Co Cermat zveřejnil-nezveřejnil a kde

13. 9. 2017
EDUin
33555218750_446f59bbe5_z

V souvislosti s právě probíhajícím podzimním termínem státních maturit startujeme třídílný seriál Oldřicha Botlíka, jenž objasňuje, kde lze v současné době najít maturitní data a jak by mělo vypadat jejich zveřejňování. První část se věnuje místům na webu, kam Cermat data umísťuje.

Pojďme spolu zapátrat po datech ze státní maturity a z jednotných přijímaček. Hledání bude trochu připomínat dětskou bojovou hru na letním táboře. A právě to mi vadí. Hra, kterou Cermat s veřejností hraje, je navíc spíše dětinská než dětská.

MÍSTO 1
Na jaře 2016 byly poprvé v historii zveřejněny agregované výsledky jednotlivých úloh maturitních testů. Po jistých problémech s porušením zákona (Cermat původně data zveřejnil jen ve formátu PDF) tak Ministerstvo školství poskytlo informace, o něž podle zákona o svobodném přístupu k informacím požádalo několik stovek spolupracovníků iniciativy Maturitní data – odtajněno. Cermat umístil požadovaná data na MÍSTO 1, pod záložku novamaturita.cz > Testy a zadání > Maturita 2016 JARO, kde jsou poblíž příslušných testových zadání. Podzimní výsledky, zveřejněné už bez žádostí, najdeme podobně pod záložkou Maturita 2016 PODZIM. To má logiku i systém, a tak jsem očekával, že na stejném místě budou i data z jarního termínu maturit. Nebyl jsem ovšem zdaleka sám, kdo je pod záložkou Maturita 2017 JARO hledal marně.

MÍSTO 2
Před časem mě zajímaly celkové výsledky slohů z jara 2016, a tak jsem o ně podle Infozákona požádal. Ministerstvo vyřídilo žádost hladce, byly zveřejněny velmi rychle a já jsem na ně dostal odkaz. Jediným, zato však zásadním problémem bylo, že bez odkazu nenašel data žádný z odborníků zajímajících se o státní maturitu, které jsem o to na zkoušku požádal. Cermat totiž data umístil na MÍSTO 2, pod záložku novamaturita.cz > Ostatní > O testování, zatímco všichni očekávali, že budou na stejném místě jako výsledky testů. Tedy u zadání. Ve stejné skrýši pak postupně přibývala anonymizovaná prvotní data z písemných zkoušek ČJ 2016 a ČJ 2017, zveřejněná na základě žádostí více žadatelů. Takový postup je zjevnou svévolí: cílem zveřejnění dat přece není, aby je nezasvěcení nenašli. Na hlavní stránce chybí upozornění na to, že data poskytnutá podle Infozákona někde na stránce jsou, u jednotlivých položek navíc postrádám datum zveřejnění. Letošní data (ČJ 2017) pak ze skrýše dokonce na nějaký čas zmizela, takže jsem musel požádat ministerstvo o nápravu, neboť je to nezákonné. Už jsou zase zpátky, a dokonce tam přibyly výsledky testových úloh z jara 2016. Kupodivu ovšem nikoli z podzimu 2016.

MÍSTO 3
Byl jsem v zahraničí, když koncem srpna vyšlo najevo, že výsledky letošních maturitních testů už byly zveřejněny. Další skrýší se stalo MÍSTO 3, pod záložkou www.cermat.cz > Výsledky MZ 2013–2017 > Maturitní zkouška – Anonym. data. Jen náhodou jsem si všiml, že pod záhlavím Projekt se skrývá kromě možnosti Maturitní zkoušky také možnost Jednotná přijímací zkouška. Obojí pohříchu jen za rok 2017. Teprve po mém upozornění na nelogické umístění dat z přijímaček se název nejnižší záložky změnil na Maturitní a přijímací zkouška – Anonym. data. Nejde ovšem o anonymizovaná prvotní data, nýbrž o celkové výsledky testových úloh. A zůstávají i nadále ukryty pod záložkou vyšší úrovně nazvanou Výsledky MZ 2013–2017, ačkoli s maturitou souvisejí jen tím, že je také zveřejnil Cermat.

Vždycky je trochu divné, když nápis na obalu neodpovídá tomu, co je uvnitř. Cermat tak před několika lety hájil zbytečné pravidlo, podle něhož hodnotitelé slohu nesměli nechat projít maturanta, který se nechal zadáním s názvem Jak jsem se stal pověrčivým inspirovat k vypravování o tom, jak se pověrčivým nestal. Způsob zveřejňování dat z plošných zkoušek je ovšem skutečným prohřeškem, a to nejen proti logice názvů záložek. Má Cermatu procházet, když je navíc zjevné, že je za tím záměr? Že leckdy bylo cílem zveřejnění-nezveřejnění, aby data fakticky zůstala neznámá?

O ČEM BUDOU DALŠÍ DÍLY

Zájem o výsledky plošných zkoušek poroste. Už loni měla média velký zájem o výsledky testů, letos se předháněla, aby získala informace týkající se výsledků slohů. V navazujících textech vysvětlím, jak je zveřejňování podobných zdrojových informací o plošných zkouškách upraveno legislativně, a jak by tedy měly Ministerstvo školství spolu s Cermatem postupovat, aby podobné hrátky skončily. I v dětské bojovce se poklady hledají podle nápovědy, ve skrýších bývá systém a také se ví, kolik jich je celkem. Může dnes někdo zaručit, že kromě tří uvedených skrýší neschovává Cermat „zveřejněná“ data ještě někde jinde? Například nezákonně utajované znění přijímacích testů měl v jednu chvíli nejméně na třech různých místech. Samozřejmě zase jiných, než jsem uvedl výše.

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemy články