bEDUin 16/2012

Co přinesl týden 23.‒29. 4. 2012

Klíčová témata týdne:

revize RVP ZV, prázdný post ministra školství, maturitní zkouška, zápisné na VŠ

Výrok týdne:

„Diskuse neprobíhá v žádném utajení, pracovní skupiny připravily pracovní materiál a tento pracovní materiál chtějí nyní konzultovat s dalšími pedagogy. (…) Všichni občané České republiky budou mít možnost zapojit se do této diskuse, která se plánuje na květen.” Jiřina Tichá, ředitelka odboru předškolního, základního a základního uměleckého vzdělávání MŠMT, o revizi RVP ZV v rozhovoru pro Radiožurnál (31. minuta)

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

 • Na MŠMT proběhly diskusní semináře s učiteli o úpravách Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání (RVP ZV), o výsledcích debat zatím ministerstvo neinformovalo. EDUin získal informaci o změnách v sexuální výchověshrnuje dosavadní průběh úprav RVP ZV a dosud známé, skoupé informace z MŠMT. Zdeněk Slejška v rozhovoru pro Radiožurnál (31. minuta nahrávky) kritizuje to, že MŠMT nepřizvalo k debatě již zpočátku odborníky na kurikulum, nevysvětlilo cíle úprav a nezveřejnilo analýzu RVP, která by odůvodňovala předložené změny. Oponovala mu Jiřina Tichá z MŠMT.
 •  

 • Učitelé si stále více stěžují na zhoršující se chování dětí ve škole a tvrdí, že děti nemají o učení zájem, rodiče se o školu nezajímají a učitelé jsou stále častěji šikanováni. Porovnejme s dalšími zprávami: na Slovensku běží reality show ze školního prostředí – Trieda 9.A. Vladimír Burjan komentuje, proč žáky vstoupující do tohoto projektu škola nebavila a kdo za to může. Pavlína Hublová v blogu porovnává přístupy dvou učitelek a dopady jejich jednání na žáky, které se „táhnou“ až na 2. stupeň. A do třetice 5 kroků k efektivní škole z amerického prostředí – je to až taková utopie?
 •  

 • Správní soud dosud nevyřídil 8 žalob loňských maturantů na průběh a výsledky maturitní zkoušky. Nové maturity jsou již přitom za dveřmi a CERMAT vydal pozoruhodného Žákovského průvodce maturitní zkouškou 2012, který má „jednoduše“ na 21 stranách vysvětlit maturantům, o co vlastně půjde. O image státních maturit na sociálních sítích se ministerstvu za necelý milion postará soukromá firma Honeypot, s.r.o.
 •  

 • MŠMT by mohl vést profesor Petr Fiala. Radek John post ministra školství komentoval pro Mf Dnes: „Každý sebevrah, který do toho půjde, je dobrý.“
 •  

 • Studentům na VŠ hrozí zápisné – Tomáš Feřtek vysvětluje, proč na rozdíl od školného je zápisné špatným krokem. Daniel Münich publikoval několik jasných kroků, jak zefektivnit financování vysokých škol – ideální podklad k diskusi pro budoucího ministra. K tématu doporučujeme blog O. Šteffla o tom, jak se v zahraničí rozpadá monopol s vysokoškolskými tituly.
 •  

 • OECD doporučuje České republice vytvořit kurikulum pro děti ve věku 0-3 roky a doplnit tak Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání.

Inspirace z praxe

 • Centrum občanského vzdělávání vydalo novou publikaci „Výchova k občanství: Doplňující koncepce k současnému kurikulu“ (ke stažení zde). Autoři v předmluvě uvádějí: „Zda (publikace) přispěje i k revizi výchovy k občanství v závazných kurikulárních dokumentech, které dosud obsahově trpí absencí konsenzuálně sdíleného smyslu oboru a vykazují proto rysy nekoncepčnosti, si autoři netroufají odhadnout.“

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

 • 3. a 9. 5. CEDU: konference „ČESKÉ DĚTI A ANGAŽOVANOST. PROSPĚCH: dostatečný“ (Ostrov a Brno)
 • APERIO: přednáška s diskusí – Jak funguje domácí škola? (Praha)
 • 11. 5. Naučné středisko ekologické výchovy Kladno – Čabárna, o.p.s: „Konference pedagogů“ (Kladno)
 • 11. 5. konference „Autoři, knihy, knihovny, technologie, právo, věda a etika v době internetu aneb Pokus o mapování problému“ (Praha)
Beduin každý týden odebírá zdarma 6 493 lidí, kterým záleží na českém vzdělávání a chtějí jeho změnu k lepšímu. Podpořte jeho vydávání svým darem a přidejte se mezi aktivní občany, kteří si uvědomují, že vzdělávání je důležité téma.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Hana
Hana
10 years ago

Myslím si, že ať se to nazývá školné nebo zápisné, bude to pro některé studenty konečná. Já jsem sama s dětmi, syn studuje v Praze a žijeme už takhle od výplaty k výplatě a tohle bude nejspíš znamenat, že syn bude muset školu opustit, byť je docela dobrým studentem…:-(

Jiří Piskáček
Jiří Piskáček
10 years ago

Je dobré, že konečně budeme míti pana ministra školství! Uvidíme co se z něho vyklube! Přichází z vysokého školství, nebude zapomínat na školky, základky či střední školství? Určitě bude muset striktně plnit usnesení stranických sekretariátů/ač nestraník/, bude striktně a bez připomínek/téměř v pozoru/ plnit to, co mu určí vládá/ministr financí/. Nebude to mít jednoduché! Býti ministrem ve vládě, která vzdělání si moc neváží/viz snaha o zrušení našeho ministerstva/. Školy a především pedagogy určitě v příštím období asi také nic jednoduchého nečeká ale uvidíme. Pane Bože ochraňuj naše školství – to volám ač beznaboh!

Jaroslava Mazáčová
Jaroslava Mazáčová
10 years ago

Proč dostávají soukromé školy státní dotace? Žádný jiný soukromník taková privilegia nemá, ať už je to soukromá kadeřnice nebo instalatér. Proč se ruší veřejné školy? Nestojí nám naše děti za to, aby měly péči v malotřídkách. Proč vymýšlí ministerstvo, že musí být ve třídě 24 žáků, když je povoleno 17 a na soukromé škole se může otevřít třída i se třemi žáky. Soukromé školy mají tak na provoz dvojí příjem a tím mohou být lépe vybavené. Co s učiteli ze zrušených nebo sloučených škol? Převezme je nová škola spolu se žáky? A pokud ne, budou žáci, kteří dělají v srpnu… Více »

Josef Bayer
Josef Bayer
10 years ago

Nevím, o čem se pořád soudruzi ministři dohadují. Jsem už starší ročník. Narodil jsem se v první polovině minulého století. Moje žena a její dvě sestry a švagr byli učiteli. Sám jsem to zkusil a zjistil, že na TO nemám. To všechno znamená, že mám dostatek zkušeností (i osobních na ministerstvu školství), že do toho snad mohu kecat. Dnešní školství, je zaprvé silně poznamenáno lety komunistické výchovy. Tím se ze školství vytratili muži, a mužský prvek se nedá jen tak pominout. Je to vzor pro všechny a většinou mají muži větší respekt, než ženy. Ovšem za ty platy (almužny) se… Více »

Viktor
Viktor
10 years ago

Velký podíl na tom mají učitelé, ty výchovný opatření typu uděláš tohle a budeš za to mít tenhle trest sou naprosto kontraproduktivní.. beru to z vlastní zkušenosti a z pohledu toho jak jsem byl vychován.