Ředitelé žádají od ministerstva radu, jak odmítnout u zápisu děti, pro které nemají místo

16. 1. 2014
EDUin
IMG_6152

Ředitelé přeplněných základních škol by uvítali metodickou pomoc ministerstva školství, když řeší, jak odmítnout u zápisu děti bez právních následků.

Praha 16. ledna – Především v okolí velkých měst řeší ředitelky a ředitelé základních škol problém, jak mají nastavit kritéria pro přijetí do prvních tříd tak, aby vyhověli zájmům zřizovatele, který žádá, aby byly přednostně přijaty děti z obce, která školu zřizuje, a zároveň nebyla tato kritéria považována za diskriminující. Vedení škol se obává, že pokud u zápisu některé děti odmítnou, neobstojí jejich rozhodnutí před soudem, případně před posouzením ombudsmana.

Protože tento problém je aktuální na některých školách poslední dva tři roky a bude v příštích letech sílit, obrací se vedení škol na ministerstvo se žádostí o pomoc, jak mají formulovat kritéria pro přijetí do prvních tříd. Jsou vedeni obavou, že například požadavek, aby trvalé bydliště v obci měli oba rodiče, případně aby do školy už chodil starší sourozenec, případně další požadavky, které mají snížit počet oprávněných zájemců o zápis, nemusí obstát, pokud by si rodič dítěte stěžoval u soudu. Proto žádají ministerstvo školství, aby vydalo metodický pokyn, jenž by pomohl školám tuto situaci řešit.

Zatím tuto situaci řeší především ty školy, o něž je dlouhodobě velký zájem, ale s přechodně silnými populačními ročníky se velký převis zájmu týká prakticky všech základních škol v okolí Prahy a dalších velkých měst. Přitom plné jsou i školy v jednotlivých městských částech.

Ministerstvo školství ale zatím ani na svých webových stránkách ani na písemné vyžádání podobný metodický pokyn nenabízí. Vystavuje tak školy a zřizovatele riziku právního postihu.

Tomáš Feřtek, odborný konzultant EDUin, řekl: „ Samozřejmě, že hlavní potíž je, že se nepodařilo včas vyřešit nárůst zájemců o první třídy, který je dlouhodobě předvídatelný a připravit dostatek míst ve školách. Ale v tuto chvíli by mělo ministerstvo školám alespoň pomoci situaci řešit tak, aby nebyly vystaveny soudním sporům. Bohužel jediný právní rozbor, který je k nalezení na webu jedné ze škol nedaleko Prahy, je tři roky starý a nelze ho považovat za dodnes platný a závazný názor ministerstva.“

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články