Je vaše povolání ohroženo robotizací?

Musíte hledat vynalézavá řešení? Je součástí vaší práce osobní pomoc ostatním? Vyžaduje vaše práce jednání s jinými? Pokud na tyto otázky odpovíte ano, měli byste být méně ohroženi automatizací a robotizací. Carl Benedikt Frey a Michael A. Osborne, výzkumníci z Oxford Martin School, dali dohromady devět rysů, podle nichž se snaží rozřadit různá povolání podle toho, jak snadno je lze nahradit prací počítače či robota (výzkumná zpráva ZDE).

Podle jejich výsledků jsou nejméně ohrožena povolání typu sociální pracovník v oblasti duševního zdraví a drogové závislosti, jelikož vyžadují velký podíl osobního nasazení a pomoci těžko nahraditelné digitálními technologiemi či robotizací. Oproti tomu např. u účetních je reálné riziko nahrazení vysoké. Nejohroženějším povoláním je telemarketing (dnes už efektivně nahrazován). Výzkumníci připouštějí, že jejich odhady jsou hrubé a mohou se mýlit.

Aplikace na webu npr.org pracuje se čtyřmi nejdůležitějšími faktory. Zkuste posoudit vaše vlastní povolání (ZDE).

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bořivoj Brdička
7 years ago

O věci jsme psali před 2 roky – http://spomocnik.rvp.cz/clanek/18033/. A budeme v nejbližší době pokračovat. Zásadním posunem je nové pojetí tzv. 2.počítačové revoluce, jeiíž podstatou je chápání role umělé inteligence ne jen ve smyslu nahrazování práce lidí, ale jako pomocníka umožňujícího těm, kdo mají potřebné kompetence, dělat dříve netušené věci. V souvislosti s tím budou povolání nejen zanikat, ale také nové vznikat.

Martin Rusek
7 years ago

Stejně jako budou zanikat učitelé tvrdošíjně uplatňující frontální výuku.

Martin Rusek
7 years ago

Stejně jako budou zanikat učitelé tvrdošíjně uplatňující frontální výuku.