Co dokázala státní maturita


Máme maturitu v režii státu zrušit či opravit?

 

Výsledky druhého ročníku státní maturity jsou bez přehánění obdivuhodné.

Tak například se podařilo srazit kredit maturity téměř na nulu. Pokud dnes přijdete k přijímacím zkouškám na některou z tuzemských vysokých škol s tím, že bohužel nemáte maturitu, následuje mávnutí rukou a věta: „No jo, Cermat!“ A jste přijati, často jako excelentní uchazeči.

Mnoha výborným studentům se podařilo zamezit ve studiu na zahraničních školách. Tam totiž k přijímacím komisím informace, co je to CERMAT, ještě nedorazila.

Podařilo se jasně a velmi srozumitelně studentům vysvětlit, že si nemají klást vysoké cíle a nemají mít intelektuální ambice. Kdo zvolil nenáročnou cestu, byl odměněn jedničkou. Kdo naletěl na řeči o kreditu státní maturity, byl po zásluze potrestán špatnou známkou nebo propadnutím. Dnes už všichni vědí, že ve státní maturitě obstojíte, když se naučíte „myslet jako oni“ – tedy autoři zadání z Cermatu.

Podařilo se v pravou chvíli vysvětlit studentům a jejich rodičům, že stát na ně nachystá past a když do ní spadnou, nikdo jim nepomůže. Jako forma celostátní občanské výchovy je to téměř geniální.

Podařilo se několika poměrně jednoduchými tahy (zvlášť zadání písemných prací bylo v tomto ohledu nedostižné) obrátit proti státní maturitě velkou část veřejnosti, včetně jejích letitých příznivců a zastánců. Něco takového by její kritici bez pomoci CERMATu nikdy nezvládli.

Kdo by si troufnul říct, že jsme těch dvě stě miliónů letos investovali zbůhdarma?!

A dodatek, už bez ironie: V pátek 15. června končí podle oficiálního maturitního kalendáře druhý ročník Nové státní maturity. Místo oslav ale politici „zahazují klíče od CERMATu“, navrhují „maturitu okamžitě zrušit“, případně jako premiér Nečas „smířlivě“ prohlašují, že je „v této podobě mrtvá“. Stojí za povšimnutí, že loni se titíž tvářili, že petici patnácti tisíc studentů proti nekvalitní maturitě přehlédli nebo o ní nikdy neslyšeli a sebechvále ministra Josefa Dobeše nikdo z nich ani slovem neoponoval.

Možná si to už všichni nepamatují, ale u startu státní maturity stály ambiciózní cíle. Předpokládalo se, že zvýší prestiž, kvalitu a objektivitu maturitní zkoušky, umožní porovnání středních škol a vyvine tlak na zkvalitnění vzdělávání, bude vstupenkou na vysoké školy a vyřadí podprůměrné absolventy.

Po prvním ročníku se dalo konstatovat, že jakžtakž vymezila onu spodní laťku. Ostatní cíle nenaplnila buď proto, že byl nereálné, nedalo se to čekat od prvního ročníku, nebo byly prostě neměřitelné, protože nikdo nestanovil parametry, podle nichž by se daly hodnotit. Tak to konstatovala i nedávná hodnotící zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu.

Jestliže dnes politici otočili, maturitu pohřbívají, případně zásadně opravují, je dobré si připomenut její historii. Protože poučenému nově deklarované cíle státní maturity, jak je přednesl premiér Nečas, musí znít nepříjemně povědomě: nepodkročitelný standard maturitního vzdělání, možnost srovnávat jednotlivé střední školy stejného typu a nahradit přijímací řízení na vysoké školy.

Je rozumné cpát podruhé hlavu do stejné oprátky?

 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
39 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
iveta
iveta
10 years ago

Výzva,
měli bychom založit občanské sdružení „Oběti státní maturity“ a vyhlásit veřejnou sbírku, ze které bychom mohli zaplatit kvalitní právníky a zavalit soudy žalobami. Myslím, že je velká šance na úspěch. Nikomu, totiž, nemůže být lhostejná budoucnost našeho státu. Vyřazení talentovaných dětí z dalšího vzdělávání bude mít jistě neblahý vliv na naši budoucnost.

David V.
10 years ago

Ach jo…já už bych tak rád měl tohle za sebou ted čekám na vyrozumění od Kraj. Úřadu ohledně písemné práce z českého jazyka a je to snad ještě horší čekání jak na to,že půjdu v září kvůli slohu….už aby to bylo za mnou nebo mě trefí…

Marek Žák
Marek Žák
10 years ago

Byla založena „Petice proti hodnocení písemných maturitních prací z češtiny“. Spousta přispívajících vyjadřuje svou potřebu nějak výrazněji zkusit hnout s nápravou celé věci. Má-li to pro Vás smysl, můžete se k petici připojit na http://www.petice24.com

Petr
Petr
10 years ago

Výborně Marku,
nyní je ještě potřeba aby se o ní dozvěděli všichni co podali odvolání – studenti místo apatického čekání na ortel by mohli aktivovat facebookové kontakty, rodiče rozeslat svým známým apod ….

Veronika Valíková
Veronika Valíková
10 years ago

Petice češtinářů Vraťte maturitu zpět do škol!, určená ministru Fialovi, zdraví klikací petici maturantů a rodičů. Ještě jednou|: Včera jsme poslali na MŠMT tento dopis: Dobrý den, posílám Vám webové stránky, na kterých naleznete vše o naší iniciativě Vraťte maturitu zpět do škol! (VrMaŠ). Stránky budeme průběžně aktualizovat. V šuplíčku TZ je i naše první zpráva. V tuto chvíli bychom chtěli poprosit pana ministra Fialu o dvě věci: 1. Aby vydal školám jasnou instrukci: půjčujte studentům, kteří propadli z písemné práce z ČJL, originál jejich slohu k ofocení či oskenování. Studenti mají mnohdy v rukou pouze bodové ohodnocení CERMATu. 2.… Více »

Simona
Simona
10 years ago

Byla založena „Petice proti hodnocení písemných maturitních prací z češtiny“. Spousta přispívajících vyjadřuje svou potřebu nějak výrazněji zkusit hnout s nápravou celé věci. Má-li to pro Vás smysl, můžete se k petici připojit na http://www.petice24.com

iveta
iveta
10 years ago

Zdravím, dalo mi trochu práce, než jsem petici našla, proto přikládám přesnou adresu:
http://www.petice24.com/petice_proti_hodnoceni_pisemnych_maturitnich_praci_z_etiny

petici jsem podepsala a rozeslala všem známým, i když si myslím, že naši politici na naše názory, či požadavky zvysoka kašlou. Musíme být radikálnější!!! Sebrat finanční částku a jít do boje pomocí soudů a právníků a žádat, aby viníci byli potrestání a oběti byly odškodněny.

Zdeněk Sítař
Zdeněk Sítař
10 years ago

Vážená paní Valíková, text vaší petice jsem bohužel četl a nesouhlasím úplně ve všem. Zejména s bodem 3, kde uvádíte, že dvě třetiny kritérií jsou subjektivní. Jsou to však TA SAMÁ kritéria, podle nichž se hodnotilo i vloni. Je tedy jasné, že podle TĚCHTO kritérií jste hodnotila vloni i VY na vaší škole práce SVÝCH studentů, pochopitelně OBJEKTIVNĚ. Vloni jsem však žádnou stížnost či podobnou petici z vaší strany nezaznamenal. Dovolte, abych vás informoval, že proces hodnocení JE TŘÍSTUPŇOVÝ. Práce hodnotí jeden hodnotitel, následně vedoucí jeho týmu a pak ještě vedoucí hodnocení předmětu. Jeden člověk se může splést, ale TŘI… Více »

babu
babu
10 years ago

Právě – tři se splést nemohou. Část prací, které byly hodnoceny nedostatečnou, však byla evidentně hodnocena chybně! Tedy je nečetl NIKDO a body byly přiděleny od oka?

Veronika Valíková
Veronika Valíková
10 years ago

Vážený pane Sítaři, 1. V loňském roce jsem neměla oktávu, nehodnotila jsem. Proti současné podobě maturitní písemné práce protestuji od roku 2009, dokonce v té době se mnou udělala v LN jeden z prvních článků o maturitě z ČJL i paní Kvačková – než se její názory radikálně změnily. 2. Mno, moji studenti prošli češtinou s jednou trojkou a tu jsem dala dílem já – chlapec neuměl Balady a romance a sloh měl na 17. To byl také nejniožší počet bodů, který některý z mých oktavánů dostal – upozornila jsem své studenty na nebezpečí, které jim hrozí, budou-li psát srdcem,… Více »

Veronika Valíková
Veronika Valíková
10 years ago

PS 2: pro pana Sítaře:

…dokonalé, nízké …chybí čárka, VV přívlastková vložená.

Lukáš Foldyna
Lukáš Foldyna
10 years ago

Vážený pane Sítaři,

idioty ze sebe dělají hodnotitelé sami. Stavovskou čest do toho netahejte – tu už dostatečně pošlapal CERMAT.

S pozdravem

Lukáš Foldyna

Marek Žák
Marek Žák
10 years ago

Znovu upozorňuji na petici proti hodnocení písemných maturitních prací z češtiny, viz http://www.petice24.com/petice_proti_hodnoceni_pisemnych_maturitnich_praci_z_etiny Je toho spousta, co lidem pije krev. Každý se s tím potýká jak umí. „Stojí to všechno za h…., záleží mi ale hlavně na tom, aby se mé děti měly dobře“. Tuto větu, různě formulovanou, proneslo nejen poslední dobou nejspíš dost velké množství otců a matek. No, řekl bych, že tady bylo spoustě z našich dětí s velmi vysokou pravděpodobností ukřivděno. Byla jim upřena možnost, aby si vytvořily lepší výchozí podmínky do reálného života. Že se vám něco nelíbí? Nesouhlasíte? Dokonce protestujete?! Na…t!! Toto je sdělení, které… Více »

Zdeněk Sítař
Zdeněk Sítař
10 years ago

Vážená paní Valíková,

výtku stran chybějící čárky přijímám.

Přesto si myslím, že současný předepsaný systém hodnocení je lepší než předtím, kdy nebyl žádný a každý hodnotil jak se mu zachtělo. A institut odvolání snad ani neexistoval.

Ledaže by se změnilo zadávání slohů z ČJ a převzal se systém z cizích jazyků, kde jsou v zadání uvedeny konkrétní body, o kterých mají děcka psát.

Zdraví

Sítař

Ondřej Hausenblas
10 years ago

Učitelé i rodiče by možná měli snazší diskusi i uvažování o psaní i hodnocení „slohových prací“, kdybychom u nás víc věděli o tom, co je to dobrý text. To není dáno školou, ani starými učiteli, ani mladými učiteli, ale plyne to z povahy sdělování. A na to se u nás moc nehledí. Hlavní příznak té neuváženosti je, když se v diskusích vůbec mluví o „tématu“ toho psaní. Já myslím, že nemáme vůbec pustit z úst či z tužky takové obraty jako „o čem mají děcka psát“. Moc lidí pod tím chápe “ o jakých věcech, citech, problémech, otázkách atp.“ mají… Více »

V.Křešnička
V.Křešnička
10 years ago

Pane Síťaři, to se vám tedy hrubě nepovedlo. Podsouvat paní Valíkové uraženou pýchu, neobjektivitu (že by tím i neprofesionalitu?) a vůbec zapšklost, to je výkon hodný jen neinformovaného. Nahlédněte proti proudu času a najděte mi jediného, kdo by měl více konsistentní názory na experiment státní maturity, než celou tu dobu projevuje paní Valíková. Ale raději to nedělejte, vaše argumentace je zatuchle osobní a uraženecká. A prosím, nepište o stavovství, o stavovské cti a stavovské solidaritě. Všichni ti, kteří se upsali ke spolupráci s CERMATem ji pozbyli. Jediné, co v mých očích tyto učitele omlouvá, je snad jen nedostatek finačních prostředků… Více »

V.Křešnička
V.Křešnička
10 years ago

Omlouvám se za přerušení textu:
V těchto názorových střetech se zřetelně, byť ne zjevně potvrzuje pochybení v samotném základu konceptu státních maturit.

matka
matka
10 years ago

Moc vám děkuji! Jsem opravdu moc ráda, že nejsme sami a na naší straně studentů a jejich rodičů stojíte také. Učitelé, je jedno jakého předmětu, ale také lidé, kterých se to vlastně vůbec netýká- v blízkém budoucnu jejích dítka maturita nečeká, ale soucítí s námi, s tou nespravedlností která se stala letošním maturantům v PP

helena
helena
10 years ago

Ano, stále se mluví o tom, jak se to příště vyřeší – ale co s těmi dětmi, které jsou teď postaveny před hotovou věc? Maturitu nemají a ti, kterří je svými nesmysly odstřelili od dalšího vzdělání to mají zkontrolovat a ve většině případů posvětí své první rozhodnutí, bez opětovného přezkoumání studentova textu.Všichni právě doufali v opětovné oznámkování své práce – ne v přezkoumání hodnocení, které hodnotitel napsal, to je vždy dle (špatné) metodiky v pořádku. Nějak prostě o postižených studentech nikdo ,,nahoře´´ nemluví.

Harry
Harry
10 years ago

To jsem se tady zase pobavil … Co takhle založit „Občanské sdružení proti neoprávněné kritice Milana Baroše sportovními žurnalisty“ ?

HP
HP
10 years ago

Pane Křešničko, měl byste se možná trochu krotit ve svých odsudcích těch, kdo spolupracují s Cermatem. Vy jste snad nositelem oné stavovské cti, o níž píšete tak, že jsem málem vytlačil z oka rosolovitou pedagogickou slzu a rozmazal ji po klávesnici? Na základě čeho? Kdo Vás povýšil na jejího kazatele s právem vyobcovávat heretiky? Co víte o osobnostních a učitelských kvalitách daných lidí? Proč je paušálně odsuzujete a srážíte přirovnáním přejatým od V. Černého, které notabene směřovalo k úplně jinému typu chování, nebo z nich uděláte málem tlupu zaprodaných Jidášů? Víte, že žijeme v relativně demokratické zemi a máme povinnost… Více »

matka
matka
10 years ago

HP
18. 06 .2012 v 17:15

Pane Křešničko,

měl byste se možná trochu krotit ve svých odsudcích těch, kdo spolupracují …….Nebo jsou pro Vás zákony a vyhlášky oněmi pšouky shora, které je nutno ignorovat? …..

Hlavně že vy máte čisté svědomí, a jako hodnotitel jste schopen toto napsat pro svou obranu . Vám také děkuji, prvně jsem se od minulého týdne rozesmála

V.Křešnička
V.Křešnička
10 years ago

Pane koňská sílo,
skutečně je to s naší čtenářskou gramotnosti špatné. Možná by měl grafik těchto stránek zhustit řádkování. Užasl jsem, kolik se mi toho vešlo mezi řádky.
A jen poznámka:
Možná vaše slzy jsou rosolovité, moje nikolivěk. A nad školstvím, jeho úředníky a mnohými učiteli (zdůrazňuji MNOHÝMI) už ani nemám sílu slzet. A dovolíte-li, když už jste mi připomněl demokracii, u svého odsudku spolupracovníku CERMATu setrvám a své názory si ponechám. Vytvořil jsem si je totiž léty života a práce, nikoliv na vzdělávacím rychlokursu. Proto je také nemám zaručeny a ověřeny certifikátem, kulatým razítkem a Zeleným podpisem.

Petr
Petr
10 years ago

Vážený pane hodnotiteli HP, Asi Vám při Vaší, jistě velké, inteligenci nedochází rozdíl mezi akademickou debatou o podstatě a důležitosti Češtiny a metodách její výuky a podstatou zvěrstva do kterého jste se ve své naivitě nechal zatáhnout a ještě tupohlavě obhajujete. Pokuď jste opravdu prošel školením CERMATU a nebyl Vám vymyt mozek (v literatuře i filmu máte dost příkladů, jak se to dělá – ve vašem =vás hodnotitelů případě stačilo pár kalibračních pokusů a pohrození, že budete bez menáže), tak jste jistě každou hodnocenou práci přečetl alespoň pětkrát, konzultoval s rodinou kolegy apod., v případě nejasnosti odložil, abyste se na… Více »

Lenka
Lenka
10 years ago

Dovolte mi reakci, vážení diskutéři, snažíte se tu navzájem (leckdy úspěšně) zesměšnit. Těm, co hodnotili maturitní práce, alespoň na dálku plivnout jedovatou slinu do tváře. Zostudit. Dámy a pánové, patetismus ani urážky vám nejsou cizí. A já se domnívám, že tu reagují lidé, co mají kolem jména nějaká „písmenka“. Je to hodně smutný obraz, na který se zpovzdálí dívám. A jak se tu interpretují příspěvky těch „špatných, ostudných, po penězích lačnících hodnotitelích“ – z toho usuzuji, že ani vy byste v této roli (hodnotitelů) nebyli jiní. Nechcete přistoupit na to, že hodnotitelé přiznávají chybu, ale nahlas také říkají, že lepší… Více »

Veronika Valíková
Veronika Valíková
10 years ago

…“těch špatných, po penězích lačnících hodnotitelů“, paní Lenko. Kontaminace. Nebo to byl také citát?

Pane kolego Křešničko, děkuji. Nejsem už zvyklá na dárky.

Možná bychom mohli zase trochu zapřemýšlet, co s těmi třemi tisíci propadlíky.

Krásný večer.

Zdeněk Sítař
Zdeněk Sítař
10 years ago

Děkuji HP za podporu

Zdeněk Sítař
Zdeněk Sítař
10 years ago

Pane Křešničko, reaguju na váš příspěvek. Kolegyni Valíkové jsem sdělil svůj názor, ona svůj mně, pozice se vyjasnily a hotovo. V mém příspěvku jsem uvedl, že jsem sice hodnotitel,ale ne češtiny, tudíž jsem chtěl přinést nezaujatý pohled. K mé motivaci stát se spolupracovníkem CERMATU: je zde prostě maturita taková jaká je, a já chci svoje děti připravit co nejlépe, a jako hodnotitel mám nejvíce informací o tom, jak hodnocení probíhá a moje třídy z toho mohou a budou profitovat. Skutečně bych si netroufnul říci dětem: nová maturita je kravina, nesouhlasím s ní, tak se na ni nebudeme učit a budu… Více »

Petr
Petr
10 years ago

Ano, souhlásím s dámou (Lenka) a trochu se stydím, že jsem se nechal vyprovokovat k polemice o bezpráví a boji za Pravdu až jsem sklouzl k ironii. Souhlasím, že toto nemá smysl, protože se to, bohužel nedostane ke správným uším. Kdo nechce slyšet, nebude. Já nijak nepodceňuji náročnou přípravu hodnotitelů a jejich velkou víru v to co dělají. Bohužel, někteří neprohlédli celý nesmysl takového počínání a patrně neměli příslušné historické zkušenosti (kdy se v soudružském kolektivu probraly odchylky od hodnocení a přátelským tónem se vysvětlilo – soudruhu, ty se stále lišíš o 2 body nahoru, měl by si jít do… Více »

letošní maturant
letošní maturant
10 years ago

Je mi líto těch co to neudělali, ale z této debaty i mnoha jiných, to vypadá že neůspěšní byli jen ti nejlepší a nenadanější. Kde jsou li flákači co by maturitu neudělali ani kdyby byla postaru ? Já osobně mám na ještě čerstvém vysvědčení 5x za 1, mám se tedy považovat hlupáka který měl jen víc štěstí než rozumu ?

Jana-matka
Jana-matka
10 years ago

Pan Petr,to napsal naprosto trefně.
Nikdo netuší,co zažívají naše děti.Dcera stále pláče a už nevěří v nic:-(.

Gustav Sázel
Gustav Sázel
10 years ago

Pane Petře, šermujete-li písmenky kolem svého jména, jak mi vysvětlíte, že nick HP prohlašujete za hodnotitele? Je snad v jeho příspěvku něco, co by Vás k takovémuto soudu opravňovalo? Přiznávám se, že to tam nevidím. Cítím z příspěvku naštvanost, ale nikdy bych si netroufl tvrdit, že proto je HP hodnotitelem. JEstli neuplatňujete známé bolševické heslo Kdo nejde s námi, jde proti nám… Navíc Vaše argumentace ad hominem je unfair, stejně jako lehkost, s níž hodnotitele strkáte do jednoho pytle. Kdyby tady někdo z hodnotitelů napsal, že mnoho češtinářů kašlalo na přípravu studentů, podceňovalo výuku slohu, obvinilo je z tupohlavosti a… Více »

Marek Žák
Marek Žák
10 years ago

Pane Sázeli, akademik, kromě spousty pozitivních charakteristik, je často postižen profesionální slepotou. Velmi nelibě nese, pustí-li se s ním do polemiky „kdosi“, kdo tomu rozumí jako koza petrželi. Má totiž odlišný názor a nejhorší ze všeho je, pokud je podstatně blíže pravdě. Nejde tu o Vás. Nejde o pana Petra, o ona „hápéčka“, nejde vůbec ani o mne. Celou dobu jde jen a jen o studenty, kteří doplatili na šlendrián. Čas k nápravě věci se nelítostně krátí. Jediným, značně diskutabilním přínosem, by mohlo být sdělení, které ze situace pro nastupující generaci vyplývá: „Studenti, žijeme v prachmizerné společnosti, koukejte si zvykat.… Více »

Marek Žák
Marek Žák
10 years ago

Inspirován zmínkou pana emeritního rektora o krizovém manažerovi Krizový manažer nutně musí posoudit priority a těm, pro které se rozhodne, podřídit to ostatní. To je všeobecně známé pravidlo pro jednání v situacích, které to vyžadují. O tom, že se jedná o krizovou situaci, vyžadující okamžitá řešení není nutno polemizovat. Rovný přístup ke vzdělání musí zůstat nutně zabezpečen. O tom také není polemiky. U letošních maturit toto pravidlo dodrženo nebylo. Známý fakt, opět bez polemiky. Jednou z priorit, vysoce pravděpodobně tou hlavní, je z časových důvodů nalézt prostor a možnost nápravy pro studenty, kterých se to týká. Budeme-li simulovat roli krizového… Více »

matka
matka
10 years ago

Děkuji a opravdu moc si toho vážím.
Naším cílem je, aby se došlo k rozumnému řešení, a zabránilo se ještě větším škodám. Zítřek snad ukáže více, musíme věřit a doufat ;)

Petr
Petr
10 years ago

OK nechme akademickych debat – ted jen kratce 1) Marku – snazil jsem se vam psat pres formular na petice24.com ale hlasilo to chybu tak to asi nevzal. Jde o to ze jako svolavatel petice mate asi ukol ji v jednom okamziku vzit a zaslat na prislusna mista – planujete to ? Mate tam psano ze je to pro min. skolstvi…. 2) psal jsem na asi 10 kontaktnich adres sdruzeni za svobodne vysoke skoly – bohuzel nikdo se neozval – treba bude nekdo z vas uspesnejsi … http://zasvobodnevysokeskoly.cz/ 3) Pan Zlatuska ma vzdy trefne pripominky a vzdy se bere za… Více »

Marek Žák
Marek Žák
10 years ago

Petře, ono to hápéčko není zas tak složitý kryptogram. Nevyloučíme sice, že se může jednat o jistou Hildegardu Pappenheimskou (Hewlett-Packard na to asi kašle). Každopádně, pan Sítař Vás mravně ukáznil ale aspoň se podepsal. Hildegarda zase umravnila pana Křešničku, není si však jista, jestli má odvahu se pod to podepsat. Já tu zato rostu jako dříví v lese, žádný zájem o mou kultivaci. Mimochodem, pan Zlatuška mi opravdu mluví z duše. Co se petic týče, nemám s nimi zkušenost. Zatím mi přijde, že o ni není tak velký zájem. Trochu překvapující. Postrádám studentskou solidaritu, trochu i obecnou. Ale hlavně, vždyťje… Více »

helena
helena
10 years ago