická zlá civilizace mohla 3 týdny bavit. To je samozřejmě lež, dávno se tím baví i jiní a na rozdíl… Více »

l.snirch
l.snirch
7 years ago

Vidím pane Vittto, že zase o mě lžete. Ale vy už takový jste, tak si to užijte.

vittta
vittta
7 years ago

Těší mě, že to někdo čte. Když tak už příště budete něco rozporovat, pokuste se napsat, co vám konkrétně vadí. O vás jsem psal přesně tohle: „………… když to právo berou oni, je to pro dobro ostatních, jak jim poradil jiný příznmivce lidských práv, pan Snirch!“ Takže buď se necítíte příznivcem lidských práv, nebo máte dojem, že jste nepoužil argument, že to je (může?) být pro dobro ostatních, nebo se vám nelíbí ta rada. Jistě, neradil jste jim v tom slova smyslu, ale zastal jste se jich. Ale toho si nevšímejte, pochybuji, že byste pochopil, o co mi v tom… Více »