Ekonom: Dvě městské části Prahy zpřístupnily informace o školách

15. 7. 2015
EDUin
15173355512_360dc32ba0_z

Přinášíme text časopisu Ekonom o projektu Naše školy, do nějž se zapojily městské části Praha 7 a 8 a jehož cílem je zpřístupnit data o školách, jejichž jsou tyto městské části zřizovatelem, potenciálním zájemcům. Podpora otevřených dat na jedné straně může kolidovat s neobjektivním obrazem, který si lze vytvořit na základě vybraných –  a ne vždy signifikantních – kritérií.

„Trable s výběrem školy pro vaši ratolest jsou passé. Pomůžou otevřená data,“ píše ve svém článku optimisticky Eva Hníková z Ekonomu (ZDE). Projekt Naše školy podle ní dokáže rodičům poskytnou dostatečné informace pro kvalifikovaný výběr školy. Ve skutečnosti jsou však k dispozici jen omezené soubory dat (vzdálenost od bydliště, počet hodiny cizích jazyků, úspěšnost v přijetí žáků na SŠ).

Najít volné parkovací místo, zjistit aktuální polohu tramvaje nebo vybrat vhodnou školu podle její kvality. To vše umožňují aplikace, které vznikly během akce Prague Hacks. Jejím cílem bylo s pomocí volně dostupných dat vylepšit fungování hlavního města.

Počet hodin cizích jazyků, šance na přijetí na gymnázium, vzdálenost od domova. Takové údaje lze o jednotlivých základních školách nějakým způsobem dohledat. Ale mít je na jedné hromadě? Přehledně a třeba v mapě? To už je horší.

Přesně o to se nyní pokusil projekt Naše školy. Zatím analyzoval pouze situaci v městských částech Praha 7 a Praha 8, které poskytly svá data. Jejich plošné uvolnění by však usnadnilo výběr vhodné školy žákům i jejich rodičům po celém Česku.

Když úřady dávají data volně k dispozici, může vzniknout spousta chytrých aplikací, které dovedou také „nakopnout“ ekonomiku. Podle studie společnosti McKinsey by lepší využití otevřených dat mohlo do celosvětové ekonomiky ročně dodávat tři až pět bilionů dolarů, což zhruba odpovídá hrubému domácímu produktu Německa. Největší přínosy se mají soustředit v USA a v Evropě.

Malou ochutnávku budoucích možností uvolňování dat poskytla právě akce Prague Hacks. V coworkingovém centru Node5 se během ní sešlo více než 70 vývojářů, analytiků a kreativních lidí. Pracovali celý víkend a ukázali, jak lze šikovně zpracovat údaje o kriminalitě, dopravní situaci, ale třeba i znečištění psími exkrementy.

Data zatím poskytl Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, pražský magistrát a městské části Praha 7 a 8. Časem se snad přidají i další úřady.

Povzbudit je k větší otevřenosti byl ostatně jeden z hlavních cílů akce, kterou uspořádal Fond Otakara Motejla s podporou technologických firem IBM, Microsoft, Vodafone a dalších.

Zveřejňování dat zvyšuje transparentnost a zefektivňuje veřejnou správu, což vede k úsporám. Kromě toho firmy využívají uvolněné informace přímo v byznyse. A čím více zdrojů dat máme k dispozici, tím výraznější je celkový přínos.

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemy články