Tisková zpráva: Děti zůstaly v době krize bez obědů

ilustrační foto (c) katerina lanska

Projekty školních obědů zdarma jsou jednou z mála oblastí, kde stát aktuálně šetří

Praha, 7. dubna – Tisíce dětí dostávaly ještě před měsícem školní obědy zdarma. Nyní nedostávají nic. Oba dva projekty, které školní obědy zdarma zajišťují, totiž skončily v okamžiku, kdy se zavřely školy. Zdůvodnění z ministerstva školství i ministerstva práce a sociálních věcí odkazuje na stejný paragraf.

“Školní stravování je podle § 122 školského zákona poskytováno žákům pouze v době, kdy se nacházejí ve škole a je jim poskytováno vzdělávání. Znamená to, že školní stravování není poskytováno žákům, když nejsou ve škole, tedy i v době, kdy jsou školy zavřené,” odpovědělo na dotaz EDUin tiskové oddělení ministerstva školství. Obědy propadlé kvůli zavřeným školním budovám školy vyúčtují jako neodebraný oběd.

Inspirovat bychom se mohli například ve Velké Británii, kde funguje systém s jasně nastavenými podmínkami, za nichž mají děti na školní oběd nárok. Tamní školy mají volnost v tom, jak nejlépe prostředky na jídlo k dětem nyní dostat. Tam, kde to lze, připravují potravinové balíčky, jinde vystavují kupóny na nákup.

“Pro rodiny dětí zapojených v programech bezplatných obědů šlo o významnou pomoc, hlavně pokud mají dětí více. Jde o rodiny s minimálními příjmy, které jsou i za normální situace ohroženy finanční nouzí. Dospělí v těchto rodinách jsou často zcela bez úspor a stabilního zaměstnání, což znamená, jsou za současných podmínek ještě více než kdo jiný ohroženi propouštěním. Stát to vše ještě umocňuje zastavením podpory stravování. To může ohrožovat zdravý vývoj dětí, nemluvě o efektivitě jejich vzdělávání. Jde o vrcholnou ukázku formalismu. Stát ve chvíli, kdy uzavřel školní jídelny, jakoby zapomněl, že důvody, proč tyto děti obědy zdarma dostávaly, trvají i nadále,“ říká analytik EDUin Štěpán Kment, který problematiku nerovného přístupu ke vzdělání studuje na Education Studies na University College London.

Připojit se s

Odebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments