Lidové noviny: Chvála ústupu

ilustrační foto by Robert Couse-Baker (flickr.com) (CC BY 2.0)

Publikujeme komentář Petra Kamberského, který vyšel 23.11. v Lidových novinách pod názvem Chvála ústupu. V textu se vrací k ústupu MŠMT od plošného zavedení povinné maturity z matematiky, které bylo původně plánováno na školní rok 2020/2021.

Blížící se volby mají dvojí efekt. Někteří politici vykřikují úplné hámotiny, jen aby si jich lid všiml. Jiní naopak neutralizují miny, jež by jim mohly u voličů uškodit. Do té druhé skupiny patří další ústup od státní maturity z matematiky.

Dnes z ní propadne čtvrtina dětí, přičemž si ji vybere ani ne třetina. Zlé výsledky však mají i ti, kdo prolezou: více než polovina z oné necelé třetiny dostala čtyřku nebo pětku. Takže maturitu na výbornou, chvalitebnou nebo dobrou zvládne nanejvýše patnáct procent ze všech maturantů. Který ministr by si ty propadlíky vzal na triko?

Upadající úroveň školství, nevyrovnanou úroveň maturit na různých školách i celkovou (technickou) vzdělanost národa zachrání povinná a jednotná maturitní zkouška! Tak jásal svaz průmyslu, tak jásali nostalgici. Politici naštěstí brzy zjistili, že schválili blbinu, a pěti novelami ji postupně odsouvali. Klíčovou změnu přinesla právě ministryně Kateřina Valachová, díky níž může vláda nařízením určovat, kterých škol se bude týkat. Napřed odsunula maturitu na rok 2019, pak vyřadila umělecké školy, nyní „zdrávky“ a další humanitní obory; odborné školy navíc zatím odložila.

Takže v roce 2021, celých 17 let od schválení „povinné a jednotné“ maturity z matematiky, budou zkoušku skládat jenom gymnazisté. Ale byly to fajn roky debat, ne?

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Václav Votruba
Václav Votruba
6 years ago

Tolik nepravd v jednom článku … 1) „Takže v roce 2021, celých 17 let od schválení „povinné a jednotné“ maturity z matematiky, budou zkoušku skládat jenom gymnazisté.“ – povinná a jednotná maturita z matematiky byla schválena až v poslední novele; předtím byla „povinná a jednotná“ zkouška z českého a cizího jazyka a volitelně z matematiky/informatiky/společenskovědního základu/přírodovědného základu (původní zákon, který nikdy neplatil), pak čeština a cizí jazyk/matematika, fakticky dodnes. 2) „Upadající úroveň školství, nevyrovnanou úroveň maturit na různých školách i celkovou (technickou) vzdělanost národa zachrání povinná a jednotná maturitní zkouška!“ – polopravda, nezachrání, jen zabrání tomu, aby některé školy dávaly… Více »