Vzdělávání nemá být jednotná krmná dávka pro všechny

20. 1. 2014
EDUin
bEDUin

Co přinesl týden 13.1.–19.1.2014

Témata týdne: Co plánuje po nástupu ministr Chládek, Zdeněk Koudelka ještě ke jmenování profesorů, snažme se změnit školní jídelny, co by nás měli učit ve škole podle webu Firstclass.cz, rodiče přespávají před základními školami, Václav Klaus ml. opouští PORG, Hořící keř do každé třídy zdarma, co se můžeme o sebevědomí naučit od mormonů, ministerstvo radí, co má umět předškolák,  absolventi hledají praxi v začarovaném kruhu.

Výrok týdne:

„Za vzdělání nelze považovat, když někomu vnucuji, že mnou zvolená krmná dávka je jediná správná, a výchova není to, že dotyčného příměji, aby tuto krmnou dávku dodržoval.“ Vegetarián a expert na výživu Jaroslav Škvařil v Respektu pojmenoval nejen problém školních jídelen, ale vzdělávání obecně. Charakteristická byla i reakce úřednice brněnského magistrátu, která má stravování ve školách na starosti: „Když nám budou děti volně přecházet mezi normální a bezmasou stravou, ztratíme přehled, co do sebe vpravily. … Stát hradí dvě třetiny ceny oběda. Má tedy právo kontroly.“

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

Inspirace z (a do) praxe

  • Hořící keř zdarma do hodin dějepisu i občanky. Člověk v tísni v rámci projektu Jeden svět na školách zpřístupnil ve spolupráci s HBO film Agnieszky Holland o Janu Palachovi. K dispozici jsou i další výukové materiály k tématu.
  • Učebnice od studenta pro studenty. Co vedlo Marka Lišku k tomu, že se rozhodl napsat učebnici matematiky, najdete v rozhovoru na eduin.cz. Jde o další z projektů nominovaných na cenu Eduína 2013.
  • Angličtina s filmem. Doporučujeme inspirativní stránky, které umožňují učitelům připravovat hodiny angličtiny za využití nejrůznějšího filmového materiálu. Ke stažení jsou přípravy k jednotlivým lekcím.
  • Potřebujete poradit, jak zařídit školu pro všechny děti? Šedesátistránkovou prakticky orientovanou příručku pro zřizovatele škol, která radí, jak zajistit pro všechny žáky rovnost v přístupu ke vzdělání nabízí Člověk v tísni. K tématu čtěte i článek Romů v běžných školách přibývá, ale chybí asistenti.

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

  • 28. 1. Představení netradičních středních škol a víceletých gymnázií. Debata v rámci cyklu Škola života (Praha)
logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články