MŠMT obsadilo druhé místo v soutěži hodnotící uzavřenost veřejné správy

MŠMT obsadilo druhé místo v hlasování veřejnosti v soutěži Otevřeno/Zavřeno, která hodnotí kvalitu přístupu k informacím, účasti na rozhodování, svobody projevu a otevřených dat. Předmětem nominace byla neochota zpřístupnit anonymizovaná maturitní data ze státních maturit. MŠMT získalo 194 hlasů. Více o soutěži a výsledky hlasování veřejnosti najdete ZDE.

Popis pro porotu

Data s výsledky žáků u státní maturity existují, jejich anonymizace je relativně snadná. Správcem dat je MŠMT. Školský zákon (§ 183c) zakazuje poskytnout data na žádost dle Infozákona, ovšem nic nebrání správci zveřejnit z vlastní iniciativy. Ministerstvo o to bylo vícekrát požádáno, Úřad pro ochranu osobních údajů vyjádřil souhlas. MŠMT však stále odmítá s odůvodněním, že je třeba „eliminovat neodborné, mediálně zajímavé nakládání s výsledky“ a že „bezbřehé zveřejňování dat je ke škodě věci“ (Citace z dopisu nám. Fidrmuce z 21.10.2015).

Hodnocení organizátora

V době otevřených dat je postup MŠMT „pravěký“, obava z „neodborného nakládání s výsledky“ jednak principiálně lichá, jednak protiústavní. Protiústavní je též ustanovení školského zákona, zakazující poskytnutí dat na žádost, které MŠMT prosadilo v r. 2015 v reakci na žádosti, kterým by jinak muselo vyhovět.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Janek Wagner
Janek Wagner
6 years ago

V hodnocení „veřejnosti“ získalo MŠMT 194 hlasů. S takovým počtem hlasů nemá smysl nijak argumentovat.