Tisková zpráva: Přijímání dětí do ZŠ by mělo respektovat zákon i etická kritéria

ilustrační foto. by Ian Burt (flickr.com) (CC BY 2.0)

Ombudsmanka Anna Šabatová vydala návod pro ředitele i rodiče, který postupně přijímání i kritéria výběru shrnuje.

Praha 15. 1. 2016 – Ředitelé českých ZŠ by měli dodržovat právní nárok dětí na vzdělávání ve spádových školách a v případě nízké kapacity upřednostnit ty uchazeče, kteří splňují legitimní a předem jasně deklarovaná kritéria. Pokud počet spádových dětí převyšuje kapacitu školy, může ředitel stanovit, na základě jakých kritérií upřednostní některé děti před jinými (např.starší sourozenec ve škole, absolvování mateřské školy při základní škole). Stejně tak v případě, že je o školu větší zájem i mezi nespádovými dětmi a škola má kapacity je přijmout. Jako nejspravedlivější řešení takové situace navrhuje ombudsmanka losování.

Nová legislativa, která s účinností od 1. 9. 2016 zavádí odlišný přístup k dětem se speciálními potřebami v běžných ZŠ, může mít různé důsledky. Jedním z nich může být snaha některých ředitelů škol vyhýbat se přijetí některých žáků, ať už s mentálním handicapem, případně žáků ze sociálně slabého prostředí.

Taková snaha by však narážela na právní nároky rodičů a dětí na vzdělávání ve spádových školách. I v případě, kdy škola nebude schopna kapacitně uspokojit zájem uchazečů s právním nárokem, existuje legitimní postup, jejž by měli ředitelé dodržovat.

Ombudsmanka Anna Šabatová v souvislosti s možnými dopady legislativní změny vydala návod k postupu pro ředitele i rodiče. Doporučená řešení sledují zejména ústavní požadavek rovného přístupu ke vzdělávání.

Bob Kartous, vedoucí komunikace EDUin, řekl: „Na některé ředitele českých škol bude nepochybně vyvíjen tlak ze strany rodičů, kteří si nebudou přát, aby jejich děti sdílely třídu s dětmi tzv. inkludovanými. Doporučení ombudsmanky jim dávají smysluplné argumenty, jak na případný nátlak reagovat. Nepochybně si to většina z nich uvědomuje, záleží spíše na ochotě držet se eticky přijatelného řešení. Zároveň je dobré, že i rodiče mohou lépe posuzovat, jak se škola k přijímání žáků postavila.“

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub Malinovský
Jakub Malinovský
7 years ago

„tlak ze strany rodičů, kteří si nebudou přát, aby jejich děti sdílely třídu s dětmi tzv. inkludovanými“ – Nedávno EDUin psal o tom, že se lze setkat s nesprávným názorem, že v oblasti vzdělávací politiky a z ní vyplývajících reforem jde o expertní záležitosti, jimž veřejnost nerozumí, a naopak je třeba klást důraz na demokracii a veřejné mínění. Škoda, že, zejména ve větších sídlech, vedle sebe nemohou existovat školy, které zcela oficiálně budou klást na inkluzi a její podporu rozdílný důraz a vyjma financování podpory inkluze budou stejným způsobem financovány a podporovány. Bylo by pak zajímavé sledovat, zda by označení… Více »

Tomáš Houdek
Tomáš Houdek
6 years ago

Osobně mám málo zkušeností na širší zobecnění, každopádně Praha 2 je složením obyvatel dost sociálně specifická, z hlediska sociální inkluze je tam oproti zbytku republiky i Prahy minimum sociálně slabých rodin, minimum Romů a navíc má městská část dost peněz. Můžu-li osobně srovnávat z míst, kde jsem bydlel, tak i ti rodiče postižených jsou na Vinohradech často svými finančními možnostmi jinde než třeba v Lovosicích.

PS: Které školy na Praze 2 považujete za označované jako inkluzivní a které ne?

Tomáš Houdek
Tomáš Houdek
6 years ago

Co jsem se bavil s kamarádkou, tak hodně rodičů z hraničních oblastní Prahy 4 a 10 se snaží dostat děti do škol na Praze 2, protože ty mají lepší pověst i finanční zázemí.