Jednotné přijímačky a konec učitelů bez formální kvalifikace

1. 9. 2014
EDUin
bEDUin

Co přinesly prázdniny:

Témata prázdnin: Prázdninový článek Lidových novin pojednává o motivaci rodičů vytvářet pro své děti vlastní školy. Student gymnázia Na Zatlance o vývoji svého pohledu na český jazyk. Komentář Tomáše Feřtekanovelizaci zákona o pedagogických pracovnících, který stále hrozí tím, že školy přijdou o řadu dobrých učitelů. Kritický komentář redaktorky Respektu Hany Čápovézáměru MŠMT zavést jednotné přijímačky na SŠ. Stanislav Štech rozporuje tvrzení Ondřeje ŠtefflaJana Libicha, že neoblíbenost školy mezi českými žáky, na kterou ukazují mezinárodní průzkumy, vysvětluje špatné vzdělávací výsledky. O absurditě podpory Grand Prix v Brně z rozpočtu MŠMT pojednává komentář Boba Kartouse pro HN.

Výrok prázdnin:

„Mně se ta současná vzdělávací politika nezdá. Je prokazatelné, že absolventi gymnázií neplní úřady práce. Jednak dál studují a i po studiích na VŠ se o sebe umějí celkem dobře postarat. Jsou všestrannější a tím využitelnější. (…) Rozumnější se mi zdá snížení počtu středních odborných škol, jejichž absolventi se na trhu práce uplatňují hůře.“ Šárka Šandová, mluvčí skupiny zakládající královéhradeckým krajem zrušené gymnázium v Hořicích, komentuje způsob uvažování o smysluplnosti současné vzdělávací politiky.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

Inspirace z (a do) praxe

  • Semestr Mimo školu. Praktické workshopy, učení v reálném světě, vše, čeho se vám na vysoké nedostalo.
  • Efektivní vyučování v inkluzívní třídě.  Semináře pro pedagogy a jejich asistenty pořádá sdružení Rytmus.
  • Zjistěte, CO UMÍ vaše dítě. EDUin spustil nástroj Co umím, který je určený rodičům i učitelům. Umožňuje zaznamenávat úspěchy dětí a mapovat rozvoj jejich kompetencí v různých oblastech.
  • Výukové materiály pro moderní historii. Americká Nadace Šoa (USC Shoah Foundation) nabízí dokumentární filmy, záznamy výpovědi pamětníků, které se vztahují k moderní historii (v českém i anglickém jazyce).
  • Veriod jako platforma pro auditované digitální odznaky. Digitální odznaky fungují jako certifikace nejen neformálního vzdělávání. Může pomoci např. při hledání zaměstnání. Více na Veriod.cz.
  • World/Folk jam Session Prague aneb hudební vzdělávání jinak. Podívejte se na facebook zajímavé komunity.

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

  • 6.9. Festival Kefír. (Rodinný festival: divadlo, hudba, tanec i vzdělávací stánek EDUin)

EDUin startuje EDUpoint Praha! Místo, kde je vzdělávání doma. Pevnostní 651/8, 162 00 Praha-Praha 6, Česká republika. Kontakt: Tamara.kovacova@eduin.cz. Z programu:

  • EDUhub – neformální pracovní setkávání v novém společenském centru EDUpoint Praha, otevřeno pro každého. Úterý, 02. 09. 2014, 13:00 – 18:00
  • EDUporadna – přijďte s jakýmkoliv problémem, týkajícím se vzdělávání. Poradí experti z EDUin nebo někdo z desítek dalších. Úterý, 02. 09. 2014, 16:00 – 18:00.
logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články