Podívejte se na video z kulatého stolu o kvalifikaci učitelů

26. 2. 2014
EDUin
IMG_62651

Přinášíme záznam z Kulatého stolu SKAV a EDUin, který proběhl 20. února pod názvem Potřebujeme kvalitní nebo kvalifikované učitele? Článek shrnuje hlavní argumenty čtyř zastoupených stran: MŠMT, pedagogických fakult, vedení škol a „nekvalifikovaných“ učitelů. K dispozici je audio nahrávka (ZDE) a videozáznam (ZDE). Pozvánku se seznamem diskutujících a otázkami k debatě najdete ZDE. Stanovisko školských odborů k otázce učitelů bez diplomu naleznete ZDE, otevřený dopis předsedovi odborů Františku Dobšíkovi si přečtěte ZDE. Rozsáhlou diskusi k tématu, která probíhá na webu EDUin, můžete navštívit ZDE, hlavní argumenty pro a proti uznávání neformálního vzdělání učitelů shrnuje článek Co ukazuje debata o učitelích bez diplomu (ZDE).

S letošním rokem končí lhůta, která učitelům bez zákonem požadované kvalifikace umožňovala doplnit si potřebné vzdělání. Ve školách však dál působí přes deset tisíc učitelů, kteří potřebný titul nemají. Jako první krok k řešení jejich situace nechal ministr Chládek provést šetření, které poskytne přesnější data ohledně počtu těchto učitelů a jejich aprobace. Výsledky by měly být známy tento týden.

Debata v rámci Kulatého stolu ukázala, že nalézt řešení, které by bylo přijatelné pro všechny zainteresované strany a zároveň přínosné pro školy, nebude nijak snadné. Ministerstvo školství, pedagogické fakulty (a školské odbory) trvají na plošném požadavku magisterského titulu z učitelské nebo pedagogické fakulty. Ředitelé škol nemají potřebnou pravomoc a nástroj pro vyhodnocení neformální kvalifikace stávajících pedagogů. A ti učitelé a učitelky, kteří by si vzdělání doplnit chtěli, narážejí na nedostatečnou nabídku ze strany pedagogických fakult.


Záznam z Kulatého stolu SKAV a EDUin z 20. 2 .2014

Argumenty zástupce ministerstva školství:

 • Jasné kvalifikační požadavky pro učitelskou profesi jsou známé velmi dlouho. Termín pro odchod učitelů bez uznané kvalifikace se několikrát posunoval.
 • Konečný počet učitelů, kteří budou muset odejít, bude pravděpodobně nižší, než uváděných 13 000. Mnozí z nich už pravděpodobně studium zahájili.
 • Ústupek z požadavků na kvalifikaci by byl nespravedlivý vůči učitelům, kteří respektují zákon a vystudovali při své práci.
 • Uznávání neformálně získané kvalifikace je mimořádně složitý problém, který zatím neumíme uspokojivě vyřešit.

Argumenty zástupců pedagogických fakult:

 • Neměli bychom ustupovat od požadavku na pětileté magisterské studium pro učitele. Takové studium formuje a kultivuje osobnost a snižuje riziko, že děti budou učit problematické osobnosti.
 • Ochota uznávat kvalifikaci i lidem s nižším vzděláním snižuje společenský kredit učitelské profese.
 • I lidé se spontánním pedagogickým talentem potřebují důkladné vzdělání v mnoha oblastech, například psychologie, hodnocení či zacházení s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami.

Argumenty učitelů bez požadované formální kvalifikace:

 • O kvalifikaci učitele a o tom, zda umí učit, by měl rozhodovat ředitel, který ho zná nejlépe a umí posoudit jeho skutečné schopnosti.
 • Učitelé bez formální kvalifikace by velmi rádi na vysoké škole dostudovali to, co jim k výkonu profese opravdu chybí, ale fakulty v tuto chvíli nabízejí vzdělání, které je pro ně jen z menší části užitečné. Mnohem častěji ho vnímají jako ztrátu času a opakování toho, co už vědí.
 • Svět se velmi rychle mění a tak jako škola přestává mít monopol na informace a vzdělávání studentů, ani pedagogické a učitelské fakulty si nemohou udržet výhradní právo na poskytování formální kvalifikace pro učitelskou profesi.

Argumenty ředitelů škol:

 • Někteří ředitelé vnímají znění zákona jako zásah do práce ředitele coby pedagogického lídra školy. U některých předmětů jim to komplikuje obsazení učitelských míst opravdu kvalitními lidmi.
 • V případě, že by rozdíl mezi vystudovaným magistrem pedagogiky a zaujatým a motivovaným učitelem, který toto vzdělání nemá, byl jasný a zřetelný, dají ředitelé samozřejmě přednost absolventům pedagogických a učitelských fakult. Zatím ale tento rozdíl nevnímají.
 • Ačkoli je požadavek na magisterskou kvalifikaci známý už dlouho, fakulty zatím nenabízejí modulární vzdělávání a další nástroje, které by učitelům z praxe umožnily vystudovat to, co opravdu potřebují, a to způsobem, který je pro ně přínosný a lze jej skloubit s jejich profesním a rodinným životem.

Celou nahrávku debaty v délce 150 minut si můžete stáhnout a poslechnout ZDE.

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články