Nový důkaz: Diskutovaný test z vyšší matematiky obsahuje chybu. Studenti by se měli odvolat proti výsledkům zkoušky.

EDUin připomíná, že při dalším rozhodování o státní maturitě se neobejdeme bez nezávislého posouzení jejího dosavadního průběhu

Praha 21. května 2012 – Maturitní test z vyšší matematiky obsahuje vadnou úlohu. Proces harmonizace i vydaná vysvědčení tedy neodpovídají realitě. Vzhledem k sérii pochybení během prvních dvou ročníků státních maturit navrhuje EDUin, aby nové vedení ministerstva školství zadalo nezávislý audit státní maturity, ukončilo tak spory o její kvalitě a efektivnosti a připravilo podmínky pro odbornou a politickou debatu o případné úpravě maturitního modelu.
 

V tiskové zprávě z minulého týdne jsme upozorňovali na úlohu č. 19 z maturitního testu z vyšší matematiky, kde nebylo možné rozhodnout, která z nabízených odpovědí je správná. Toto pochybení Cermat na svých stránkách neuznal. Podrobnější zkoumání úlohy ale ukázalo, že zadání je jednoznačné, rozhodující graf v zadání úlohy není symetrický a úloha tedy má jen jednu správnou odpověď (volba E), přičemž ale Cermat udává jako správnou odpověď jinou volbu (C). Provedený proces harmonizace a vydaná vysvědčení tedy vycházejí z chybných údajů. Je třeba, aby Cermat tento fakt uznal, a s ohledem na něj přepočítal výsledky vyšší maturity.
 

V příloze tiskové zprávy najdete podrobný rozbor chybné úlohy a v příloze pro editory i kontakt na konkrétního studenta, který byl špatně vyhodnocenou úlohou poškozen.
 

Zdeněk Slejška, výkonný ředitel EDUin, řekl: „Chyb a nedostatků souvisejících se státní maturitou přibývá. Soud ještě nevyřešil žaloby loňských studentů, ale ukazuje se, že i letošní testy obsahují závažné chyby a je pravděpodobné, že se někteří z postižených opět budou bránit soudní cestou. Pochybení s nevyzkoušeným testem z vyšší matematiky, na jehož vypracování nebylo dost času, takzvaná harmonizace jeho výsledků provedená podle nejasných pravidel, a konečně jasný důkaz chybné úlohy, to jsou některé z mnoha důvodů, proč bychom považovali za rozumné, aby nové vedení ministerstva školství zadalo nezávislý audit státní maturity. Po zprávě NKÚ, která konstatovala její nehospodárnost a nesplnění předpokládaných cílů, by to měl být dokument, který umožní pojmenovat silné a slabé stránky projektu a může sloužit jako podklad k politické debatě o případné změně maturitního modelu.“

Kontakty:

· Zdeněk Slejška, výkonný ředitel EDUin
e-mail: zdenek.slejska@eduin.cz, mobil: 605 967 368

 

Poznámky pro editory:

  • Podrobný rozbor vadné úlohy č. 19 najdete ZDE.

  • Kontakt na studenta poškozeného vadnou úlohou č. 19: Martin Němeček, martin.nemecek@gmail.com, tel. 606 811 790.

  • Zadání a klíč k odpovědím na stránkách novamaturita.cz najdete ZDE.

  • EDUin je obecně prospěšná společnost, která se věnuje problematice vzdělávání a jejíž snahou je informovat veřejnost o všem důležitém, co se děje ve školství a vzdělávání. EDUin, o. p. s. byla založena v květnu 2010 a realizuje a připravuje několik informačních a osvětových projektů. Více se dozvíte na www.eduin.cz.

  • Populární verzi vzdělávacích témat najdete na http://fertek.blog.respekt.ihned.cz.

 

 

 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments