Tisková zpráva: Cenu EDUína vyhrál buddies program pro školáky

1. 12. 2020
EDUin

Porota ocenila i doučování na dálku a podporu pro školy při startu online výuky.

Cenu EDUína si letos odnesly projekty, které pomohly ve smysluplném vzdělávání během uzavření škol z důvodů pandemie covid-19. Tento ročník soutěže vyhrál buddies program pro školáky ze Základní školy Smart v Roudnici. Ceny EDUína se letos udělovaly po osmé.

Do finále se letos probojovalo 10 projektů, které pomohly dětem, žákům, studentům, rodičům nebo učitelům. Celý večer byl přenášený online prostřednictvím živého přenosu. Všichni finalisté měli v jeho průběhu přesně 4 minuty na to, aby prostřednictvím živých prezentací přesvědčili odbornou porotu, proč právě jejich projekt by měl získat letošní ocenění. První místo si nakonec odnesl buddies program, ve kterém během karantény pomáhaly starší děti těm mladším.

„Je to uznání a ocenění práce všech lidí z naší školy, kteří se do programu zapojili. S podzimní vlnou jsem si říkala, že my už umíme učit online, umíme si zorganizovat čas, umíme propojit děti. Ale cítila jsem, že učitelům trošičku dochází psychické síly, víme, že to není jednoduchý. Takže to vnímám jako povzbuzení pro ně,” říká ředitelka základní školy Smart Klára Koubská.

Na druhém místě se umístil projekt Učíme online, který školám na jaře pomohl s přesunem do online prostoru. A třetí místo získal společný program Člověka v tísni a Národního pedagogického institutu Zapojme všechny. Ten propojuje dobrovolníky z řad studentů vysokých škol, kteří potřebují pedagogickou praxi, se školami, které potřebují doučování pro své žáky.

Také letos byli oceněni novináři, kteří se systematicky věnují problematice vzdělávání. Cenu EDUína Media převzal Josef Mačí ze serveru Seznam Zprávy. Porota se rozhodla ocenit jeho tři články „Nerovnosti ve vzdělávání přetrvávají. Není vůle to změnit, shodují se odborníci“, „Tři romské děti ve třídě. Kritické číslo, aby školy nezačaly upadat“ a „Co čeká české školství? Velké změny, pokud se nezasekneme u maturit“. Čestné uznání si pak odnesli autoři projektu Chytré Česko z vydavatelství Economia.

Na závěr večera byla do Auly slávy za celoživotní snahu o prosazení té nejkvalitnější učitelské přípravy uvedena Vladimíra Spilková, dlouholetá vedoucí katedry primární pedagogiky na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a expertka programu Učitel naživo.

EDUína 2020

1. místo: Buddies program online – Základní škola Smart

Porota ocenila, že aniž by projekt zapomněl na to podstatné, tedy distanční vzdělávání, soustředil se na to úplně nejpodstatnější – podporu a rozvoj sociálních kontaktů. A to v míře budování celé školní komunity, jak mezi dětmi, tak s rodiči. Zároveň ocenila snadnou inspirativnost. Kdokoliv, kdykoliv se může tímto projektem inspirovat.

2. místo: Učíme online – Česko.digital

Porota ocenila komplexní reakci na nastalou situaci. Projekt poskytl metodickou, technickou i materiální pomoc učitelům i dětem. Vyvíjel se jako reakce na aktuální dění a situaci v terénu. Zároveň dokázal zapojit obrovské množství dobrovolníků a zajistit tak obrovský dopad.

3. místo Zapojme všechny – Člověk v tísni a Národní pedagogický institut

Porota ocenila propojení více subjektů, podporu sociálně znevýhodněných dětí a snahu o zavedení systémové změny.

EDUína Media:

Josef Mačí (Seznam Zprávy)
série 3 článků:

  • „Nerovnosti ve vzdělávání přetrvávají. Není vůle to změnit, shodují se odborníci“
  • „Tři romské děti ve třídě. Kritické číslo, aby školy nezačaly upadat“
  • „Co čeká české školství? Velké změny, pokud se nezasekneme u maturit“

Porota ocenila odvahu otevírat témata, která mají vysokou společenskou závažnost a zároveň jsou komplexní, ať už se jedná o nerovnosti ve vzdělávání, segregaci romských dětí nebo rezistenci českého vzdělávacího systému směrem k inovacím.

Čestné uznání:

Chytré Česko

Porota na projektu ocenila především jeho kontinuitu, systematičnost a šíři záběru. Autoři a editoři se snaží pokrýt všechny stránky a cílové skupiny vzdělávání a vzdělávací politiky a vytvářejí texty, které přesahují běžný obzor zpravodajství a informování o aktuálních tématech a událostech.


Hlavním partnerem ceny EDUína 2020 je O2 Chytrá škola. Dalšími partnery jsou Livesport, Blíž sobě, Nadace České spořitelny a Jablotron Nadace.

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články