Kompetence pro práci v budoucnosti: Jak promění společnost dlouhověkost a computerizace

BY alliecat1881 (FLICKR.COM) (CC BY-NC 2.0)

Institut pro budoucnost při Výzkumném ústavu Phoenix University vypracoval materiál, který se snaží analyzovat hnací síly, které určí vývoj budoucnosti v oblasti práce, a k nim přiřadil deset kompetencí, které v takto designované budoucnosti zajistí adaptabilitu. Třiadvacetistránkový materiál vám přinášíme formou seriálu. Za překlad děkujeme Kamilu Uhlířovi, dobrovolnému spolupracovníku EDUin.

Z celkových šesti hnacích sil změn v budoucnosti práce přinášíme ve druhém díle seriálu popis prvních tří: extrémní dlouhověkost, vzestup chytrých strojů a systémů a nárůst computerizace ve všech oblastech života.

Hnací síly změn

Každou předpověď začínáme zamyšlením nad hnacími silami – silnými rušivými změnami, které dost možná změní budoucí ráz dané oblasti. I když je každá hybná síla důležitá ve vztahu k budoucnosti, jen spojení několika sil dohromady má za následek opravdovou nutnost změny. Z našeho výzkumu jsme proto vybrali ty nejdůležitější a nejrelevantnější ve vztahu k budoucím pracovním kompetencím.

Extrémní dlouhověkost

Celosvětově se prodlužující délka života mění charakter kariéry a učení se

Odhaduje se, že do roku 2025 vzroste počet Američanů přes 60 let o 70%. Během následujícího desetiletí uvidíme vzestup problémů spojených se stárnoucí populací. Začne se objevovat nový koncept toho, co to znamená stárnout a stejně tak i možnost realistického a zdravého prodloužení života.

Jednotlivci budou muset přehodnotit přístup ke svým kariérám, rodinnému životu a vzdělávání, aby se přizpůsobili této demografické změně. Lidé budou také častěji pracovat i dlouho po svých 65 letech, aby se dostatečně zajistili na důchod. Bude běžné mít za život několik kariér a celoživotní vzdělávání za účelem přípravy na změny na trhu práce bude na vzestupu. Organizace budou muset přehodnotit tradiční kariérní postupy a vytvořit více diverzity a flexibility, aby získaly co nejvíce ze zkušených a stále vitálních pracovníků.

Stárnoucí lidé budou vyžadovat více příležitostí, produktů a lékařských služeb za účelem možnosti zdravějších a aktivnějších seniorských let. Jak se blížíme světu zdravějšího životního stylu a holistickému přístupu k tomu, co jíme, jak pracujeme a kde žijeme, na velkou část každodenního života bude nahlíženo ze zdravotního hlediska.

Vzestup chytrých strojů a systémů

Automatizace pracovního prostředí vytlačuje lidské pracovníky z mechanicky se opakujících činností

Stojíme na pokraji zásadní změny v našem vztahu ke strojům. V následujícím desetiletí vstoupí chytré stroje do kanceláří, továren a domovů v počtech, které jsme dosud neviděli. Stanou se nepostradatelnými pro výrobu, výuku, boj, zdravotnictví, bezpečnost a v podstatě každou oblast našeho života. Tím, že zcela či částečně nahradí práci člověka při některých úkolech, může být jejich největší dopad méně nápadný: jejich samotná přítomnost mezi námi nás donutí čelit důležitým otázkám. V čem jsou lidé jedinečně dobří? Jaká je naše výhoda v porovnání s nimi? A jaké je naše místo vedle těchto strojů? Jako odpověď budeme muset přehodnotit obsah naší práce a naše pracovní procesy.

V některých oborech nahradí nová generace automatizovaných systémů člověka, což nám umožní dělat věci, ve kterých jsme dobří a jež nám přináší radost. V jiných oblastech se stroje stanou spolupracovníky doplňujícími naše vlastní schopnosti a dovednosti. Chytré stroje také nastaví nová očekávání a standardy výkonu. Některé rutinní práce budou samozřejmě plně nahrazeny stroji – což se již děje a bude pokračovat. Ale ta pravá síla robotických technologií leží v jejich schopnosti doplnit a rozšířit naše vlastní dovednosti. Vstoupíme do nového vztahu se stroji, založeného na společných přednostech a ústícího v novou úroveň spolupráce a vzájemné závislosti mezi člověkem a strojem.

Počítačový svět

Obrovský nárůst počtu senzorů a procesorů činí svět programovatelným systémem

Pronikání senzorů, spojení a procesorů do běžných předmětů a prostředí přinese záplavu dat a možnost rozpoznat modely chování a následně vytvořit systémy v doposud nepředstavitelném měřítku. Každý objekt, každá interakce, vše, s čím přijdeme do styku, bude přeměněno na data. Až rozluštíme svět kolem nás a začneme se na něj dívat z pohledu dat, více se zaměříme na manipulaci dat, abychom dosáhli kýženého výsledku. Tím vstoupíme do doby “vše je programovatelné”, doby vnímání světa v počítačovém, programovatelném a vytvořitelném smyslu.

Sběr obrovských množství dat umožní modelování sociálních systému v extrémních měřítkách, jak mikro tak makro, a napomůže tak objevení nových modelů a vztahů, které byly dříve neviditelné. Úřady budou ve zvýšené míře vytvářet modely jevů v makro měřítku, například pandémií, aby zamezili jejich šíření po světě. V mikro měřítku pak bude každý schopen simulace např. své trasy do kanceláře, aby se na základě aktuálních údajů o dopravě vyhnuli zácpě. Modely v mikro a makro měřítku se propojí a vzniknou tak modely s nebývalou komplexitou a úplností.

V důsledku bude náš osobní i pracovní život, ať už jde o vedení podniku či péči o vlastní zdraví,  vyžadovat schopnost pracovat s daty, rozpoznávat v nich modely, rozhodovat se na základě dat a používat data k modelování za účelem požadovaných výsledků.

1
Přidat komentář

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
vittta Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozorňovat mě na
vittta
vittta

„Lidé budou také častěji pracovat i dlouho po svých 65 letech, aby se dostatečně zajistili na důchod. Bude běžné mít za život několik kariér a celoživotní vzdělávání za účelem přípravy na změny na trhu práce bude na vzestupu. Organizace budou muset přehodnotit tradiční kariérní postupy a vytvořit více diverzity a flexibility, aby získaly co nejvíce ze zkušených a stále vitálních pracovníků.“ To je jak z amerického seriálu z vyšší společnosti. Navíc klasika, mnoho slov, žádná konkrétnost. Takový výzkum jim udělám sám za desetinu ceny…. Nebo tohle: „V mikro měřítku pak bude každý schopen simulace např. své trasy do kanceláře, aby… Více »