Tisková zpráva: Rodiče se stále častěji obávají, že škola nepřipraví dostatečně jejich dítě na budoucí život

ilustrační foto. by Michael Bentley (flickr.com) (CC BY 2.0)
Praha, 31. srpna – Nový průzkum mezi rodiči předškoláků a žáků prvního stupně ZŠ přinesl překvapující zjištění. Na otázky odpovídalo více než tisíc rodičů.
Průzkum ukazuje, že třicet procent českých rodičů považuje systém školství za špatný a je třeba ho změnit – z toho desetina rodičů sdílí názor, že dnešní standardní škola nepřipraví dítě na všechny výzvy, které přináší zrychlená doba, a tři procenta rodičů jsou přesvědčena, že je systém nutné zcela předělat.

Z průzkumu ale také vyplývá, že celá polovina rodičů nezná alternativy ke klasické škole a neumí se v případné nabídce dobře zorientovat. Zde jsou velké rezervy v přísunu kvalitních informací rodičům.

Přes 60 % rodičů si přeje pro své dítě individuálnější přístup zohledňující jeho schopnosti, úroveň znalostí a momentální zájem o danou problematiku nezávisle na předem daném rozvrhu. Rodiče míní, že dnešní ZŠ učí děti bez ohledu na jejich individuální potřeby a zároveň se domnívají, že odborníci nemohou přesně vědět, co budou děti v dospělosti potřebovat.

Moderní přístup ke vzdělávání je vidět i na počtu 46 % rodičů, kteří by preferovali věkově smíšené třídy, kde by žáci byli rozděleni podle zájmu a znalostí, nikoli podle věku.

Rodiče se domnívají, že jsou dnes děti připravovány na profesní život více, než byli oni sami. Také jsou více učeny touze po vzdělávání a samostatnosti. I tak by si přáli, aby se těmto dovednostem věnovala ještě větší pozornost. Pouze pětina rodičů vnímá dnešní běžnou základní školu jako místo, které umožňuje odhalit a rozvíjet individuální zájmy a talent dítěte.

Za lepší vzdělání pro své dítě je 56% rodičů ochotno platit tisíc a více korun měsíčně – zde je znatelné, že výše uvedené názory rodičů na potřebné změny jsou doprovázeny konkrétním odhodláním přispívat finančně nemalou částkou z rodinného rozpočtu.
Detailní výsledky průzkumu byly představeny na tiskové konferenci v pondělí 31. srpna 2015. Prezentace výsledků jsou ke stažení ZDE.

Průzkum realizovala agentura NMS on-line sběrem dat v Českém národním panelu v druhé polovině června 2015. V dotazníku objednaném klientem odpovídalo 1035 mužů a žen, kteří jsou rodiči alespoň jednoho dítěte ve věku od 2 do 11 let, žijící na území České republiky.

Na přípravě průzkumu se podílely organizace dlouhodobě se zabývající vzděláváním v České republice: EDUin, Scio, Společnost Montessori, Unie center pro rodinu a komunitu a neformální sdružení pro individualizaci vzdělávacího procesu Vysněná škola.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments