Tisková zpráva: Jednotné přijímací zkoušky letos jen zdůrazní nerovnosti

21. 1. 2021
EDUin

Ředitelé by měli zvážit, jestli nepřipravit alternativní podobu s využitím jiných nástrojů.

Do konce ledna musí ředitelé středních škol rozhodnout, jak budou vypadat přijímací zkoušky na čtyřleté maturitní obory. Ministerstvo školství letos zrušilo povinné jednotné přijímací zkoušky. Je tedy na ředitelích, jestli zůstanou
u standardních testů nebo zvolí vlastní kritéria. 

V českém vzdělávacím systému se tak otevírá šance přijímat studenty ne na základě jednotných testových zkoušek, který svádí ke drilu, ale díky nástrojům, které lépe vypovídají o osobnosti uchazečů, jejich vlohách a zájmu o obor. Ředitelé by tuto možnost měli zvážit také proto, že škola může v letošním roce díky koronaviru k přijímacímu řízení přistoupit jinak a ověřit tak, zda na dané škole podoba zkoušek funguje. A také, jestli jejich zkoušky mají vypovídající hodnotu, která odpovídá potřebám školy. 

Ředitelé můžou využít alternativní podobu přijímacích zkoušek a použít i další nástroje než jen jednotné testy. Například: 

  • portfolio uchazeče
  • motivační pohovor
  • testy obecných studijních předpokladů
  • psychodiagnostika
  • praktická zkouška na odborných školách
  • assessment centrum

Přijímací zkoušky jsou také tématem lednového kulatého stolu SKAV. Diskusi můžete sledovat online zde.

Miroslav Hřebecký, programový ředitel EDUin: „Pokud nasadíme v letošním roce v přijímačkách klasicky testy z matematiky a češtiny z dílny Cermatu, nebudeme skoro vůbec měřit znalosti nebo schopnosti dětí, ale díky rok trvající distanční výuce takřka výhradně rodinné zázemí žáka a špetku toho, jak se jeho matikář nebo češtinář vypořádal s distanční výukou. Nechci vyčítat ředitelům středních škol, že narychlo nechtějí zásadně měnit podmínky přijetí, jenom konstatuji, že vypovídací hodnota jednotných testů bude letos maximálně sporná.”

Jitka Kmentová, ředitelka Gymnázia Na Zatlance: „Ze strany ministerstva je to dobrý krok, jen škoda, že nepřišel dřív. Podmínky přijímacího řízení jsme vyhlásili v září a nechceme je už za běhu měnit. Druhá věc je obrovský převis uchazečů, který máme. Hlásí se k nám třeba čtyři stovky lidí a testy od Cermatu nám je dobře proškálují.” 

Ivan Smolka, ředitel Waldorfského lycea Praha: „Možnost vlastních přijímacích zkoušek určitě využijeme. Pro nás je to naprosto zásadní, jednotné přijímačky nás převálcovaly. Jsme vyprofilovaná škola, chceme rozvíjet děti celostně, v celém spektru, a k tomu si je potřebujeme vybrat. Potřebujeme děti, které baví objevovat. Když musíme zohledňovat testy od Cermatu, dostanou se nám sem snaživé holčičky, takoví ti splňovači, kteří chtějí slyšet jednoznačné pravdy, které si zařadí do škatulky a jedou dál. Takové děti u nás budou nešťastné a už se také stalo, že někdo musel odejít.” 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články