iHned.cz: Stát chce garantovat kvalitu řemeslníků, potřebný zákon pro mistrovské zkoušky ale chybí. Plaga slíbil Babišovi do měsíce harmonogram

19. 2. 2019
EDUin
Screenshot_2-11

Publikujeme text Michaely Endrštové věnující se chystaným změnám v oblasti odborného vzdělávání. Text vyšel 18. 2. na zpravodajském webu iHned.cz.

Při zjišťování kvalit řemeslníka se lidé často spoléhají na informace známých nebo internetové recenze. Národní ústav pro vzdělávání chce pomoci v orientaci sestavením seznamu certifikovaných. Organizace řízená ministerstvem školství pracuje na systému takzvaných mistrovských zkoušek. Když ji řemeslník složí, ocitne se na uvedeném seznamu, takže jeho kvalitu bude stát garantovat.

V plánu ministerstva rovněž je, aby takový odborník mohl učit na odborných školách, pokud si při této praxi doplní pedagogické vzdělání.
Na uzákonění mistrovských zkoušek už několik let marně čekají řemeslné cechy sdružující třeba malíře či pokrývače. Certifikáty sice vydávat mohou, vytýkají jim však, že nemají žádnou hodnotu. „Potřebujeme, aby ministerstvo školství přidalo do paragrafu odstavec o tom, že mistrovské zkoušky jsou uzákoněny, aby ocenění získalo váhu, jinak by to bylo jako udělat školu a nedostat papír,“ říká Jiří Vrňata z Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů.

Na jednání Řemeslné rady, která sdružuje představitele téměř třiceti hlavních cechů, o tom řemeslníci mluvili s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ten se proto v pondělí sešel s ministrem školství a stranickým kolegou Robertem Plagou.

Ten po setkání uvedl, že harmonogram dalšího postupu a rozdělení úkolů mezi různými institucemi, které by se na zavedení zkoušky měly podílet, by se měl vyjasnit zřejmě zhruba za měsíc. Společně s Hospodářskou komorou a Agrární komorou bude nyní ministerstvo pracovat na stanovení požadavků ke zkoušce.

Podle Plagy bude nyní ministerstvo pokračovat v přípravě pilotního projektu mistrovské zkoušky, který má trvat do roku 2021. Zároveň bude dál připravovat zákon, který je nyní rozpracovaný. Ministerstvo k němu ještě potřebuje stanovit standardy požadavků. „Myslím si, že do léta budeme vědět, zda je použitelný zákon v té míře, v jaké je, nebo zda bude třeba dodělat něco dalšího,“ řekl Plaga.

Mistrovskou zkoušku může udělat řemeslník minimálně po pěti letech praxe. Bude muset prokázat, že umí zhotovit mistrovské dílo, naplánovat a řídit komplexní zakázku a vést firmu.

O potřebě mít mistry se hovoří už přibližně šest let. V roce 2016 vznikla novela zákona o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání, která měla mistrovskou zkoušku v zákoně ukotvit. Po vypořádání připomínkového řízení ji však tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) stáhla. Valachová pro HN uvedla, že chtěla návrh novely dopracovat, před odchodem z čela úřadu to už ale nestihla. Od té doby se nepodařilo zkoušky uzákonit.

Projekt je nyní ve fázi testování, první vlna pilotního ověření mistrovských zkoušek se uskuteční od září do února. Až testy v roce 2021 skončí, projekt ministerstvo školství vyhodnotí a následně podle mluvčího Ondřeje Macury zváží, jak ho zapracovat do legislativy.
Podle představitelů cechů je tento proces pomalý. „Je možné, že se zkoušky uzákoní až v roce 2024. Prvního mistra budeme mít o dva roky později a lidé, kteří o to mají zájem, mezitím půjdou do důchodu,“ podotkl prezident Cechu obkladačů ČR a zároveň viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer.

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články