Poslechněte si: Simonová a Chládek v Českém rozhlase o domácím vzdělávání

ilustrační obrázek. by IowaPolitics.com(flickr.com)(CC BY-SA 2.0)

Poslechněte si dvě nahrávky debat o domácím vzdělávání.  Ministr Chládek veřejně oznámil, že stáhnul z novely školského zákona možnost, aby děti absolvovaly v domácím vzdělávání i druhý stupeň základní školy. Informační článek z aktualne.cz najdete ZDE, komentář Martina Fendrycha tamtéže (ZDE). O aktuální situaci diskutují v pořadu Ranní Plus ze 6. května 2014 ministr Marcel Chládek  (ČSSD) a Jaroslava Simonová zastupující Asociaci pro domácí vzdělávání. Zajímavé je srovnání obou nahrávek. Ta starší je ze září 2013, kdy byl Marcel Chládek ještě stínovým ministrem za ČSSD.

Argumenty  ministra Marcela Chládka:

  • Vzorek, na kterém se domácí vzdělávání ověřovalo, byl příliš malý a nároky na vzdělání rodičů, kteří učí své děti,  jsou pro druhý stupeň příliš nízké.
  • Škola neslouží jen vzdělávání, ale i socializaci. Proto je třeba, aby děti strávily čas se spolužáky ve třídě. Domácí škola dětem znemožňuje kontakt s běžným školním kolektivem.
  • Domácí vzdělávání mohou zneužít lidé, kteří chtějí izolovat své dítě od okolního světa, například příslušníci nějaké sekty.

 

Argumenty Jaroslavy Simonové zastupující Asociaci pro domácí vzdělávání:

  • Vzorek není malý, účastnily se všechny děti, které se doma vzdělávají. Jejich výsledky jsou podle závěrečná zprávy Národní ústavu vzdělávání nadprůměrné.
  • Rodiče, kteří vzdělávají dítě doma, jsou obvykle velmi osobně i občansky aktivní a jejich děti mají nadprůměrný kontakt s komunitou i vrstevníky.
  • Za celou dobu existence domácího vzdělávání nenastala situace, kdy by byl tento institu zneužit k izolaci dítěte. Navíc už v současném modelu domácího vzdělávání je dostatek kontrolních mechanismů – pravidelné návštěvy školy, zkoušení – které tomu mohou zabránit.

 

Nahrávku pořadu Duel ČRo Plus v délce 10 minut stáhněte a poslouchejte ZDE.

Starší nahrávku z pořadu Pro a proti ze září 2013 v délce 50 minut poslouchejte ZDE.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Radek Sárközi
8 years ago

Tak to se ukázalo dost brzy, že je nový ministr školství nekompetentní…

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
8 years ago

spíš naivní

nápady ministra za 3 měsíce
nápady ministra za 3 měsíce
8 years ago

Přidat komentář

nápady ministra za 3 měsíce
nápady ministra za 3 měsíce
8 years ago

1) přidat hodinu tělocviku 2) ve „spolupráci“ s odbory „vyřešit“ zákon o ped. pracovnících 3) zavést registr učitelů 4) tablety do ZŠ 5) jednotné přijímačky na SŠ („zadarmo“)- chtěj to odbory (viz usnesení leden 2014)a pěkně přes počítače 6) povinná matika u maturit 7) maturity přes počítače 8) 2 úrovně maturit (gymply a odborné školy) 9) zákaz domácí školy 2. stupeň ZŠ 10) změna financování regionálního školství – aby na SŠ nešel každý, kdo neumí ani číst – tedy zavírat školy, propouštět učitele (jinak to zajistit nejde) Promiňte, určitě mi hodně nápadů během 3 měsíců nyní vypadlo z hlavy, se… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
8 years ago

11) Vybojoval navýšení rozpočtu o 83 milionů. Hurá. (A balík kosteleckých uzenin.)

l.snirch
l.snirch
8 years ago

du si koupit hořčicu….

l.snirch
l.snirch
8 years ago

12) učitel – statut chráněné osoby – už nás nikdo nenapadne a gdyž tak uvidí
13) povinná předškolní výchova (poslední rok) i gdyž chybí školky

JŠ
8 years ago

Pan ministr si pod sebou řeže větev. Domnívám se, že mu poradci téma domácího vzdělávání v minulosti vybrali, aby ukázal autoritu a razanci (což jako typ nažehleného úředníka potřeboval) a přišel maximálně o pár voličů z okruhu domácích školáků. Nepostřehl ale, že střední třída (která táhne veřejné mínění) se mezitím emancipovala, rodiče mají na školy čím dál větší nároky, nasávají moderní trendy a domácí vzdělávání mezi ně patří. Takže sice o domácí vzdělání pro své děti většinově neusilují, ale na nekvalifikované direktivy jsou alergičtí. Tohle mohlo v minulosti sklízet úspěch u voličů staré sociální demokracie, ale dnešní cílovou skupinu ČSSD… Více »

l.snirch
l.snirch
8 years ago
Reply to 

Pan ministr rozjel v krátké době tolik zásadních změn (viz výčet níže v diskusi) – těch bodů je minimálně 12. Každá změna ve školství by měla být vyargumentována, vyvráceny protiargumenty, posouzeny rizika. Jenže pan ministr to před sebou hrne v množství nevídaném. A každá změna, která neprojde diskusi, generuje množství odpůrců. Myslím, že mu to brzy zláme vaz, to množství změn a očekávání z toho plynoucích a následně nenaplněných, protože nic z toho nebylo diskutováno s odbornou veřejností a direktivy dnes nikomu v cílové skupině neimponují (školství hovoří k mladým a střední generaci jejich rodičů) Nepovedená oslavné články ministerstva (o… Více »