Je rozumné utajovat maturitní testy?

V pondělí večer, dvanáct hodin poté, kdy startovala písemná část státních maturit, unikla na web hned několika cestami lehčí verze testu z češtiny. Dnes je k dispozici k nahlédnutí test z angličtiny, který psali studenti včera. CERMAT podává trestní oznámení na neznámého pachatele, podezírá „studenta z Jihlavy“ a žádá EDUin, aby stáhl ze svého webu zveřejněný test. Argumentuje autorskými právy. Ta jsou ale v tomto případě v jasném rozporu s veřejným zájmem. Chceme-li zlepšovat úroveň státní maturity, musíme mít možnost o ní diskutovat. To bez veřejně přístupných informací asi nepůjde.

 

Moje argumenty, proč nerespektovat rozhodnutí CERMAT a neakceptovat jeho žádost, jsou docela jednoduché:

 

  • Zpracování testů bylo placeno z veřejných peněz a je tedy logické, že by měla mít veřejnost možnost posoudit kvalitu odvedené práce. Navíc až do března letošního roku CERMAT úlohy zveřejňoval a není jasné, co se v autorském právu za dva měsíce změnilo, že to znemožňuje zveřejnění testů. Nebo až do března CERMAT masivně porušoval autorská práva? Asi ne. A pokud se byl schopen CERMAT s autory úloh dohodnout dříve, bylo by to asi možné i teď. Problém tedy není v autorských právech, ale v neochotě CERMAT podstoupit veřejnou debatu o kvalitě testů.
  • Chceme – li zvyšovat kvalitu státní maturity, vyžaduje to debatu odborníků nad její konkrétní podobou. Ta ale nemůže proběhnout, jestliže budou testy tajné. Bylo by tedy rozumné, aby CERMAT změnil názor a všechny maturitní testy z letošního ročníku státní maturity zveřejnil v autorizované podobě a se správnými výsledky. Protože ty zatím nikdo nezná a kdo třeba do testu z češtiny nahlédl, ví, že leckdy není snadné určit, jak to autoři mysleli.
  • Navíc jsme kromě Turecka prakticky jedinou zemí, která se rozhodla testy utajovat tímto způsobem. Všude jinde jsou buď veřejné, nebo přístupné na vyžádání (podrobnějiZDE). Ostatně podle §82 odstavec 4 školského zákona má každý maturant nárok nahlédnout do všech materiálů, které mají význam pro hodnocení zkoušky. Tím zadání testu určitě je. Takže můžete nahlédnout, ale nesmíte si nic pamatovat a nikomu to říct? Vymažou vám telefon, abyste si nic nemohl ofotit? Zakážete devadesáti tisícům lidí, kteří test vyplňovali, aby si ho pamatovali? Co když má někdo z nich fotografickou pamět? Začíná to být zábavné.
  • A ještě k autorskému právu. Maturitní test velmi pravděpodobně (analýza se právě zpracovává) lze zahrnout pod definici takzvaného úředního díla, které není chráněno autorským zákonem, pokud je jeho zveřejnění ve veřejném zájmu. Nebo si někdo dovede představit, že by byly navěky tajné třeba testy z autoškoly nebo testy nutné ke získání zbrojního průkazu? Je snad maturitní test něco zásadně jiného? Jestli ano, vyřešme to u soudu. Tohle je důležitá věc.

Připojit se s

Odebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
38 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
tommy
tommy
11 years ago

Přál bych všem z Cermatu aby byli v naší situaci a nevěděli nic, jen svoje konečné hodnocení! To by byla paráda co! Go Eduin Go

Leona
Leona
11 years ago

je to sice asi nemístné, ale mohl by mi prosím někdo poradit, kde ten test z angličtiny najdu?

Mates
Mates
11 years ago

Přesně tak nechápu co tady CERMAT zkouší… se všema komentářema souhlasim.. a byl bych rád kdyby se tu na Eduin ukázal i test z dnešní matematiky rád bych věděl jak jsem dopadl. Jiank EDUIN do toho…!!!!

Lukáš
Lukáš
11 years ago

Vývoj nové maturity je spolufinancován z prostředků Evropského sociálního fondu. Utajování výsledků projektu před veřejností je v jasném rozporu s principy využívání prostředků EU. To bude zábavné, až začne vedení CERMATU podávat trestní oznámení a strhne tím na sebe další lavinu…

Jirka
11 years ago

GO EDUIN :) Líbí se mi Váš přístup. Totální ensmysl tyhle maturity. Nevim co si o tom mam myslet. Mam zasebou matiku a češtinu. Dost mě to …. že se výsledky dozvim až v druhý půlce června a navíc nebudu vědět co jsem udělal v testu špatně.. Byl bych rád za odpovědi z matiky… Co nejdřív! :D dík.

majk
majk
11 years ago

Kde jsou ty výsledky té AJ?

Pavel
Pavel
11 years ago

Pokud ministerstvo školství nezveřejní testy a správné odpovědi,vytvoříme síť na Facebooku a domluvíme se na společné žalobě.Jsem na 90% přesvědčený,že test z češtiny by nezvládlo lépe jak na 4 50% učitelů,tak co potom chtějí od žáků,v několika otázkách jsou nejednoznačné odpovědi a udivuje mne ,jak mohou např. děvčata se vyznat v otázce hodnotící fotbalovou ligovou tabulku??????????? Ministerstvo se evidentně bojí zveřejnění,z důvodu možných žalob pro zpochybnitelné zadání.Nehledě na možnost zaměnitelnosti kodů při zadávání.Byl jsem svědkem toho ,jak profesor zaměnil list dvou žáků a nebýt po cca 5min. napravení tohoto omylu,byl by to nedozírný problém. Dobeš musí rezignovat,víc zpackané maturity jsem… Více »

Jana
Jana
11 years ago

Taktéž souhlasím s uvedenými komentáři. Test z českého jazyka mě připomínal více, než cokoliv jiného, test studijních předpokladů (TSP). Nevím, co má čeština společného s náboženstvím a sportem.

pajavank
pajavank
11 years ago

Nevíte někdo kde se dá sehnat test z Aj?

Jana Plzáková
Jana Plzáková
11 years ago

Stanovisko Cermatu mě velmi překvapilo. Automaticky jsem předpokládala, že v nejbližší době zveřejní zadání všech maturitních předmětů s řešením. Takhle mi připadá, že si Cermat hraje na Boha. Vždyť jen tomu věřící věří bezvýhradně. Pokud nemají studenti možnost si zkontrolovat, zda-li odpovídali správně, můžou si hodnotitelé, či jak se ta funkce nazývá, hodnotit dle nálady. A také by mě zajímalo, jak probíhá skenování vyplněných testů. Zaslechla jsem, že by to před skenováním mohli učitelé studentům trochu poopravit. Ale toto je skutečně neověřená informace. Jen by mě zajímalo, jestli při skenování je spolehnutí jen na morální profil učitele, či je to… Více »

Marie
Marie
11 years ago

prosím, prosím kde jsou ty testy z Aj? A moc vám fandím EDUIN

Jiří Tvrdoň
Jiří Tvrdoň
11 years ago

Naprosto s vámi souhlasím !! Díky vám, konečně svitlo alespoň trochu naděje proti konání bezpráví na studentech …. kdo to kdy viděl aby nebyli zveřejněny tak diskutované a odkládané zkoušky?? Jako by si CERMAT mohl dělat co se mu zlíbí. Až testy zhodnotí nestranní odborníci, tak pak teprve bude možné testy posoudit….

Eva
Eva
11 years ago

A jak je zachováno „právo na odvolání“, když je znemožněno znát přesné výsledky testů? Co jsme za právní stát, když je nám toto právo upíráno ?

Bára G.
Bára G.
11 years ago

Moc vam fandim. Taky me stve ze z niceho nic nam nejsou schopni poskytnout spravne vysledky. A jediny co se jakoby dovime je na kolik procent sme to udelali. Skoda ze sem se o tyhle strance dovedela az vcera. Tak dekujem aspon nekdo za nas studenty bojuje.

Vendula
Vendula
11 years ago

Hrozně mě štve, že výsledky budou až tak pozdě…díky vám jsem se mohla podívat na správný výsledky češtiny, což mě uklidnilo, ale chtělo by to vědět ještě angličtinu, neboť ta nepatřila zrovna k těm lehkým. Na to jaký typ úloh se v testu objevuje je na něj příliš málo času. Kvůli tomu se nedá na úlohy pořádně soustředit a lehce se pak udělá chyba.
Kde se dají najít zzveřejněné testy z angličtiny? Nechtěly byste zase zveřejnit jejich výsledky?

Pavel
Pavel
11 years ago

Jak to tak čtu tak musím souhlasit.. Sice jsem maturitu letos nedělal, ale takovou blbost jsem dlouho neviděl.. Bavil jsem se s kámošem, který maturitu dělal a prý např. v matematice byly příklady které se na odborných SŠ ani neberou.. A proč by vůbec měla být stejná maturita jak pro gymnázia tak pro ty SŠ když gympl má víc hodin češtiny, matiky,…? Takže nejen, že maj víc času se to naučit, ale také více času toho víc probrat. Podle mě to je padlé na hlavu. A proč nechtěj zveřejnit výsledky? Protože oni je taky nevědí :D

Martin
Martin
11 years ago

Zdarvím,
fandím Vám ! Eduin – asi jste nejlepší společnost, která dělá něco pro lidi.
Jen tak dál :)
Ještě jednou fandím Vám !

Matin
Matin
11 years ago

Test aj je na ulozto.cz. Zadejte aj.zip. Velikost souboru je 465.41kb. O dalších zatím nevím.

Vendula
Vendula
11 years ago

škoda, že je tam toho dost málo, chtělo by to celý zadání s celým řešením… je toho tam jen malá část s minimem řešení …. škoda :(

Veru
Veru
11 years ago

Vážení letošní maturanti, nejenže jste se stali pokusnými králíky, ale evidentně jste se stali i oběťmi manipulace. Test čj (základní úroveň) je bezpochyby napadnutelný (ostatní testy neznám). Někdo má velký zájem o naprosté znemožnění Cermatu. Vidím to tak, že Cermat bude odstaven pro neschopnost a že státní maturity převezme jiná společnost. Která to asi bude?

Steff
Steff
11 years ago

s článkem maximálně souhlasím a za soubor dík… jenom bych podotkla, že v tomhle souboru je pár věcí špatně… mě by spíš zajímal ten spolech, bylo tam pár takových ošemetných věcí…

Michaela
Michaela
11 years ago

Jednoznačně souhlasím s tím, aby bylo zadání všech testů spolu s výsledky zveřejněno. Nicméně co se týče obtížnosti, je pravda, že se v testu z čj vyskytují spornější otázky, nicméně při pozorném přečtení vyplyne vždy ta „nejprávnější“.. Trochu se mi zdá, že se tady spousta lidí pokouší ospravedlnit své chyby. Taky si myslím, že test z jazyka českého má ověřovat nikoli jen primární gramatické dovednosti (psaní mně/mě, čárky ve větách..), nýbrž i porozumění textu – vlastně i celkového zadání, jelikož v dnešní době je nepochopení, nebo spíše nevnímání textu při čtení do nebe volajícím problémem, tento test a reakce maturantů… Více »

Matin
Matin
11 years ago

Státní maturity se netýkají jen letošních studentů. Vždyť za rok jsou maturity zase a letošní maturita to byla dle pana Dobeše jen náběhová fáze. Rok od roku mají být těžší. Hodně studentů se snaží získat testy, ale jen dva je dali na web. To si již nikdo ze 100 000 studentů nepamatuje ani jedno zadání, nebo aspoň výsledek? Nebo je Cermat již dostatečně zastrašil? Didaktický test výsledky obraz, tenis, caffé, saxofon , chlapovi se polámalo auto, pak to the cinema . Slova na doplnění byly computer někdo říká že nootebook , security video, 193cm, 77541 nebo 7775143 a proffesional a… Více »

Eva
Eva
11 years ago

Dobrý den, máte naprostou pravdu, výsledky písemných maturit by se měly zveřejňovat, zadání i řešení. Podporuji vaši práci.

jana
jana
11 years ago

Po přečtení mnoha komentářů doufám, že movití rodiče využijí svých prostředků k dobrému účelu – zaplacení právníků.

Vendula
Vendula
11 years ago

přisívám dalšími odpověďmi k poslechu: u posledního poslechového cvičení: vlak odjíždí v 6 hodin, důvod proč přišel pozdě bylo, že zaspal (oversleep)…další si už bohužel nepamatuji

konarik
konarik
11 years ago

Tak snad i Cermat a pan Dobeš musí být někomu zodpovědný. Pokud ministr není schopen nařídit svému podřízenému, aby testy zveřejnil, musí být sám odejit.

teruš
teruš
11 years ago

Vendulko důvod proč nepřišel nebylo že zaspal, ale že se mu rozbilo auto :) Říkal že tentokrát je v tom nevinně, že minule zaspal a párkrát se ztratil, ale že tentokrát se mu rozbilo auto, ale že už sedí v taxi a je na cestě :)
Jinak pro EDUIN naprosto s Vámi ve všem souhlasím !! A rozhodně Vám fandím !! :)

Martina
Martina
11 years ago

Hodila bych kamenem, ale nechci si rozbít notebook. O kvalitě toho didaktického testu bych nepochybovala. Je to snůška hloupostí a velmi často jde o zkoušku z empatie (viz. určení jednoznačnosti dané věty – jde o stupeň úchylnosti daného člověka, dostatečný šílenec nalezne druhý význam všude). Že z toho dostanu poměrně hezkou známku, jsem si vcelku jistá, ale to nic nemění na tom, že toto nepovažuji za správný test toho, zda umím česky. Jsem přesvědčená, že obecně rozumím textu, ale co se týče nějakých úryvků z maturity, nedala bych za ně ruku do ohně. Spíš než ke zkvalitnění výuky toto povede… Více »

Matin
Matin
11 years ago

Tak jsme snad dosáhli toho, že se nakonec dozvíme jaká byla správná řešení u testů. Podle pana Zeleného z Cermatu budou dány k dispozici správná řešení ředitelům škol, kde jsou také uloženy naše záznamové archy, ale až po vyhlášení vyhodnocení všech testů Cermatem.

Nikol
Nikol
11 years ago

V poslechu by měl být computer. Notebook tam nebude. V angličtině je buď laptop nebo computer. Notebook je sešit.
A mám dotaz. Nevíte, jestli uznají, když jsem do odpovědi dala new computer? Bylo to tam řečeno, ale nevím, jestli to uznají..

Martina
Martina
11 years ago

Bylo tam „notebook computer“. Notebook jako specifikace toho computeru.

Jarda
Jarda
11 years ago

Kde to jsme??? Zveřejnění testů by měla být přeci absolutní samozřejmost. Pan Zelený už po několikátý prokázal, že na tomto postu nemá co dělat.

Mirka
Mirka
11 years ago

Moc děkuji za úvodní článek, s nímž se ztotožňuji, a plně souhlasím s argumenty vyslovenými panem Tomášem Feřtekem-mluví mi z duše. Rovněž se domnívám, že jak maturanti, tak jejich rodiče i učitelé mají plné právo seznámit se se zadáním testů, z nichž budou studenti hodnoceni. Tím spíše, že na jejich vývoj jsme 13 let přispívali nemalými částkami z našich daní. Velmi mě znepokojuje, že je toto vůbec možné- to, že Cermat má monopol na státní maturitu a my – studenti i učitelé- jsme jen rukojmí a cvičené opičky, které plní pokyny a není jim nic dovoleno. Jak je možné, že… Více »

Vendula
Vendula
11 years ago

Naprosto se vším souhlasím. Je neuvěřitelně frustrující, že sice jsme se trochu radovali ze zvládnutých ústních, ale teď skoro měsíc čekáma na výsledky pochybných testů. Nemluvím o češtině ta v podstatě neměla nic společného s tím, na co jsme se připravovali, ale mluvím hlavně o angličtině. V angličtině jsem nikdy neměla problémy, veškeré testy i generálku jsem udělala s velkou rezervou, ale tento test se mmi nezdál nijak lehký a už vůbec ne podobně náročný jako na generálce. Mám velké pochybnosti s jeho zvládnutím a nejhorší je, že jste přijati na nejednu vysokou školu, ale pořád vlastně nevíte, jestli vám… Více »

Ingrid
Ingrid
11 years ago

Reaguji nejen na komentář Michaeli:“Kdo je bez viny, ať hodí kamenem, hmm?“ V jakékoli jiné souvislosti bych si to nedovolila, ale tady hážu. Přečetla jsem všech 20 knih z maturitního seznamu + minimálně dalších 100. Na maturitu jsem se velice svědomitě připravovala a přesto, že ústní zkoušku jsem udělala na 100%. Tento test ze mne dokázal udělat blbce. V otázce číslo 3 trvám na odpovědi A, v otázce 19 se rozhodně mohl potkat jakýsi motýl s kloboukem jménem Emanuel… Výčet sporných odpovědí už tu ovšem zazněl. U některýh otázek jsem se musela několikrát vrátit k zadání:“Myslí tohle vážně nebo je… Více »

Vendula
Vendula
11 years ago

Souhlasím s tebou. Taky jsem se svědomitě připravovala, všechny knihy i doporučenou literaturu do ostatních předmětů mám přečtenou. Nechala jsem si posílat anglickej časopis, abych se ještě víc zdokonalila v jazyce. Koupila jsem si za 500 Kč učebnici do angličtinu, která je určená na státní maturitu. Chodila jsem na doučování, i když už od první třídy mám samé jedničky a nikdy jsem neměla s učením problém. Škola je můj život a já se ráda učím, ale tohlo je už fakt moc. Všechno učení do češtiny mi bylo k ničemu, protože jsem nic z toho nevyužila. Teda rozhodně jsem se neučila… Více »