Poslanci podpořili kritizované znění zákona o dětské skupině, řada zařízení pro předškolní děti končí

Co přinesl týden 22. – 28. 9. 2014

Témata týdne: Novela školského zákona jde do druhého čtení, stále je čas eliminovat rizika, zejména s ohledem na vzdělávání žáků se speciálními potřebami. V pátek 26. 9. proběhl Evropský den jazyků podporující rozvoj jazykového vzdělávání. Na Stream.cz vyběhl další díl Vší ve škole věnovaný „chybě a práci s ní“.  Ondřej Šteffl začal publikovat vizionářský blog na pokračování s názvem Černé labutě vzdělávání. Ve středu 24. 9. proběhlo další setkání kampaně Úspěch pro každého žáka, v pátek 26. 9. konference Předškolní vzdělávání pro udržitelný rozvoj, více informací o nich přineseme na EDUin.cz. Respekt vydal zajímavé texty o překvapivé inkluzi v Brazílii a průmyslově pojatém vzdělávání v Číně.

Výrok týdne:

„Přivydělávám si jako copywriter. Tato profese neodpouští chyby. Přesto, se mi stalo a stává, že nějakou udělám. Než odešlu svůj článek, čtyřikrát si text po sobě přečtu a pro jistotu mám po ruce pravidla Českého pravopisu. (…) Děti by měly být vedeny k tomu, aby dokázaly psát bez hrubých chyb, ale nikoliv formou pětek (…).“  Jiřina Tylová, studentka ČZU v Praze, v komentáři k dílu Vší ve škole, který se věnuje chybám.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

Inspirace z (a do) praxe

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

EDUin startuje EDUpoint Praha! Místo, kde je vzdělávání doma. Pevnostní 651/8, 162 00 Praha 6. Pravidelný úterní EDUhub (13:00 – 18:00) – síťujte se, nebo si dělejte na svém. Kontakt: tamara.kovacova@eduin.cz.

  • Debata středoškoláků s politiky – s kandidáty na pražského primátora. 1.10, od 13.00, Dům ABF, Václavské náměstí, Praha.
  • Analýza přijímaček na SŠ. Představí CERGE-EI a Scio, 2. 10 v 11:00, Politických vězňů 7, Praha
Beduin každý týden odebírá zdarma 6 493 lidí, kterým záleží na českém vzdělávání a chtějí jeho změnu k lepšímu. Podpořte jeho vydávání svým darem a přidejte se mezi aktivní občany, kteří si uvědomují, že vzdělávání je důležité téma.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bořivoj Brdička
8 years ago

Dovolím si vyjádřit se k tendenční zprávě „Digitální hry a jejich role ve vzdělávání“. Základní informace je o tom, že MS koupil Minecraft, což je zajímavé, ale vzhledem ke skutečně obrovskému zájmu lidí o tuto aplikaci, jež je opravdovou hrou se značným výukovým potenciálem, ani není divu. Dál již je vše zavádějící. Jediná podobnost Classcraftu s Minecraftem je v názvu. Možná může být tento nástroj převádějící kurikulum do prostředí počítačové hry, kde žáci v pozadí (mimo vlastní výuku) soutěží o body a snaží se vyhrát nad spolužáky, komerčně úspěšný, ale je to zcela nesprávný způsob uvažování a nasazení technologií do… Více »

Bob Kartous
8 years ago

Děkuju panu Brdičkovi za komentář. Nutně potřebujeme, aby se k tématům, která Beduin předkládá, vyjadřovali lidé, kteří mohou kontext doplnit o důležité informace. Formát tohoto týdeníku nutně vede k určité zkratce, jeho smyslem je ukázat na témata a navést k dalším zdrojům. Co se týká her, myslím, že obojí přístup je možný. Chápu, že spontánní hra a hra účelově vytvořená pro vzdělávací účely jsou prostě dva různé prostředky, nicméně každý z nich může přinést svá pozitiva. Z mé osobní zkušenosti: můj syn hraje Minecraft, hraje Sandbox, Simpsons Tapped Out, Angry Birds a spoustu dalších her, které spadají do první kategorie.… Více »

Sam
Sam
8 years ago

Sice to patří až do tohoto týdne, ale nemohu nereagovat.
Ministr a ČŠI dnes s velkou publicitou představili portál: https://iportal.csicr.cz
který má pomoci rodičům a žákům vyhledat vhodnou školu. Jsou tam i zprávy ČŠI.

Otázky zní:
Proč v tom portálu jsou školy již rok a čtvrt neexistující?
Proč v tom portálu nejsou školy dnes existující? (mluvím o státních školách)
To ani ministerstvo a ČŠI nemají aktuální seznam existujících škol?
V čem neúplná informace pomáhá rodičům a žákům při výběru?
Jak bude asi tak vypadat rejstřík učitelů?

Podotázka:
Kolik toto dílo stálo danové poplatníky?

Bořivoj Brdička
8 years ago

A ta zkratka pak čtenáře dovede k titulku z britských novin „Ban computers from schools until children reach age 9, says expert“ (Zakažte počítače ve školách do věku 9 let, říká expert). Jak se ukazuje, i sám autor si uvědomuje, že toto je výsledek zcela nesprávný. Nemám nic proti tomu, budeme-li nadále vhodnou hranici a způsob hledat. Bohužel však podobné zkratky vedou k tomu, že se u nás lidé kteří nechtějí hledat, schovávají za odmítání technologií jako celku. Zásadní problém je v tom, že technologie většina lidí dětem kupuje a jejich průniku do škol zabránit nelze.