Jak mluvit o smrti nejen ve třídě? Nechová se ministr školství jako papaláš? Vzdělávání i aktuálnímu dění ve školství se věnovala řada podcastů, které byste neměli minout
Čistě školský podcast Českého rozhlasu s názvem Reparát má za sebou prvních 10 dílů, věnují se například kariérnímu poradenství nebo maturitě. Na aktuální dění okolo ministra školství Mikuláše Beka se zaměřily Seznam Zprávy v podcastu Vlevo dole, jak mluvit s dětmi o konci života rozebírá speciální díl podcastu Hovory z kabinetu.
Veřejnost i novináři se ptají, jestli není ministr školství papaláš
Aktuální situaci kolem osoby Mikuláše Beka se věnuje podcast Seznam Zpráv Vlevo dole. Ministr školství totiž kromě vyjednávání o rozpočtu řeší i takové otázky, jako proč z Prahy domů do Hajan u Brna jezdí na policejní maják, proč mu stát platí byt za 57 tisíc korun měsíčně v luxusní rezidenci na pražském Břevnově nebo proč čerpá náhrady v Senátu na kancelář a asistenty, když u více než 76 procent hlasování chyběl.
Kdo povede ministerstvo školství po volbách? Třeba komunisté
Satirický pořad Šťastné pondělí má po volbách do Evropského parlamentu jasnou vizi – v Česku bude po podzimních volbách vládnout ANO, Přísaha a motoristé v čele s Filipem Turkem a koalicí Stačilo!, která je složená primárně z komunistů. Koho vidí autoři na postu ministra školství? Zdeňka „mlátičku” Ondráčka, Karla Havlíčka nebo Martu Semelovou.
Maturita jako poslední kapka pro talenty nebo důležitost pestré a dynamické výuky
V polovině dubna začal Český rozhlas vydávat nový podcast o školství s názvem Reparát. S hosty mluví například o sexualitě a otevřenosti ve výchově, o tom, že výuka má být pestrá a dynamická nebo o tom, jaký dopad má neúspěch u maturity pro další vzdělávání a pro uplatnění na trhu práce. Právě o maturitách v podcastu mluvil autor výzkumu zaměřeného na opakovanou neúspěšnost maturantů Petr Novotný z Ústavu pedagogických věd Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, podle kterého o fungování vzdělávacího systému vypovídají nejen ti, kteří v něm uspějí, ale i ti ostatní.
Je smrt školou povinná?
„Když pomyslím na konec života, napadne mě, že doufám, aby tady po mě něco zůstalo, třeba rodina. A trochu se bojím, že po smrti zůstanu sám,” říká jeden chlapec ve speciálním, 111 minut dlouhém díle podcastu Daniela Pražáka Hovory z Kabinetu, který se věnuje smrti. Jde o záznam besedy neziskové organizace Cesta domů na téma Je smrt školou povinná? Během diskuze se probírala témata, jak mluvit s žáky o nemoci a smrti, co by vyučující rozhodně nikdy neměli dělat nebo proč může být v tématu prospěšný humor. Besedy se zúčastnila Sylvie Stretti z poradny pro pozůstalé Vigvam, Martina Tesařová z Cesty domů a Tereza Gafna Váňová z Lauderových škol. Tématu se věnuje také díl EDUcastu.
Na slovní hodnocení máme kuchařku
Ač začínala učit svoje plyšáky stylem „stará dobrá škola”, teď se zaměřuje například na skupinovou práci. I tak má ale podle loňské finalistky Global Teacher Prize CZ Terezy Vítkové frontální výuka smysl a někdy ji využívá. V podcastu Co škola? se rozpovídala o čtenářské gramotnosti, ChatGPT v práci učitele, spolupráci s rodiči v „kavárnách” či o slovním hodnocení.
Nevyužitý potenciál školské rady i to, jak ji správně nastavit
Hned ve dvou epizodách se podcast Zapojme všechny Národního pedagogického institutu věnuje školské radě. Prvně o tom, že je to nevyužitý potenciál klíčového pilíře českého vzdělávacího systému. Nikola Křístek, který je odborníkem na školskou legislativu, školní evaluaci a rozvoj demokratické kultury ve školách, zde odpovídá na otázky o významu školské rady v rámci školského systému. V rozhovoru se dozvíte i to, jak jsou školské rady zakotveny v českém vzdělávacím systému jako nezávislý orgán a jaký je jejich současný význam a funkce. V druhém díle se podcast věnuje komplexnímu náhledu na fungování školské rady a její pravomoci.