I podzimní termín maturit přinesl z hlediska škol a studentů některá zlepšení

12. 9. 2013
EDUin
examc4

Shrnujeme změny v maturitách a pojmenováváme jejich slabá a silná místa

Praha 12. září – Kromě počtu úspěšných a neúspěšných u podzimního maturitního termínu je dobré si všímat i postupného zvyšování kvality servisu pro studenty. Jestliže ještě v roce 2011 byly testy i po vyplnění „tajné“, studenti dostávali výsledky pozdě a v podobě, která jim neumožňovala se kvalifikovaně odvolat, dnes je okamžité zveřejňování testů a klíčů správných odpovědí už samozřejmé. Známe i složení validačních komisí, které ověřují korektnost úloh. V podzimním termínu maturit přibyly dvě důležité novinky.

V podzimním termínu státních maturit 2013 zprovoznil CERMAT dvě novinky:

Webový portál zpřístupňující výsledky všech maturitních zkoušek.

Proč je to důležité: Zveřejnění co nejkomplexnějších dat umožňuje snížit riziko zjednodušování výsledků maturit na pouhé pořadí nejlepších škol. Právě jejich úplná přístupnost umožní detailněji nahlédnout do výsledků jednotlivých škol a žáků, zároveň ale zvýrazňuje problematičnost snah vyrobit z těchto výsledků žebříčky a TOP 10, které kvalitu školy umí zohlednit jen velmi nepřesně.

Kde je slabé místo: Zatím tabulky neobsahují výsledky žáků, kteří konali zkoušku s přiznaným uzpůsobením podmínek (PUP), tedy obvykle s nějakým hendikepem.  To je jednak zklamání pro tyto žáky, jejich výsledek se do výsledků školy nezapočítává, jednak to v některých případech výrazně zkresluje výsledky školy v jednotlivých zkouškách. Pokud například čtvrtina třídy dělala zkoušku s PUP.

Webový portál si můžete prohlédnout ZDE.

Podrobný výpis výsledku zkoušky včetně bodů za jednotlivé otevřené úlohy:

Proč je to důležité: V jarním maturitním termínu přibyly v testech i otevřené úlohy s postupem (tzv. široce otevřené úlohy) –   otevřené byly od roku 2011, s postupem až od jara 2013. Cermat ale souhrn výsledků všech úloh sděloval studentovi jako jedno číslo. Nebylo tedy možné rozlišit, ve které úloze udělal student chybu či částečnou chybu (nedostane plný počet bodů, ale jen část). CERMAT vyslyšel žádosti odborné a učitelské veřejnosti a posílá každému studentovi podrobný výpis, ze kterého je jasné, která úloha byla uzavřená, která otevřená a jak v ní student uspěl. To zvyšuje informovanost o výsledku zkoušky a umožňuje kvalifikovaněji zvážit, zda má smysl podávat proti výsledku odvolání. (ukázku výpisu najdete pod článkem)

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Cermat zaslouží uznání, že se mu od jarního kola maturit podařilo zlepšit služby a zpětnou vazbu pro studenty. Portál, který umožňuje nahlédnout do maturitních výsledků jednotlivých škol a žáků, i podrobné výpisy výsledků maturitních testů, to jsou významné změny k lepšímu. Přitom u portálu se ještě na jaře mluvilo o tom, že bude zprovozněn až s dalším ročníkem maturit. Doufejme, že se projekt podaří dotáhnout tak, aby poskytoval školám opravdu úplné informace. A bylo by dobré, aby CERMAT veřejnosti vysvětlil, proč zatím nepublikuje výsledky žáků s uzpůsobenými podmínkami.“

 Takto vypadala informace o výsledku maturity z matematiky do letošního jarního termínu.

 

Tento výpis přidává CERMAT od letošního podzimu. Dává studentovi mnohem přesnější představu o tom, jak u zkoušky uspěl a může se tedy případně i kvalifikovaněji odvolat.

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články