ČTK: Vláda podpořila zpřístupnění učitelské profese nepedagogům

ilustrační foto (c) KL

Novela zákona o pedagogických pracovnících, kterou schválila vláda, by měla opět umožnit, aby ve školách mohli učit učitelé bez pedagogického vzdělání. Vzdělání by si museli do tří let doplnit. Vláda tak reaguje na nedostatek pedagogů, podrobněji aktuální šetření MŠMT. Text byl převzat ze zpravodajského webu českénoviny.cz.

Na středních školách a na druhém stupni základních škol možná budou smět opět začít učit i lidé bez pedagogického vzdělání. Vyplývá to z novely zákona o pedagogických pracovnících, kterou schválila vláda. Na twitteru o tom informoval ministr školství Robert Plaga (ANO). Noví učitelé by si museli vzdělání doplnit do tří let, první dva roky by na ně měli ve školách dohlížet zkušenější kolegové. Novela by podle ministerstva měla platit od září.

Podle současného zákona mohou učit jen lidé s pedagogickým vzděláním. Nepedagogové s praxí proto museli školy před několika lety opustit. Výjimkou jsou případy, kdy se řediteli nedaří sehnat kvalifikovaného učitele. V takové situaci může dočasně zaměstnat člověka, který učitelské vzdělání nemá.

Podle Plagy se ukazuje, že ředitelé škol řeší nedostatek kvalifikovaných učitelů poměrně často. Dětí v posledních letech přibylo, zatímco učitelé stárnou a mladých nenastupuje do škol dost. Podle výsledků průzkumu ministerstva může ve výhledu pěti let ve školách chybět až 11.000 pedagogů. Přibližně devět procent výuky by pak ředitelé museli zajišťovat pomocí lidí bez požadovaného vzdělání nebo přesčasů stávajících pedagogů.

„Chceme, aby se to týkalo všeobecných předmětů, není to jen na odborné vzdělávání. Situace je velmi vážná, dnes je na výjimku v některých krajích zajišťována výuka v rozsahu deset procent,“ řekl novinářům Plaga při příchodu na jednání vlády. Místo institutu nouze, který ředitelé musejí využívat, jim chce nabídnout systémové řešení. Předměty mají dostat možnost učit absolventi jakéhokoli magisterského studia vysoké školy. Pedagogickou kvalifikaci by si museli doplnit do tří let.

Plaga avizoval, že na dnešním jednání načte kompromisní změnu, podle které by doplňující studium poskytovaly pouze pedagogické fakulty. „Zároveň poskytneme ředitelům škol na adaptační období dvou let prostředky, aby mohli novému učiteli dát uvádějícího učitele, který mu pomůže v těch prvních dvou letech s učitelským posláním a povoláním,“ řekl Plaga.

Adaptační období předpokládal už kariérní řád, který Sněmovna za bývalé vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL neschválila. Zkušenější učitelé by podle aktuálního návrhu měli od ledna 2020 dostávat za podporu nových kolegů asi tisíc korun měsíčně navíc.

S předlohou nesouhlasily školské odbory ani spolek Pedagogická komora. Vadí jim zejména změna, která se týká učitelů všeobecně vzdělávacích předmětů. Tvrdí, že to může ohrozit kvalitu vzdělávání či zájem o studium učitelství. Asociace děkanů pedagogických fakult ČR, která novelu rovněž považuje za riziko, nicméně podle svého bývalého předsedy Miroslava Randy po jednání s ministerstvem připustila, že vzhledem k nedostatku učitelů jsou změny v zákoně nutné. Podobný názor mají i zástupci ředitelů škol.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Michal Patek
Michal Patek
3 years ago

Ale vždyť přece nikomu dnes nikdo nebrání si pedagogickou fakultu vystudovat, chce-li učit ve škole. Nikdo se nepozastaví nad tím, že chcete-li dělat advokáta, musíte vystudovat práva. Zkuste někoho hájit bez diplomu, za to vás zavřou. Chcete-li pilotovat Airbus, musíte si opatřit licenci. Chcete-li léčit lidi, musíte vystudovat medicínu. Ani automobil nemůžete řídit jen tak bez řidičáku. Do armády musíte splnit psychotesty, fyzické testy a další. To samé záchranáři, policie, hasiči. Tak mi netvrďte, že pokud chce někdo učit, tak si tu pedagogickou fakultu nemůže vystudovat. A pokud to nedokáže, je mi líto, ale nemá ve školství co dělat. Pedagogické… Více »

Pěnice Skalicová
Pěnice Skalicová
3 years ago

Tento zákon je o dehonestaci pedagogického vzdělání. Je to zákon tak pitomý, že se snad ani nedá komentovat. Bude to další fiasko po inkluzi, povinném předškolním vzdělávání …to si naše republika fakt nezaslouží.

Radek Sarkozi
Radek Sarkozi
3 years ago

Radek Sárközi a Bohumil Kartous diskutovali o aktuální novele zákona o pedagogických pracovnících v dnešním pořadu Ranní Plus (7:10).

https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/plus/2019-05-28

Sam Krnov
Sam Krnov
3 years ago

p. Patek: Víte, že se učitelství studuje dlouhá léta i na jiných fakultách než pedagogických? Znáte vůbec paragraf 22 zákona o pedagogických pracovnících?
Učitel, když dodělá pedagogickou fakultu, dělá atestace, pravidelné psychotesty, … ?
Víte, kdo s jakou aprobaci dnes běžně učí třeba matematiku? Jen proto, že je učitel třeba čeština-dějepis, může bez problémů učit matematiku. A taky učí. Na některých školách se takto“aprobovaně“ učí až 50 % výuky. To Vám nevadí?
Myslíte, že třeba odborný matematik z matfyzu bude na tom s výukou matematiky hůře než vystudovaný učitel češtiny?
Vaše srovnání kulhají na všechny nohy.