Otevřený dopis: „Pamlsková vyhláška“

10. 11. 2016
EDUin
7995808882_107f5ccd0e_z

Publikujeme otevřený dopis, který zaslal dne 7. 11. ředitel Malostranského gymnázia a Malostranské základní školy v Praze 1 Tomáš Ledvinka ministryni školství, mládeže a tělovýchovy.  V dopise žádá ministryni o změnu tzv. pamlskové vyhlášky, která podle jeho názoru neřeší problém nezdravého stravování žáků a studentů ve školách, ale naopak situaci komplikuje. Dopis ve formátu pdf. si můžete stáhnout ZDE.

Vážená paní ministryně,
rozhodl jsem se oslovit Vás a požádat Vás o změnu tzv. pamlskové vyhlášky. Bezesporu nelze zpochybnit účel, za jakým byla vyhláška vydána. Zdravější stravování dětí je nutné podporovat. V tom se však vyhláška v aktuálním znění zcela míjí účinkem. Lze předpokládat, že stravovací návyky žáků se kvůli dopadům vyhlášky dokonce zhorší. Důvody jsou dva. Především je vyhláška vytržena z kontextu a reality. Ve školách se prodej „nezdravých“ potravin striktně zakazuje, ale kdekoliv jinde si je žáci bez omezení mohou koupit. Jistě jim je kupují i jejich rodiče.

Druhým důvodem je to, že limity takzvaně zdravého zboží jsou ve vyhlášce nastaveny tak přísně, že zásadním způsobem zužují prodejní sortiment. Provozovatelé školního občerstvení jsou nuceni své obchody uzavřít, protože prakticky nemají co prodávat. Posuďte sama, vyhlášce nevyhovují např. ani vanilkový Pribináček, jogurt Activia, Jihočeské máslo Madeta, Milko Bio Máslo, Emco Mysli na Zdraví nebo krůtí šunka pro děti. U některých potravin, třeba pekařských výrobků, lze naopak jen těžko zjistit, zda by pro prodej vyhověly, nebo nikoli.

Dovolím si malou prognózu vývoje v této oblasti v naší škole a nejspíše i v mnoha dalších. Nyní máme výborně fungující školní občerstvení. Spokojeni jsou žáci, rodiče i zaměstnanci. Neprodávají se žádné energetické nápoje ani nic výrazně nezdravého. Sortiment je široký včetně ovoce, jogurtů apod. Ceny jsou nastaveny velmi přívětivě. Provozovatel bufetu bude nucen od 15. prosince ukončit činnost pro nerentabilitu budoucího provozu. Provozovatel nápojových a svačinových automatů už smlouvu vypověděl. Část žactva tak pravděpodobně zůstane bez dopolední svačiny.

Pečlivější maminky začnou dětem chystat svačiny doma. Budou tyto svačiny zdravější? Maminky přece nejsou vázány vyhláškou, a tak rády koupí dětem to, co jim chutná, bez ohledu na hladiny cukru, soli či tuku. Časově vytížení nebo movitější rodiče, dají potomkům peníze, aby si svačinu koupili cestou. Za rohem školy máme Mc Donald´s, o pár kroků dál kebab, pizzu či Starbucks. Není pochyb o tom, co si děti koupí. A nic si nenalhávejme. Problém budou mít i učitelé, aby během přestávek uhlídali žáky ve škole. Ti nyní chodí do školního bufetu. Ještě si však pamatuji na dobu před lety, když ve škole občerstvení nebylo. Každou chvíli jsme řešili nepovolené opuštění školy v době školního vyučování. Vyskočit oknem v přízemí a doběhnout za roh pro hamburger či hranolky se za přestávku pohodlně stihne. Výsledek je zřejmý a vůbec ne povzbudivý. Žáci se budou stravovat určitě méně zdravě než dosud; rodiče to bude stát více času i peněz; učitelé budou mít více starostí s pedagogickým dozorem a žáci utíkající ze školy budou vystaveni většímu riziku; škole se sníží výnosy z doplňkové činnosti o nájemné za bufet.

Předpokládám, že nic z toho nebylo záměrem autorů vyhlášky. Požadovaného cíle by se dalo dosáhnout rozumnou úpravou (zmírněním) limitů v příloze vyhlášky, aby pro školní občerstvení zůstal zachován dostatečně široký sortiment potravin a nápojů a zároveň aby bylo eliminováno zboží opravdu nezdravé. Moudřejší cestou by bylo úplné zrušení limitů a ponechání odpovědnosti na vedení škol s přirozenou kontrolou rodičovských organizací či školských rad. Naší běžnou povinností je chránit zdraví žáků při všech školních činnostech. Nevidím žádný důvod, proč bychom to v oblasti školního stravování neměli dodržovat. Vážená paní ministryně, žádám Vás o posouzení uvedených návrhů a zároveň Vás srdečně zvu na návštěvu naší školy a školního bufetu, abyste mohla sama posoudit skutečný stav. Cesta k nám z ministerstva Vám nezabere více než 5 minut.
S pozdravem
Mgr. Tomáš Ledvinka ředitel školy

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články