Byl jmenován nový ústřední školní inspektor a kdo dostal cenu za školní dobročinnost

7. 10. 2013
EDUin
bEDUin

Co přinesl týden 30. 9.–06. 10.

Témata týdne:

Inspekce má nové vedení, ministr požádá ČT o více pořadů bez dabingu, zvyšujeme kapacitu konference Rodiče vítáni, kdo vyhrál hlasování o osobnost české vědy, výsledky podzimních maturit, novinky na serveru Svoboda učení, proč je třeba do škol vrátit dril a video o tom, že děti se neučí od těch, které nemají rády.

Výrok týdne:

Když jsme udělali chybu, náš učitel nás nazýval idioty. Byl dirigentem našeho orchestru, a když někdo zahrál falešně, křičel: „Kdo je tam u těch houslí hluchý?“ Museli jsme skladbu opakovat stále dokola, až naše prsty skoro krvácely. Dnes by ho okamžitě vyhodili. Když ale před několika lety zemřel, byl oslavován mnoha studenty, které za čtyřicet let učil. A byla jsem překvapena tím, jak mnoho jich dosáhlo úspěchu. Někteří z nich zůstali hudebníky, většina se ale zaměřila na jiné oblasti, včetně práva či medicíny. Výzkum dokazuje, že existuje pozitivní korelace mezi hudebním vzděláním a akademickými úspěchy. To ale nevysvětluje tu velkou vděčnost k učiteli, který nás v našem mládí v podstatě mučil.“  Joane Lipmanová ve sloupku Do škol je třeba vrátit disciplínu a dril, který vyšel v The Wall Street Journal.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

 • Nový ústřední školní inspektor i nové plány inspekce. Ministr školství Dalibor Štys jmenoval novým ústředním školním inspektorem Tomáše Zatloukala.  Dříve působil jako ředitel gymnázia, europoslanec, zástupce ústřední školní inspektorky a ředitel odboru na MŠMT.  S novým vedením inspekce přichází i nová koncepce její práce, k přečtení je na České škole. Dozvíte se tu, kde jsou silná a slabá místa ČŠI a čím se inspekce chce zabývat v příštích letech.  Soustředit se chce na podporu žáků a učitelů na druhém stupni ZŠ, získávání klíčových kompetencí na nematuritních oborech a na školy, jejichž absolventi opakovaně selhávají u maturitní zkoušky.
   
 • Uděleny ceny za školní dobročinnost.  V rámci Ceny VIA BONA 2013 byli kromě jiných oceněni studenti 3. lékařské fakulty UK Praha Scott Keel a Petr Oliva za založení organizace Běhat s těmi, kdo nemohou. Běhání s dětmi na vozíku kromě jiného objasňuje studentům, že dobročinnost je samozřejmá součást života. Cenu novinářů získal podnikatel Martin Hausenblas za založení Stipendijního fondu Renesance, který podpořil už 16 studentů celkem milionem Kč.
 • Studentské volby vyhráli Piráti a TOP 09.  Jeden svět na školách pokračuje v projektu studentských voleb. Konaly se 2. a 3. října, vyhráli prakticky shodným počtem hlasů Piráti a TOP 09. Součástí projektu byla i předvolební debata politických lídrů o vzdělávání, kterou můžete shlédnout on-line. Opět se probíralo školné a maturita.
 • Jsou učitelé na chvostu, nebo na špici? Podle mezinárodní studie posuzující respekt učitelské profese skončili čeští učitelé na chvostu žebříčku. Pozoruhodný je zásadní rozpor s nedávným šetřením českých studentů na stejné téma.
 • Nejlepší škola z pohledu studentů.  Druhý ročník studentského hlasování o nejlepší střední školugymnázium odstartovala Česká studentská unie.  Na stránkách najdete i výsledky minulého ročníku. Hlasujte do 25. listopadu.

Inspirace z (a do) praxe

 • Herna z krabic je celosvětový fenomén:  Inspiraci pro kreativní i polytechnickou výchovu nabízí video o devítiletém americkém klukovi, který si z krabic postavil hernu a nastartoval tak hnutí Global Cardboard Chalenge.
 • Více míst na konferenci Rodiče vítání.  Zvýšili jsme kapacitu o třicet míst. Pokud se chcete ve čtvrtek 17. října také zúčastnit konference na téma Jak o sobě dát více vědět, čtěte program a přihlaste se.
 • Kurz práce s informacemi. Brněnské Centrum informačního vzdělávání na FF MU letos nabízí veřejnosti 15 videí na téma, jak zacházet s informacemi. O aktivitách Kabinetu informačních studií si přečtěte na jeho stránkách.
 • Jak na to, aby děti poznávání bavilo:  To je název večerní besedy a celodenního semináře, který pořádá Institut pro podporu inovativního vzdělávání.  V pátek 11. října večer na Kampě budou diskutovat o odlišnostech svého přístupu učitelky waldorfských a montessori škol, pokračuje se sobotními praktickými dílnami.
 • Persona Dolls – panenky s osobností: Výjimečný kurz rozvíjející sebedůvěru dětí nabízejí učitelům Varianty.

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

 •   9. 10. Být odlišný je normální, on-line webinář
 •   15. 10. Židovské obce dnes, konference (Olomouc)
 •  17. 10.  Veletrh DIDACTA (Třebíč)
logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články