iRozhlas.cz: Ústecko a Karlovarsko – školství zaspalo, žáci mají propastně horší výsledky. Proč?

ilustrační foto (c) kateřina lánská

Publikujeme datovou analýzu vzdělávacích vásledků žáků jednotlivých krajů ČR od Jana Bočka, která vyšla 13. 3. na webu iRozhlas.cz. Text přináší alarmující informace o stavu středoškolského vzdělávání zejména v Karlovarském a Ústeckém kraji. Na souvislosti s kvalitou vzdělávání na účňovských školách a polarizací společnosti, která se projevuje zejména při volbách, poukázal Tomáš Feřtek v DVTV Apel. Text vznikl za podpory Nadace Orlických.

Kraje s nejhoršími výsledky přijímacího řízení na střední školy? Ústecký a Karlovarský. Nejvíce neúspěšných maturantů? Ústecko a Karlovarsko. Nejnižší čtenářská, přírodovědná i matematická gramotnost? Studenti v Ústeckém a Karlovarském regionu.

Na první pohled to vypadá banálně – území bývalých Sudet je problematické v mnoha charakteristikách, například v nezaměstnanosti, volební účasti nebo podílu lidí v exekuci.

Jenže v málokterém ukazateli vystupuje takto výrazně pouze jedna část pohraničí; obvykle se stejně zřetelně hlásí také Ostravsko, Olomoucký kraj nebo slovenské příhraničí. Tentokrát je problém suverénně nejsilnější na severozápadě země.

Celý text najdete na webu iRozhlas.cz.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments