Jednotné přijímačky a konec učitelů bez formální kvalifikace

Co přinesly prázdniny:

Témata prázdnin: Prázdninový článek Lidových novin pojednává o motivaci rodičů vytvářet pro své děti vlastní školy. Student gymnázia Na Zatlance o vývoji svého pohledu na český jazyk. Komentář Tomáše Feřtekanovelizaci zákona o pedagogických pracovnících, který stále hrozí tím, že školy přijdou o řadu dobrých učitelů. Kritický komentář redaktorky Respektu Hany Čápové o záměru MŠMT zavést jednotné přijímačky na SŠ. Stanislav Štech rozporuje tvrzení Ondřeje Šteffla a Jana Libicha, že neoblíbenost školy mezi českými žáky, na kterou ukazují mezinárodní průzkumy, vysvětluje špatné vzdělávací výsledky. O absurditě podpory Grand Prix v Brně z rozpočtu MŠMT pojednává komentář Boba Kartouse pro HN.

Výrok prázdnin:

„Mně se ta současná vzdělávací politika nezdá. Je prokazatelné, že absolventi gymnázií neplní úřady práce. Jednak dál studují a i po studiích na VŠ se o sebe umějí celkem dobře postarat. Jsou všestrannější a tím využitelnější. (…) Rozumnější se mi zdá snížení počtu středních odborných škol, jejichž absolventi se na trhu práce uplatňují hůře.“ Šárka Šandová, mluvčí skupiny zakládající královéhradeckým krajem zrušené gymnázium v Hořicích, komentuje způsob uvažování o smysluplnosti současné vzdělávací politiky.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

Inspirace z (a do) praxe

  • Semestr Mimo školu. Praktické workshopy, učení v reálném světě, vše, čeho se vám na vysoké nedostalo.
  • Efektivní vyučování v inkluzívní třídě.  Semináře pro pedagogy a jejich asistenty pořádá sdružení Rytmus.
  • Zjistěte, CO UMÍ vaše dítě. EDUin spustil nástroj Co umím, který je určený rodičům i učitelům. Umožňuje zaznamenávat úspěchy dětí a mapovat rozvoj jejich kompetencí v různých oblastech.
  • Výukové materiály pro moderní historii. Americká Nadace Šoa (USC Shoah Foundation) nabízí dokumentární filmy, záznamy výpovědi pamětníků, které se vztahují k moderní historii (v českém i anglickém jazyce).
  • Veriod jako platforma pro auditované digitální odznaky. Digitální odznaky fungují jako certifikace nejen neformálního vzdělávání. Může pomoci např. při hledání zaměstnání. Více na Veriod.cz.
  • World/Folk jam Session Prague aneb hudební vzdělávání jinak. Podívejte se na facebook zajímavé komunity.

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

  • 6.9. Festival Kefír. (Rodinný festival: divadlo, hudba, tanec i vzdělávací stánek EDUin)

EDUin startuje EDUpoint Praha! Místo, kde je vzdělávání doma. Pevnostní 651/8, 162 00 Praha-Praha 6, Česká republika. Kontakt: Tamara.kovacova@eduin.cz. Z programu:

  • EDUhub – neformální pracovní setkávání v novém společenském centru EDUpoint Praha, otevřeno pro každého. Úterý, 02. 09. 2014, 13:00 – 18:00
  • EDUporadna – přijďte s jakýmkoliv problémem, týkajícím se vzdělávání. Poradí experti z EDUin nebo někdo z desítek dalších. Úterý, 02. 09. 2014, 16:00 – 18:00.
Beduin každý týden odebírá zdarma 6 493 lidí, kterým záleží na českém vzdělávání a chtějí jeho změnu k lepšímu. Podpořte jeho vydávání svým darem a přidejte se mezi aktivní občany, kteří si uvědomují, že vzdělávání je důležité téma.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Rusek
8 years ago

Děkuji za povedený Newsletter. Jeho úroveň je opravdu dobrá. Těším se na další vydání a doufám, že se vám podrží udržet trend nového školního roku.