Demagog.cz: Bludy bojovníků proti inkluzi

ilustrační foto by U.S. Army Corps of Engineers Savannah District (flickr.com) (CC BY 2.0)

Publikujeme text Michala Zemana, který vyšel na webu Demagog.cz a věnuje se věrohodnosti výroků politiků na adresu vyhlášky, která má upravovat vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Původní text najdete ZDE.

Demagog.cz zkontroloval vyjádření politiků k inkluzi ve školství a k vyhlášce, která je účinná od 1. září. Ověřili jsme 30 nejnovějších faktických výroků politiků k tomuto tématu, které se objevily v celostátních televizích, rádiích a denících mezi 24. únorem a 1. březnem. V této době se ke společnému vzdělávání vyjadřovala především ministryně Kateřina Valachová (ČSSD), prezident Miloš Zeman a poslanci Jiří Zlatuška (ANO) s Petrem Fialou (ODS).

Co je často špatně na kritice inkluzivního školství, shrnuje výrok předsedy občanských demokratů Petra Fialy. Podle něj ministryně Valachová „přišla s nápadem, že všechny děti s hendikepem budou postupně chodit do běžných tříd, do běžných škol.“ Postupně jej rozeberme:

Změna názorů

V prvé řadě je zajímavé, že Fialovi inkluze nyní vůbec vadí. Loni při sněmovním projednávání měl totiž možnost zákon změnit a přesvědčit další poslance o její škodlivosti. Avšak předseda ODS tehdy o společném vzdělávání mluvil jako o jedné koncepční věci, která je v zákoně rozvíjená správným směrem. A podobně se vyjadřovali další poslanci a poslankyně.

Tehdy byl vůbec jediným výrazným kritikem inkluze Miloš Zeman, po jehož slovech o neštěstí arychlosti kolony určované rychlostí nejpomalejšího vozidla přišla drtivá kritika ze všech stran politického spektra.

Až později se objevila vlna mediálního odporu proti inkluzi, k níž se připojili někdejší zastánci společného vzdělávání Petr Fiala, členové klubu TOP 09, a dokonce i někteří jejich kolegové a kolegyně, kteří pro zákon ve sněmovně zvedli ruku (Úsvit, komunisté a vládní koalice).

Tím se dostáváme k druhému nesmyslu Fialova vyjádření: zákon byl schválen ještě před nástupem Kateřiny Valachové, takže je nemístné hovořit o tom, že „přišla s nápadem.“ Valachová jej pouze zavádí, a to navíc po deseti letech odborné diskuze.

Žere zákon děti?

Ale zejména, samotný nápad integrace veškerých dětí s hendikepem prostě neexistuje. Zákon navrhuje integrovat jen žáky, kterým to postižení dovolí. Vyhláška stále umožňuje, aby děti s lehkým mentálním postižením chodily do speciálních tříd.

Při odmítání inkluze se bohužel objevuje i řada dalších nepravd. Prezident Zeman například nadsadil jeho náklady z 2,5 na 3,5 miliardy v prvních dvou letech. Také hovořil o použití paravanů pro oddělení žáků jako o novince, ačkoliv jsou používané i nyní. Faktům se vyhnul i v tvrzení, že není definované mentální postižení.

Naopak zastánci zákona – ministryně Kateřina Valachová s poslancem Jiřím Zlatuškou – byli pravdomluvnější. Opakovali většinou statistiky i samotný obsah předpisů a pravdě se vzdálili jen při méně významných otázkách: Valachová se zmýlila v chronologické posloupnosti návrhů přechodných období. Žádný prohřešek jsme nenašli Anně Putnové.

Kompletní analýzu naleznete na http://demagog.cz/diskusie/357.

4
Přidat komentář

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
JanekEDUinJanekVit Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozorňovat mě na
Vit Patek

„Verifikace“ výroků prováděná serverem demagog, přinejmenším v případě výroků „o inkluzi“, je ve většině případů jen srovnáváním obsahu jednotlivého výroku s obsahem nějakého úředního dokumentu. Praktická hodnota takto stanovené „pravdivosti“ je ovšem zanedbatelná. Laskavý čtenář nechť si dosadí svoji vlastní zkušenost se souladem úředních dokumentů a reality.

Janek Wagner

Naprosto hovadný titulek… Kde jsou ti „bojovníci proti inkluzi“?!