Deník.cz: Jak může škola podporovat romskou komunitu

Publikujeme text, který vyšel 17.10. na zpravodajském webu Deník.cz pod názvem Škola podporuje romskou komunitu (ZDE). Představuje aktivity základní školy v Trmicích, která se dostala do užšího výběru kandidátů na cenu Roma Spirit 2015.

Celorepubliková soutěž oceňuje jednotlivce i organizace za příkladnou práci s Romy. ZŠ Trmice zaujala porotce svou angažovaností v projektech zaměřených na sociální pomoc a podporu romské komunity.

Inkluzivní vzdělávání

„Nominační porota vybrala ZŠ Trmice za inkluzivní vzdělávání dětí a snahu vyučovat kromě běžných předmětů i důležitým sociálním dovednostem jako toleranci, kompromisu a spolupráci,“ uvedla za organizátory Andrea Šenkyříková.

V Trmicích společně vzdělávají nejen romské děti, ale i děti tělesně postižené, se speciálními vzdělávacími potřebami, ohrožené sociálním vyloučením i mimořádně nadané.

„Každé dítě, které do naší školy přichází, vnímáme jako jedinečné a usilujeme o to, abychom mu vytvořili co nejlepší vzdělávací podmínky, prostor, v němž se může harmonicky rozvíjet a dosáhnout svého maxima. Tuto péči a tento přístup potřebují všechny děti, bez ohledu na to, zda mají či nemají diagnostikovány speciální vzdělávací potřeby,“ uvedla ředitelka školy Marie Gottfriedová, která odlišnost trmické školy od ostatních škol vnímá jako obohacení, nikoli jako překážku.

„Usilujeme o to, aby každé dítě dosáhlo svého vzdělávacího maxima a zároveň bylo vybaveno všemi kompetencemi potřebnými pro život,“ doplnila Gottfriedová.

Spolupráce s anglickou školou

Trmická základní škola také už více než 4 roky spolupracuje se školou Babington v anglickém Leicesteru. „Dochází k vzájemným návštěvám pedagogů obou škol, k odborným diskuzím a k předávání cenných pedagogických zkušeností,“ sdělila Gottfriedová.

Dalším z oceněných byl například i romský aktivista Jozef Miker z Krupky, jeden ze zakladatelů občanského sdružení Konexe. V Krupce poskytoval Romům pomoc při vyřizování záležitostí na úřadech, mládež z ulice angažoval v hudební skupině De La Negra. Spoluorganizoval také protinacistické demonstrace.

Do letošního 5. ročníku cen Roma Spirit v České republice zaslala veřejnost celkem 142 nominací. „Hlavní porota z užšího kola vybere další , kteří 10. prosince 2015 při slavnostním ceremoniálu v Pražské křižovatce převezmou ocenění,“ dodala Šenkyříková. Soutěž organizuje Nadace Michaela Kocába a Otevřená společnost.

Odebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments