bEDUin 27/2013: Dostupná maturitní data a návod na školní svačinu

2. 9. 2013
EDUin
bEDUin

Co přinesl týden 24.–30. 8.

Témata týdne

Ministerstvo školství pokračuje v krocích Petra Fialy, odchod „paní UŠI“, co jsou to svazkové školy, spor o jmenování profesorů, novinky okolo maturity, jak připravit dítě do školy, proč jsou děti agresivní, co můžeme udělat pro nadané děti, budou i české vysoké školy on-line , zpráva školní inspekce z diskuse k doporučením OECD a co nevíte o finském vzdělávání.

Výrok týdne

„Plošné testování ještě není vyhodnoceno, na tom teď pracuje inspekce, jak by se to do budoucna mělo dělat – jestli plošně, nebo výběrové, podle nějakých statistických modelů. Z mého hlediska asi spíš nastane to druhé. Ale je tlak i na to plošné testování. Rodiče si od toho slibují, že si budou moci porovnávat školy a není to úplně špatně!“ Ministr v demisi Dalibor Štys v rozhovoru pro Právo, kde komentuje priority svého dočasného působení na ministerstvu.

„Původní cíl byl získat zpětnou vazbu pro rodiče, školy, učitele. O tom, jaký je žák, třída, škola, ve srovnání s ostatními. Jakmile by to ale bylo propojeno s přijímacím řízením, už nejsme na tréninku, ale jsme na závodech.“ Komentuje totéž téma Štysův první náměstek Jindřich Fryč v rozhovoru pro Lidové noviny.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

 • Vedoucí oddělení Jiřina Tichá opouští ministerstvo.  Po příchodu prozatimního ministra došlo ke dvěma podstatným personálním změnám. Dlouholetou ústřední školní inspektorku Olgu Hofmanovou vystřídal její před časem „odejitý“ náměstek Tomáš Zatloukal. Ministr avizuje podstatné změny v činnosti inspekce. Odchází i vedoucí oddělení předškolního, základního a uměleckého školství Jiřina Tichá. Tyto i další změny komentuje první náměstek  Jindřich Fryč v rozhovoru  Ministerstvo školství pokračuje v krocích Petra Fialy.

   

 • Ministr školství chce podporovat vznik svazkových škol.  Jde o model, kdy svazek obcí zřizuje pod jednou hlavičkou více škol řízených jedním ředitelem. Výhody ministr vidí v úsporách, zvýšení kvality a vtažení občanské veřejnosti do rozhodování o podobě škol a vzdělávání. Podrobněji v rozhovoru Práva.

   

 • Jak připravit dítě do školy i do školky. Média se věnovala především aktuálním změnám ve vyučování, jako je rozšíření jazykové výchovy, dopravní výchově a drobným změnám ve vzdělávacích programech.  Ale najdete i rady, jak připravit dítě na školku (Scio) a školu (Rodiče vítáni). Václav Mertin radí v rozhovoru pro Deník, jak propojit školu a reálný život. A jako bonus návod na školní svačinu a rozhovor o tom, co se vaří v školních jídelnách.

   

 • Maturita s připojením i pod kontrolou inspekce.  V oblasti vývoje maturitní zkoušky se odehrály podstatné věci. Cermat spustil aplikaci zpřístupňující veřejnosti agregovaná maturitní data a oznámil, že podzimní maturitu ohlídá inspekce.  Není jasné, zda před opisováním. Scio představilo „maturitu s připojením“ um21, více v rozhovoru Bohumila Kartouse pro eduin.cz a na Slovensku chystají povinnou maturitu z matematiky.

   

 • Za informacemi o novinkách ve světě vzdělávání zajděte do Školy života na pražskou Kampu.  První zářijovou sobotu po roce začíná obnovený cyklus přednášek, seminářů a setkání pod titulem Škola života. Více v EDUkalendáři.

   

 • Přečtěte si překlad semináře o finském školství.  Lidé z EDUin pro vás připravili čtyřdílnou sérii článků o finském vzdělávacím systému a kromě obvyklé chvály najdete v diskusi i dávku otázek a pochybností.

Inspirace z (a do) praxe

 • Matematika jako zdroj radosti:  Podívejte se na nové video profesora Milana Hejného z TEDx Bratislava a inspirováni se můžete zapojit do „matematické“ ABAKU ligy pro základní a střední školy.
 • Letní tábor pro přírodovědce:  Podívejte se na fotografie z příměstského tábora Přírodovědecké fakulty UK. Ať víte, kam by mohl váš malý přírodovědec příští prázdniny vyrazit.

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

 • 7. a 14. Debata Školy života v divadle na Kampě (Praha)

 • 7. Kašpárek v rohlíku zve na bajbypankový festival pro rodiče děti Kefír

 • 11. Handicap I(c)T! – diskusní večer z debatního cyklu DOxagora

Více akcí a podrobnosti ke každé z nich najdete v EDUkalendáři.
logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články