Tisková zpráva: Měli bychom vědět, co opravdu umějí a neumějí maturanti v České republice

Nová iniciativa žádá zveřejnění anonymizovaných dat ze státní maturity. Umožnilo by to přesnější pochopení, v čem studenti chybují, a zkrátilo dohadování o sporných maturitních úlohách.

Praha, 14. dubna 2016 – Dnes byla spuštěna webová stránka iniciativy Odtajnit maturitní data, která žádá Ministerstvo školství, aby se součástí nové maturitní zkoušky stalo i zveřejňování anonymizovaných maturitních dat. EDUin tuto iniciativu podporuje a vnímá její požadavky jako logickou součást trendu otevírání dat získaných za veřejné peníze a obecně sílícího významu otevřených vzdělávacích zdrojů.

Stránky najdete na adrese www.data-mat.cz. Iniciativa žádá kompletní zveřejnění prvotních maturitních dat s vymazanými osobními údaji. Jedině z nich lze získat informace, které přesahují úroveň čísel poskytovaných Cermatem. Ten zatím po skončení maturitní zkoušky zveřejňuje jen souhrnná data o výsledcích celých testů.

Pro zveřejnění dat existují tři hlavní argumenty.

  • „Otevření“ dat umožní maturantům kvalitnější přípravu.
  • Učitelé uvidí výsledky své práce v širších souvislostech.
  • Data existují, nikomu neuškodí a náklady nestojí za řeč.

EDUin se spolu s Českou středoškolskou unií stali prvními podporovateli iniciativy. EDUin vnímá větší otevřenost maturitních dat jako cestu k dalšímu zkvalitňování maturity.

Oldřich Botlík, zakladatel iniciativy Odtajnit maturitní data, řekl: „Společná část maturitní zkoušky každoročně zásadně ovlivní budoucnost desetitisíců mladých lidí. Když populační ročník „špatně“ odmaturuje třeba z matematiky, jsou toho plná média a hovoří se o úpadku vzdělanosti. Zhoršují se ale studenti, nebo jen Cermat vytvořil těžší test? To zatím bohužel ověřit nelze, a proto chceme změnit způsob, jakým nás stát o výsledcích zkoušky informuje.“

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments