Podívejte se na video z kulatého stolu o kvalifikaci učitelů

Přinášíme záznam z Kulatého stolu SKAV a EDUin, který proběhl 20. února pod názvem Potřebujeme kvalitní nebo kvalifikované učitele? Článek shrnuje hlavní argumenty čtyř zastoupených stran: MŠMT, pedagogických fakult, vedení škol a „nekvalifikovaných“ učitelů. K dispozici je audio nahrávka (ZDE) a videozáznam (ZDE). Pozvánku se seznamem diskutujících a otázkami k debatě najdete ZDE. Stanovisko školských odborů k otázce učitelů bez diplomu naleznete ZDE, otevřený dopis předsedovi odborů Františku Dobšíkovi si přečtěte ZDE. Rozsáhlou diskusi k tématu, která probíhá na webu EDUin, můžete navštívit ZDE, hlavní argumenty pro a proti uznávání neformálního vzdělání učitelů shrnuje článek Co ukazuje debata o učitelích bez diplomu (ZDE).

S letošním rokem končí lhůta, která učitelům bez zákonem požadované kvalifikace umožňovala doplnit si potřebné vzdělání. Ve školách však dál působí přes deset tisíc učitelů, kteří potřebný titul nemají. Jako první krok k řešení jejich situace nechal ministr Chládek provést šetření, které poskytne přesnější data ohledně počtu těchto učitelů a jejich aprobace. Výsledky by měly být známy tento týden.

Debata v rámci Kulatého stolu ukázala, že nalézt řešení, které by bylo přijatelné pro všechny zainteresované strany a zároveň přínosné pro školy, nebude nijak snadné. Ministerstvo školství, pedagogické fakulty (a školské odbory) trvají na plošném požadavku magisterského titulu z učitelské nebo pedagogické fakulty. Ředitelé škol nemají potřebnou pravomoc a nástroj pro vyhodnocení neformální kvalifikace stávajících pedagogů. A ti učitelé a učitelky, kteří by si vzdělání doplnit chtěli, narážejí na nedostatečnou nabídku ze strany pedagogických fakult.


Záznam z Kulatého stolu SKAV a EDUin z 20. 2 .2014

Argumenty zástupce ministerstva školství:

 • Jasné kvalifikační požadavky pro učitelskou profesi jsou známé velmi dlouho. Termín pro odchod učitelů bez uznané kvalifikace se několikrát posunoval.
 • Konečný počet učitelů, kteří budou muset odejít, bude pravděpodobně nižší, než uváděných 13 000. Mnozí z nich už pravděpodobně studium zahájili.
 • Ústupek z požadavků na kvalifikaci by byl nespravedlivý vůči učitelům, kteří respektují zákon a vystudovali při své práci.
 • Uznávání neformálně získané kvalifikace je mimořádně složitý problém, který zatím neumíme uspokojivě vyřešit.

Argumenty zástupců pedagogických fakult:

 • Neměli bychom ustupovat od požadavku na pětileté magisterské studium pro učitele. Takové studium formuje a kultivuje osobnost a snižuje riziko, že děti budou učit problematické osobnosti.
 • Ochota uznávat kvalifikaci i lidem s nižším vzděláním snižuje společenský kredit učitelské profese.
 • I lidé se spontánním pedagogickým talentem potřebují důkladné vzdělání v mnoha oblastech, například psychologie, hodnocení či zacházení s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami.

Argumenty učitelů bez požadované formální kvalifikace:

 • O kvalifikaci učitele a o tom, zda umí učit, by měl rozhodovat ředitel, který ho zná nejlépe a umí posoudit jeho skutečné schopnosti.
 • Učitelé bez formální kvalifikace by velmi rádi na vysoké škole dostudovali to, co jim k výkonu profese opravdu chybí, ale fakulty v tuto chvíli nabízejí vzdělání, které je pro ně jen z menší části užitečné. Mnohem častěji ho vnímají jako ztrátu času a opakování toho, co už vědí.
 • Svět se velmi rychle mění a tak jako škola přestává mít monopol na informace a vzdělávání studentů, ani pedagogické a učitelské fakulty si nemohou udržet výhradní právo na poskytování formální kvalifikace pro učitelskou profesi.

Argumenty ředitelů škol:

 • Někteří ředitelé vnímají znění zákona jako zásah do práce ředitele coby pedagogického lídra školy. U některých předmětů jim to komplikuje obsazení učitelských míst opravdu kvalitními lidmi.
 • V případě, že by rozdíl mezi vystudovaným magistrem pedagogiky a zaujatým a motivovaným učitelem, který toto vzdělání nemá, byl jasný a zřetelný, dají ředitelé samozřejmě přednost absolventům pedagogických a učitelských fakult. Zatím ale tento rozdíl nevnímají.
 • Ačkoli je požadavek na magisterskou kvalifikaci známý už dlouho, fakulty zatím nenabízejí modulární vzdělávání a další nástroje, které by učitelům z praxe umožnily vystudovat to, co opravdu potřebují, a to způsobem, který je pro ně přínosný a lze jej skloubit s jejich profesním a rodinným životem.

Celou nahrávku debaty v délce 150 minut si můžete stáhnout a poslechnout ZDE.

Připojit se s

Odebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
43 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
budský
budský
9 years ago

ten titulek jest kouzelný,který idiot jej vymyslel?jak může být kvalitní školství bez kvalifikace?

Feřtek
Feřtek
9 years ago
Reply to  budský

No mně přijde pitomější realita, kdy nemáme zrovna kvalitní školství, přestože máme devadesát procent formálně kvalifikovaných učitelů. Nejspíš proto,že někteří učitelé přes tu formální kvalifikaci nejsou kvalitní. A u těch formálně nekvalifikovaných to je zase někdy naopak. Takže dnes opravdu často mezi kvalifikací a kvalitou je rozpor. Kvalita z kvalifikace, jak ji chápe zákon, nijak samozřejmě nevyplývá. O tom byl kulatý stůl a na to naráží ten titulek.

Josef Krátký
Josef Krátký
9 years ago
Reply to  Feřtek

Mně přijde zase pitomé např. to, že nemáme kvalitní novináře, kteří by dokázali psát o různých aspektech společenského života objektivně a s porozuměním, novináře, jejichž individuální styl by byl po pár řádcích rozpoznatelný. A nevím, kdo za to nese vinu, netroufnu si to rozsoudit, protože do hry vstupuje příliš mnoho proměnných, včetně těch, o nichž nevím. Jak si můžete být Vy jist tím, že za ne zrovna kvalitním školstvím stojí nekvalita některých formálně kvalilfikovaných učitelů? To je jich tolik, že mohou ovlivnit kvalitu en-bloc? Odkud to víte? A jestliže jich tolik není, nebude pak příčina daného stavu ležet někde jinde?… Více »

J
J
9 years ago
Reply to  Josef Krátký

Souhlasím s tím, že kvalifikace a kvalita se nekryjí v mnoha oblastech, nejen v pedagogice. Problém vidím v tom, že dle současného znění zákona například onen zmíněný doktorát na pajdáku nestačí ani na tu kvalifikaci, nemáte-li předtím absolvovaný na pajdáku i magisterský stupeň. Což není vždy, např. na doktorský program „specializace v pedagogice – hudební výchova“, chodí absolventi magistra z AMU, JAMU, atd. Podle současného znění zákona, bude-li aplikováno, by pak tito lidé po dokončení doktorského studia nemohli učit ani hudebku na gymplu či ZŠ, přestože dost možná budou učit na katedře VŠ pedagogiku a didaktiku hudebního oboru ty, co… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  Feřtek

Znovu se musím ptát, zda tuto objevnou myšlenku (o nesouladu kvalifikace a kvality) budete statečně šířit do dalších profesí, nebo je kampaň namířena jen a jen do školství.

rodič
rodič
9 years ago

Tato debata je o vzdělávání. Pokud však naléháte, tak ano. Podobně jako žáci ve školách, i pacienti ve zdravotnictví trpí syndromem lékařské neomylnosti. Počet iatrogenních poškození pacienta je v USA na 30%. Není důvod se domnívat, že je tomu v Čechách jinak. Neschopnost lékařů i učitelů příjmout fakt, že tato povolání vyžadují nejen chytrou hlavu, ale také velkou míru vrozeného talentu, vede ke zkratovitým rozhodnutím jako je tento zákon. Není divu, že se stále více vážně nemocných lidí obrací na léčitele a stále více rodičů na alternativy či domácí školy.

Dagmar Daňková
Dagmar Daňková
9 years ago
Reply to  Feřtek

Pane Feřteku, zdá se Vám skutečně tak strašlivě nespravedlivé, že primární pedagogiku nedostuduje žena, která dle svých vlastních slov zcela postrádá hudební nadání? Já jsem se vždycky domnívala, že primární pedagogika klade vysoké požadavky právě na talent (výtvarný, hudební, pohybový) zcela oprávněně. Víte, může se nám zdát přehnané, že je od učitelů prvního stupně vyžadována plavecká průprava, vždyť přece při výcviku plavání asistuje instruktor, je přítomen plavčík… To je všechno hezké, zní to logicky… DOKUD nedojde na průšvih. U nás se před několika lety při hodině plavání utopil žák střední školy. Ačkoli se neprokázalo žádné pochybení plavčíka ani učitelky, ta… Více »

Feřtek
Feřtek
9 years ago

Vzal bych to zcela prakticky. Pokud bych byl v pozici ředitele, jenž má výbornou učitelku na prvním stupni, která ale není dobrá v hudební výchově, nebo naopak ve výtvarné výchově, snažil bych se ji udržet a její nedostatek nahradit někým, kdo tuhle oblast zvládá. V praxi to ve školách je takhle běžné. Stejně tak musí ředitelé vykrýt jiné nedostatky – že učitel umí německy a ne anglicky, byť by měl učit jazyk, že není příliš dobrý v tělesné výchově. Učitelů, kteří by zázračně zvládali tohle všechno najednou, je minimum. Samozřejmě můžeme říct, že chceme jen stoprocentní lidi, jiní tam nemají… Více »

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago
Reply to  Feřtek

Pane Feřteku, měl byste si ujasnit nároky kladené na elementaristy. Učitelka, která přichází do praxe s tím, že za ni bude muset někdo něco „vykrývat“, není pro daný obor nejen výborně, ale ani průměrně připravená. Je to totéž, jako kdyby češtinář neuměl učit třeba sloh – opět „běžný“ problém? Myslím, že agresivita EDUinu v otázce nekvalifikovaných učitelů skutečně začíná přerůstat vše, co jste doposud předvedli. Chápu, že můžete vy sám mít osobní problém s tím, že jste nevystudoval či nedostudoval vysokou školu, ale to je jen vaše záležitost, pokud vám nevyhovovala, měl jste si vybrat lepší, byly takové. Neberu vám… Více »

Marcela Burešová
Marcela Burešová
9 years ago
Reply to  Josef Soukal

Vnímám informační kampaň EDU-inu jako nutnou, potřebnou a bezagresivní. Dokud budeme to, co málo funguje na straně některých učitelů, svádět na nedostatečnou kvalitu žáků, systému,techniky a nevím koho a čeho ještě, je to neuhlídaná učitelská pýcha a malá sebereflexe, které se mi jeví jako větší průšvih, než to, že např. někdo nemá fomálně splněnou kvalifikaci, ačkoliv kvalitně učí. Umění rozlišovat by mohl přinést ten stále a dosud chybějící standard učitele.

Josef Krátký
Josef Krátký
9 years ago

Problém je v tom, že špatný systém vám takřka neumožní pořádnou práci. A mimochodem, co nezvládnou rodiče do cca pěti let dětského života, to škola takřka nenapraví. Nemůže. Snad Vás nemusím přesvědčovat o tom, že většina rodin je dnes dysfunkčních – statistiky hovoří řačí jasnou. Neuhlídaná učitelská pýcha – to je zajímavý pojem. Ve svém okolí sice moc pyšných kolegujících nepozoruji (resp. nevím o žádném), ale nemyslím, že by šlo o hromadně rozšířený jev – v každé profesi narazíte na nafoukané nuly, ovšem sebevědomí českých učitelů je soustavně zašlapáváno do země, kdekterý nedouk jim kecá do výsostně odborných otázek, kdekterý… Více »

Anthony Tun
Anthony Tun
9 years ago
Reply to  Josef Krátký

Abyste „učitelskou pýchu“ pozoroval, musel byste být přítomen na rodičovských schůzkách. Učitele se k sobě navzájem nechovají nadřazeně. Je to však velmi patrné v jejich přístupu k rodičům. Nezapomeňte, že onen hejhula, který si na vás otevírá hubu na třídní schůzi, velmi pravděpodobně chodil do školy a zažil různé učitele a reakce svých rodičů na vlastní-doslova-kůži. Válet vinu za pedagogická selhání na rodiče lze a děje se to na pedagogických poradách neustále. My ale musíme pracovat s dětmi v takovém stavu, v jakém nám přijdou do školy. Poměry v rodině měnit nemůžeme, pokud s rodiči nemáme vybudovaný vztah založený na… Více »

L.Snirch
L.Snirch
9 years ago
Reply to  Anthony Tun

Je pravdou, že když jsem chodil coby rodič na třídní schůzky, někdy to bylo velmi přínosné, někdy neuvěřitelné. Problém je na obou stranách – někdy se učitelé chovají k rodičům nadřazeně a nepatřičně, někdy se chovají rodiče k učitelům s arogancí. Přitom je důležitá vzájemná důvěra a komunikace a spolupráce, cíl je společný. Učitel se musí chovat profesioálně k rodičům vždy, jinak je to jeho selhání. Princip státní služby. Rodiče na svou stranu může získat, musí se o to pokusit, ale změnit rodiče nemůže, pokud o spolupráci a komunikaci a pravidla nestojí, s tím toho učitel moc neudělá. Ale právo… Více »

Dagmar Daňková
Dagmar Daňková
9 years ago
Reply to  Feřtek

Nikdo neočekává, že učitel/ka na prvním stupni bude hrát na klavír jako Rachmaninov. Ovšem pozastavovat se nad tím, že pedagogická fakulta vyžaduje splnění 13 zápočtů z hudebních disciplín, je vážně trochu divné. Na jednu stranu tady stále voláme Finsko, Finsko, ale na druhou stranu považujeme za neadekvátní i ty požadavky, které byly ještě před nedávnem zcela běžné. A mezi takové podle mého pevného přesvědčení patří i solidní hudební vzdělání všech elementaristů. Kdo postrádá přinejmenším průměrné hudební nadání, nechť laskavě volí jiný obor. Schopnost s pokorou si připustit vlastní nedostatky je přece důležitým znakem zralé osobnosti. Moje sestra změnila obor studia… Více »

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago
Reply to  Feřtek

Když jsem j studovala speciální pedagogiku,tak jsme měli: -limity časů v plavání -limity výkonů v daných atletických disciplínách -museli jsme umět gymnastiku na úrovni dlouholetých Sokolů -museli jsme hrát na klavír,zpívat podle not -předvést určité pemzum výkresů a dalších výtvarných prací.když se pár lidí v prvním semestru zeptalo, jestli je nutné tohle vše splnit,bylo jim řečeno, že ano a pokud tohle nezvládnou, že se s nimi škola rozloučí. Dnes na mnoha soukromých školách nic takového po člověku nechtějí,přesto ti lidé mají rádoby stejné vzdělání jako já.jenže to už je jiná pohádka. Mluvím tu o všeobecně snižované laťce vědomostí a schopností.… Více »

Irena
Irena
9 years ago

No tak jsem si už (nerad) trošku přiznala, paní kolegyně, že jsem prostě ta blbá husa, co studovala na přírodověděcké fakultě matematiku a biologii pět let úplně zbytečně! Měla jsem jít po gymplu hned učit a nyní ze mě mohla být „trpitelka“, které ubližují již ne komunisté, ale ti, co jako trdla vystudovali. Vzdělávám se stále, ale jestli budou všichni ti, co se na studium vykašlali, „uznáni“ za vzdělané praxí, kašlu na celý kariérní řád, či co se to chystá, žádné formální ani neformální vzdělání mě už nezajímá!

rodič
rodič
9 years ago
Reply to  Irena

Počkejte, vy jste studovala, abyste se mohla cítit někomu nadřazená, jako lepší než někdo jiný, kdo třeba to co vy nestudoval? Kvůli vstupence do exklusivní společnosti „diplomovaných“ zaměstnanců?
Takže ne..er..kvůli vědomostem?

Irena
Irena
9 years ago
Reply to  rodič

Studovala jsem, protože jsem vždy chtěla učit. Jinak bych učit nemohla, alespoň tak nám to bylo kdysi sděleno. Jinak to byla nadsázka,…Léta na vysoké škole bych za nic nevyměnila. A vstupenka do vyšší společnosti? Tam učitelé patří? Že jsem si toho nevšimla. A co je to podle Vás vyšší společnost? A znovu opakuji – učím na střední škole, je zde dvacítka oborů a kromě jednoho učitele, který nastoupil letos, mají všichni požadované vzdělání. Naše vedení nezaspalo! Myslím, že doskuze by měla být o něčem jiném. Jak udělat studium atraktivní, aby učitelům něco dávalo a ne o tom, že někdo má… Více »

Marcela Burešová
Marcela Burešová
9 years ago

Dobrý den, otázka prestiže, aneb čím skutečně se lze pochlubit, je velmi diskutabilní. Např. nerada uvádím, že jsem Mgr., zato můžu stavět na tom, že v praxi používám Respektovat, zčásti Kritické myšlení a dobré Montessori. Kde jsem to sebrala? Coby studentka z chudších rodinných poměrů jsem si odpustila cestování a sportovní vybavení a chodila jsem na kurzy. Dnes, když někdo v ZŠ se jeví tzv. nevzdělavatelně, či dítě nedokáže nastoupit do klasické MŠ, zeptají se, zda mám ještě volnou kapacitu. Zní to určitě jako nabubřelost, no ty na kurzech získané strategie skutečně toto umožňují. I proto na ně nedávám dopustit… Více »

Irena
Irena
9 years ago

Tak to si opravdu cením, hezký příspěvek.

Josef Krátký
Josef Krátký
9 years ago

Prosím, co je to dobré Montessori? Jen to, co se Vám z jejich systému osvědčilo? Nebo celý jejich systém chápete jako dobrý? Mně naprosto nesedí zásada, že se máme k ditěti chovat jako k hotovému dospělému – to je z hlediska vývojové psychologie nesmysl (na což teď složitě přicházejí v severských zemích) – stačí nahlédnout do Příhody nebo znát byť jen základy z Junga ; také popírání formativní složky edukace je imho velmi diskutabilní, proto se ptám.

Irena
Irena
9 years ago
Reply to  Feřtek

Vážený pane Feřteku, mohla bych Vás pozvat k nám do školy na malou exkurzi v praxi? Možná byste byl překvapený, jak to v takové normální škole chodí. Možná byste si přestal myslet, že ne každý učitel, který učí ve škole a má kvalifikaci, je tam od toho, aby dětem ubližoval. Možná byste byl překvapen, jak vycházím s rodiči a že mně děkují i za pětky na vysvědčení pro své děti! Nemáme žádnou nálepku na dveřích, že rodiče vítáme, to je pro nás samozřejmost! Moje děti absolvovali „pouze“ školy státní, já učím na škole soukromé. Ráda Vás na naší škole provedu,… Více »

Marcela Burešová
Marcela Burešová
9 years ago
Reply to  Irena

Vážená paní Ireno,
jste-li s díky za pětky spokojená, těžko se mi chápe, co přesně na své pedagogické praxi oceňujete. Pokud by Vám Vaše učitelské know-how umožňovalo nemuset pětky používat, resp. obejít se i bez jakéhokoliv známkování, považovala bych ho za adekvátní a dostatečně moudré. Jestliže to neumožňuje, můžeme uvažovat nad doplněním učitelského vzdělávání např.o následující předmět: Jak kvalitně učitelsky (sebe)reflektovat.

Josef Soukal
Josef Soukal
9 years ago

Vážená paní Burešová,

dokázala byste alespoň připustit, že i klasické známkování nemusí být v rozporu s dobrým vzděláváním? Co když vy ho pouze nedokážete dobře využívat, tudíž vaše know-how není moudřejší než know-how jiných? Píšete (na jiném místě) o neuhlídané učitelské pýše a malé sebereflexi, ale z vás tedy obojí čiší na sto honů.

Irena
Irena
9 years ago

Vážená paní Burešová, nevím, na jaké škole učíte. Pokud máte ve třídě prvního ročníku střední školy třicet budoucích (možná) mechaniků CNC, kde někteří mají v prvním ročníku 21 let, pokud někteří prošli třemi středními školami, pak bych opravdu byla ráda, kdyby mně někdo „dovvzdělal“, abych konečně pochopila, jakou formu, metodu, příklad z praxe mám zvolit, aby tito žáci s chutí spočítali nějaké exponenciální a logaritmické rovnice bez pěti chyb v příkladu. Můžete mně doporučit někajé školení, třeba i neformální? Budu Vám moc vděčná. Za ty koule samozřejmě neděkuje každý. Tento rodič to ale vyjádřil následovně: „Moc Vám děkuji za to,… Více »

Marcela Burešová
Marcela Burešová
9 years ago
Reply to  Feřtek

Souhlasím s tím, že kvalita učitelské práce v praxi jako výsledek vzdělávání na učitelských fakultách je velmi problematická. Dokonce si troufám říci (podle zkušeností mých a mnoha jiných lidí z mého okolí), že většina obsahu studijních požadavků na budoucího učitele praxi okatě neodpovídá a absolventi čerstvě vyšlí z fakult jsou velmi často ponecháni praxi v podstatě bez účinných učitelských nástrojů. Učitelské fakulty, až na výjimky několika jednotlivců (kteří vnáší praktické postupy chytrých učitelsko-vychovatelských strategií – Respektovat a být respektován, Kritické myšlení, Začít spolu, alternativy v praxi aj., do prostředí fakult) již desítky let jako celky nestíhají a v poslední době… Více »

Marcela Burešová
Marcela Burešová
9 years ago
Reply to  budský

Splňuje-li ta kvalifikace více formální požadavky, než že by byla funkční, tak proč by nemohlo? Moje praxe učitelky zahrnuje MŠ, malotřídku, ZŠ i SŠ (cca 15 let celkem) a studovala jsem jen jednou. Paradoxně největšího ocenění od dětí a rodičů se mi dostává v oboru, na který štempl skutečně nemám. Že ho z hlediska praxe právem považuji za zbytečný je očividné nejen mně, ale i cílovým skupinám, se kterými pracuji.

Marcela Burešová
Marcela Burešová
9 years ago

Toto výše jest reakce na příspěvek p. Budského, nevím, proč se to nezařadilo správně.

Petr Koubek
9 years ago

Bez seriózní objednávky vlády nelze na problém efektivně reagovat. Pojďme do diskuse zapojit premiéra země, jaké školství chce, chce dvojí školství jako je v USA nebo Švédsku… Nebo standardní vzdělávání pro každého?

rodič
rodič
9 years ago

Pane Feřtek, pobouřené reakce učitelů na to, jak si vůbec může někdo dovolit položit tuto zásadní otázku, svědčí o mnohem vážnějším problému na českých školách. Jmenovitě je to přesvědčení učitelů o vlastní důležitosti a neomylnosti, o povýšeném vztahu k rodičům i „laické“ veřejnosti a o neochotě diskutovat o tom, co to vlastně je dobrý učitel, či co tvoří kvalifikaci. Velkou většinu diskutujících učitelů VŮBEC NETRÁPÍ, zda stojí ve třídě dobrý učitel, hlavně, že je dle zákona kvalifikovaný. Nám rodičům, kteří mají děti v českých školách, přístup kvalifikovaných učitelů k této otázce neskýtá mnoho naděje na to, že existuje skutečná snaha… Více »

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago
Reply to  rodič

Tady se diskutuje a problém se nám někdy scvrkává do jednoduchých soudů a tvrzení. Chtělo by to totiž vůbec celkovou analýzu školství,protože tam je zakopaný pes. Jen jeden z mnoha článků http://skutecnosti.cz/5-duvodu-proc-stoji-ceske-skolstvi-za-nic/ ukazuje na možné problémy ve školství.Je to zase jen zjednodušený nástin,ale mnoho věcí tam je pravdivých.Jde o systém financování,o kvalifikovanost,o to, že každý z mnoha(ani to nespočítám) ministrů si za posledních 25 let dělal vše po svém.Jedno se začalo, příští rok už to nebyla pravda a dělalo se něco jiného.Katastrofa.Jestliže se někdo ozval,mohl se sice demokraticky vyjádřit, ale nikoho shora jeho názor nezajímal.Tak to probíhalo u všech odvětví… Více »

L.Snirch
L.Snirch
9 years ago

Tady se s paní Karvaiovou hodně shodnu. Asi nikdo z nás, byť různých názorů, nechceme zachovat stávající stav. Protože je těžko udržitelný. Systém školství nemá logiku. Od placení škol za žáka včetně středních škol, placení učitelů za věk ne za práci, každý kraj dává na školy jinak, takže i když se prý přidává učitelům v roce 2014, ve skutečnosti jsou kraje, kde se škrtá osobní, od takřka nulových kompetencí ředitelů, od x instituci, které do vzdělávání zasahují, od požadovaných kvalifikací a hodnocení práce učitelů, od chybějících cílů vzdělávání 21. století a jejich měření (viz výstřely typu státní maturita, plošné testy… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago

„Je zázrak, že to funguje jak funguje…“

Jo. Ale za tím zázrakem nestojí zmatení ministři, úředníci a vědátoři, ale řady učitelů, na které se tu tolik naříká (eufemismus).

l.snirch
l.snirch
9 years ago

Psal jsem, že systém školství nastavený shora jak jsem popisoval je nyní nešťastný, je jasné, je jej drží učitele, kvalifikovaní formálně či neformálně. V každém případě blbě placení, nepochybně naštvaní (oprávněně).
Já jsem na učitele nenadával, že jsou mezi nimi i špatní, to nikdo snad nepopírá, aby se mezi 130 000 nikdo nenašel.
Jen jsem psal, že vyloučením významné skupiny se stav ze dne na den nezlepší, ale jen zhorší.
Hlavní problém školství opravdu není v kvalifikacích učitelů, na tom se snad shodnem (anebo ne).

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
9 years ago
Reply to  l.snirch

Nadávají jiní. Ale jinak se shodnem v tom, že ty hlavní problémy jsou jinde. Zmatky. Nesystémovost. Hlavně chybí jasně formulované cíle vzdělávání. Každý ministr touží po tom, aby se zapsal do dějin. Třeba třetí hodinou tělocviku. A problém s kvalifikovaností je toho všeho součástí. Doufám, že výjimky nebudou jako obvykle JEN plošně prodlouženy, ale že MŠMT opravdu udělá definitivní tečku – tj. – do budocna důsledně VŠ pro všechny učitele, – žádné „nevhodné“ VŠ, – upravit výjimku tak, aby dávala větší šanci starším s dlouhodobou praxí, podle mého vrátit zpět na těch 50 (otázkou je zda plošně všem, nebo rozhodnutím… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago

jo, bez problému by jsme se takto dohodli, akorát my dva o tom nerozhodujem.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago

Tak já vám teď předvedu příklad úžasné novinářské práce.Jinak mám pana Neffa ráda,ale jen když překládá verneovky a když píše o svém pejskovi.Tohle je fakt vrchol manipulace s veřejným míněním: Cituji:“Sedm tisíc učitelů chce vyhodit ze škol nový ministr školství, protože nemají odborné pedagogické vzdělání. Rozhodl tak na základě průzkumu, který zjistil, že v našich školách nemá sedmnáct tisíc učitelů dostatečnou pedagogickou kvalifikaci. Sedm tisíc lidí dostane vyhazov na základě průzkumu, to je docela silné kafe. Ministr střílí jako Limonádový Joe nebo jako veverkovská ministryně obrany. “ http://neviditelnypes.lidovky.cz/sedm-tisic-raus-0g8-/p_cirkus.aspx?c=A140228_224211_p_cirkus_nef Zde se nic nedočtete o zákoně,zde se nedočtete,že ten zákon platil již… Více »

l.snirch
l.snirch
9 years ago

Pan Neff napsal na soukromý web názor (chcete-li glosu), ne komplexní, ale názor, píše třeba i o učitelích s odbornou VŠ bez pedárny, to už nezmiňujete ve svém úryvku.
Vy taky píšete názory, taky nikdy ne analytický komplexní, ale většinou z jednoho úhlu pohledu ( a nejen o učitelství, ale třeba i o filmu), a vytýká Vám to někdo a píše Vám o manipulaci veřejným míněním? Jste radikální k jiným, k sobě ne. Zajímavé.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago
Reply to  l.snirch

Proto jsem dala odkaz na web, aby si to všichni mohli přečíst celé.Jinak něco jiného jsou tyto diskuse,kde se vyjadřují lidé – ne novináři.Neviditelný pes, stejně tak jako Britské listy ,jsou soukromé weby.Přesto si myslím, že novinář by měl takový problém vystihnout podrobněji a přesněji.Pokud by sem(do sikuse na Eduin) napsal pan Neff soukromě,jako tu píšu já nebo vy,tak bych to brala.Tam je to ale informace novináře pro širší veřejnost a měla by být prostě přesná.

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago

oprava – diskuse

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
9 years ago

Ještě jedna úprava – i novináři jsou lidé,to jim upírat nebudu.Jen jsou asi povolanější k psaní do novin ,měli by se chovat profesionálně.

l.snirch
l.snirch
9 years ago

Britským listům taky nevyčítám neprofesionalitu, byť jsou strašně jednostranné a místy neuvěřitelné demagogické (proč ne, je to levicový web a jako takový píšou své komentáře z tohoto ideologického pohledu, to není nic proti ničemu). Je to soukromý web, jeden z 30 článků je pro mě zajímavý (odhadem poměr, neberte doslova), zbytek je blabla, ale proč ne ve svobodě slova, každý má kritické myšlení a relevantnost a irelevantnost si posoudí sám. Denně proletím, zabere to 3-4 minuty, pokud se objeví něco zajímavého, stahuji si a přemýšlím o článku, případně reaguji (někdy i zveřejní). Není nutné dávat rovnou nálepky. Profesionálnost novinářů je… Více »

Marie
Marie
9 years ago

Dobrý den, jsem studentkou Pedagogické fakulty. Zajímalo mě, jak smýšlí laická i odborná veřejnost na téma, které se mě také dotýká, po pečlivém přečtení diskuze bych se chtěla vyjádřit k jiné problematice této profese. Problémem práce učitele je, že každý má pocit, že ji může posuzovat a hodnotit= každý přece chodil do školy a z toho mu pramení výsostné právo kritickým okem znalce vyhodnotit situaci a pořádně zpražit ty, co za ni můžou: Neuhlídaná učitelská pýcha, přesvědčení učitelů o vlastní důležitosti a neomylnosti, povýšený vztah k rodičům,Velkou většinu diskutujících učitelů VŮBEC NETRÁPÍ, zda stojí ve třídě dobrý učitel, studujete, abyste… Více »