Aktuálně.cz: Čtyřleté dítě bez očkování do školky nesmí, pětileté bude muset. Nikomu to nepřijde divné

ilustrační foto by C. Thomas Anderson (flickr.com) (CC BY-SA 2.0)

Publikujeme text Markéty Hronové, který vyšel 22. 9. na stránkách zpravodajského webu Aktuálně.cz (ZDE) a věnuje se nejasné situaci neočkovaných předškoláků, kteří budou muset od příštího školního roku povinně nastoupit do předškolního vzdělávání. Mateřské školy přijímají pouze děti očkované nebo ty, které mají doklad potvrzující zdravotní důvody neočkování. Vyjádření MŠMT najdete ZDE.

Příští rok už by do školky měly povinně nastoupit všechny pětileté děti, a to včetně těch, které nejsou očkované. O povinném roce předškolního vzdělávání rozhodli politici. Jen o rok mladší, čtyřleté děti bez očkování ale do školek nesmí. Ředitelkám hrozí až půlmilionová pokuta, pokud takové dítě přijmou. Nikomu ze zákonodárců to ale nepřijde divné. Ministerstvo školství ani zdravotnictví změnu neplánuje. Podle poslance Davida Kasala (ANO) z pracovní komise pro očkování to byl trochu ústupek školskému zákonu a neočkovaným dětem, které jsou teď omezovány, když do školky nemohou.

Počet rodičů, kteří odmítají očkovat děti povinnými vakcínami, se v Česku pohybuje mezi pěti a deseti procenty a mírně jich přibývá. Podle zákona přitom nesmějí neočkované děti do mateřských školek, na dětské tábory ani na školy v přírodě. Za porušení tohoto nařízení hrozí ředitelům škol či pořadatelům táborů až půlmilionová pokuta.

Příští rok ale nastane paradoxní situace. Zatímco za přijetí čtyřletých a mladších dětí bude dál hrozit ředitelům škol vysoká pokuta, pětileté děti budou muset podle zákona do školek vzít – i bez očkování. Počítá s tím povinný poslední rok předškolního vzdělávání.

Šikana. Stát neví, co chce, říká matka

„Není to paradox. Je to šikana státu. Neví, jestli nahnat děti do školky povinně, nebo více trvat na očkování,“ domnívá se Petra Doleželová, matka autistického syna, který měl po očkování zdravotní problémy, jež trvají dodnes.

Zmatené jsou z toho i ředitelky školek. „Také moc nechápu, proč neočkované čtyřleté dítě vadí a pětileté ne, ale takový je zákon, který musíme plnit,“ říká ředitelka Mateřské školy Římská Dana Moravcová.

Rodiče neočkovaných dětí často vyhrožují žalobami a argumentují tím, že se porušují jejich práva, když je ředitelé nechtějí přijmout. Ti si to ale netroufnou, i kvůli vysoké pokutě. „Inspekce to velice pečlivě kontroluje při každé návštěvě,“ uvádí ředitelka Moravcová.

Školky mohou vzít dítě do školky pouze na výjimku, pokud přinesou potvrzení od lékaře, že nemohlo být očkované ze zdravotních důvodů.

Někteří rodiče neočkovaných dětí se kvůli takovému postupu se státem soudí už dnes, podle Moravcové se dá předpokládat, že žalob kvůli nerovnosti podmínek po zavedení povinného předškolního roku vzdělávání ještě přibude.

Spory řešil už i Ústavní soud, a to vícekrát. V současné době podle ministerstva zdravotnictví soud řeší jednu žalobu za nemateriální ujmu způsobenou úředním postupem – tedy nepřijetím do školky. Na ministerstvo zdravotnictví také podala žalobu mateřská škola, která dostala pokutu za to, že přijala neočkované dítě.

Je to v pořádku, změnu nechystáme, zní z ministerstev

Ministerstvu školství ani zdravotnictví na nerovnosti v přístupu k pětiletým a mladším dětem ve školkách nepřijde nic divného. Na přímou otázku, zda jim zákon v této situaci přijde smysluplný, ministerstvo zdravotnictví ani školství nereagovalo. Pouze shodně uvedla, že žádnou změnu zákona v tomto ohledu nepřipravují.

Podle poslance Davida Kasala (ANO) z pracovní komise pro očkování to byl trochu ústupek školskému zákonu a neočkovaným dětem, které jsou teď omezovány, když do školky nemohou. „A pětileté děti jsou přeci jen odolnější než čtyřleté a mladší,“ vysvětluje Kasal.

Senátoři letos chtěli ze zákona o veřejné ochraně zdraví odstranit zákaz jezdit na školu v přírodě neočkovaným dětem. Přišlo jim nelogické, že když jsou spolu děti ve třídě, nevadí to, ale na školu v přírodě nemohou. Vláda to ale zamítla.

Česká vakcinologická společnost novou povinnost přijímat do školek pětileté neočkované děti neřeší. Tvrdí, že jejich úkol je především vysvětlovat rodičům, jaký význam má očkování, že je důležité pro ochranu celé společnosti a také dětí, které ze zdravotních důvodů nemohou být očkované. A ohrožují je děti těch, kteří vakcíny odmítají.

„Jak je docházka čtyř- a pětiletých dětí do školky ošetřena v zákoně, je věc ministerstev a zákonodárců. My se snažíme o to, aby byl počet rodičů odmítajících očkování co nejmenší, a neřešíme absurdity v zákonech,“ říká odborný garant České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Školka pro neočkované děti je díra na trhu

Rodiče, jejichž děti mají po očkování zdravotní problémy, ale vakcinologové přesvědčují obtížně. Petra Doleželová v Ostravě-Vítkovicích v červnu otevřela dětský klub, tedy v podstatě mateřskou školku bez dohledu státu, kam přijímá neočkované děti.

„Chtěla jsem takovou školku pro své děti, má i speciální přístup a jídelníček. V současné době mám přihlášeno 15 dětí, které chodí na jeden až tři dny týdnu. Všechny kromě jednoho jsou neočkované. To jsem nečekala. Je vidět, že toto je díra na trhu,“ říká.

O škodlivosti a přínosu očkování vedou jeho zastánci a odpůrci ostré debaty. Odpůrci očkování předkládají případy, kdy se zdravotní stav dítěte po očkování zhoršil nebo zůstalo natrvalo postižené. Odvolávají se na studii, která prokázala souvislost očkování s autismem.

Tu ale vakcinologové odmítají, autor první studie z devadesátých let podle nich kvůli manipulaci s fakty přišel o zdravotnickou licenci a žádná další studie souvislost mezi autismem a očkováním neprokázala.

1
Přidat komentář

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Pěnice Recent comment authors
  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozorňovat mě na
Pěnice Skalicová

Tady je divných věcí. Mohu uvést třeba dvě, co mě teď napadly: 1/V běžné třídě smí být namíchané děti bez ohledu na jejich zdraví a postižení. Ve třídě zřízené podle§ 16,odst. 9 smí být pouze jednolitá skupina dětí, s max. 25% jiných a pokud je to skupina dětí s LMP, nesmí s nimi být už žádné dítě bez LMP. Absurdita daná Vyhláškou č. 7/2016 2/děti všech skupin SVP jsou přešetřovány zpravidla po dvou letech, děti s LMP po roce. Asi že se třeba vyléčí nebo co. Absurdita daná vyhláškou č. 27/2016. Ono by toho bylo asi víc, ale teď právě… Více »