Podívejte se: Politizace školství není hrozba, ale realita

Nabízíme obrazový záznam kulatého stolu SKAV a EDUin z minulého týdne, kde se diskutovalo o vztazích ředitelů a zřizovatelů. Řešily se především otázky spojené s konkurzy a rekonkurzy, které vyvolala změna v zákoně stanovující funkční období ředitelů na šest let. Diskutovalo se o tom, zda posílily závislost ředitelů na politické reprezentaci obce či kraje. Pozvánku s otázkami do diskuse najdete ZDE. Pokud si místo videa  chcete kulatý stůl poslechnout v telefonu nebo mp3 přehrávači, nahrávku si stáhněte ZDE.

Debatující a témata:

Josef Procházka, bývalý člen Školské rady a Klubu rodičů při ZŠ TGM v Poděbradech, který popsal konkrétní případ ředitele, který byl odstraněn prostřednictvím rekonkurzu. V tomto případě za výměnou ředitele stály především osobní vztahy.

Pravoslav Němeček, místopředseda Asociace ředitelů základních škol, jenž konstatoval, že politizace školství není hrozba, ale už dnes realita.  Tu by podle něj mohl do jisté míry změnit standard ředitelské profese a karierní systém.

Jaromír Krejčí z Ministerstva školství vysvětlil, proč úřad přistoupil ke změnám v zákoně  a popisoval, jak obtížné je vyvažovat zájmy různých skupin ovlivňujících řízení školství.

Marcela Štiková, zástupkyně Svazu měst a obcí ČR obhajovala právo zastupitelů ovlivňovat obsazení ředitelské funkce. Argumentovala, že obec takovému člověku svěřuje do správy majetek velké hodnoty. Alternativou by podle ní musel být návrat k odvětvovému řízení školství.

Jiří Stárek, šéf Asociace Základních uměleckých škol, shrnul vývoj pozice ředitele v historickém kontextu. Na tomto základě vysvětloval, že velké zlepšení nečeká, protože stále žijeme mentálně v rakousko – uherském prostoru. Také ale vysvětloval, že šestileté funkční období neumožňuje řediteli ve škole něco opravdu důkladně změnit. Snadná odvolatelnost podle něj připravuje školství o kvalifikované manažery.

Záznam z Kulatého stolu SKAV a EDUin z 12.12.2013, Ředitel školy versus zřizovatel. Vidí kvalitu školy stejně?

Zvukovou nahrávku můžete poslouchat ZDE.

 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena Kulhavá
8 years ago

Co to je kvalitní škola? – ze které vyjde nejvíce úspěšných absolventů? (ale to je do značné části dáno samotnými žáky, zejména u ZŠ a u gymnázií tím, nakolik je učitel ochoten přizpůsobit výuku přijímacícm testům a požadavkům VŠ- někdy až šíleným) – počítačová technika a gramotnost? (někdy jde v protikladu k výše zmíněnému, někdy souhlasně) – sociální kompetence a občasnká angažovanost? – celistvý rozvoj žáků (např, i včetně duchovního rozměru, který je dnes téměř tabu), popř. v co největších souvislostech? (jde někdy proti přijímačkám)? – Klima školy a vlastní „život školy“? – Spokojenost (klid) rodičů a žáků? (to mohou… Více »