Lidové noviny: Humanitní obory a jejich přínos pro firemní kulturu

ilustrační foto. by Steven Vance (flickr.com) (CC BY 2.0)

Publikujeme komentář Boba Kartouse, který vyšel 21.4. v Lidových novinách pod názvem Už máte ve firmě svého kulturního antropologa? a který reaguje na nedávné výroky prezidenta Zemana o zaměstnatelnosti absolventů humanitních oborů.

Hodně se teď mluví o kulturních antropolozích, jistě k překvapení této jinak hodně nenápadné profesní skupiny. Je to tím, že pan prezident vskutku svérázným způsobem nastoluje témata společenské diskuse. V jeho poněkud kalných očích je kulturní antropolog jednotkou zbytečnosti na trhu práce, jemuž se naopak nedostává technicky vzdělaných absolventů. Statistiky nic takového neříkají, narazit na nezaměstnaného antropologa bude mnohem těžší než najít čtyřlístek.

Možná s nějakým sdílíte kancelář. A možná vás dokonce nějaký antropolog či antropoložka řídí. Vezměte si, viceprezidentkou Intelu, světového lídra oblasti technologických inovací, je kulturní antropoložka Genevieve Bellová. Roztomilá skutečnost, k níž se tiskový odbor Hradu asi nebude vyjadřovat. 

V jak podivuhodném světě to žijeme. Jsou technologicky vyspělé země, kde kulturní antropologové řídí technologické giganty, a pak jsou země, kde se montuje to, co jinde vymyslí. Tam jsou antropologové a další humanitně či společenskovědně vzdělaní obětí omezené propagandy šířené z nejvyšších míst. 

Ta úvaha je přitom velmi prostá. Ne každý z oboru bude jistě tak schopný, aby dosáhl v korporátním světě postavení paní Bellové. Na druhou stranu, taky tu nemáme žádný Intel. Jenže bez ohledu na velikost a zaměření je každá firma závislá především na lidech, na schopnosti pochopit je a umět je podle toho vést, motivovat, řídit. A na to je kulturní antropolog, jehož předmětem zájmu jsou v jádru mezilidské vztahy, připraven pravděpodobně lépe než ekonom či právník, jehož studium se o ten nejpodstatnější determinant úspěchu jakékoliv lidské činnosti nemusí ani otřít, není-li sám zvídavý a aktivní. 

Jinými slovy, sháníte-li do firmy někoho, kdo bude rozumět lidem, které zaměstnáváte, abyste byli schopni najít s nimi lépe společnou řeč, hledejte mezi těmi, kdo tomu skutečně rozumí. A neváhejte, antropologů, sociologů, psychologů, politologů a dalších „zbytečných“ je na trhu pomálu. Ve firmách jsou totiž tak hloupí anebo tak dobročinní, že si je velice rychle rozebírají.

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
99 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
7 years ago

Němělo by být v titulku …a jejich přínos?
A pane Kartouzi, trochu bych se krotila ve vztahu k prezidentovi.Nikdo vás nenutí mít ho rád,ale skoro v každém článku se nějak o něj otřete a už to začíná být divné.

vittta
vittta
7 years ago

Trapná lež a manipulace. Pan Kartouz si hlavně potřeboval kopnout do pana prezidenta, při čemž dle své potřeby překroutil, či přizpůsobil jeho výrok na toto téma. Následně vytáhl příklad jedné dámy, která řídí velkou korporaci s tím, že je to jakési pravidlo. A dále pak pracuje s podivnou myšlenkou, že vystudovaný kulturní antropolog je také HOTOVÝ kulturní antropolog. (podle mě to vyjadřuje jakékoliv humanitní obory, stejně jako to nejspíš myslel pan prezident) Já si myslím, že vystudovaný kulturní antropolog je jakási čtvrtina kulturního antropologa. Dobrý kultrurní antropolog „vznikne“ až praxí – pokud na ní absolvnet ale má, když necháme vyštudovat… Více »

vittta
vittta
7 years ago

Vidíte, pane Kartouzi, vaší až neslušné averze k panu prezidentovi jsem si nevšiml jen já. Když jsem psal svůj názor, názor Paní Karvaiové ještě nebyl „na skle“.
Kritika pana prezidenta je vyjádřením určité svobody, vytrvalé až fóbijní kecání, je vyjádřením sociálního křupanismu!

Pavel Doležel
Pavel Doležel
7 years ago

Prošel jsem celý management Intelu a zmíněná paní v něm nefiguruje. Rozhodně se nejedná o řídícího pracovníka Intelu, pouze o vedoucí nějakého odboru, který se zabývá firemními hodnotami. Aktuální šéf Intelu je chemik a jeho podřízení jsou povětšinou finančáci a technici. Tvrzení, že existují technicky vyspělé země, kde kulturní antropologové řídí technologické giganty je pouze zbožným přáním pana Kartouze, jehož jedinou snahou je psát tak, aby byl publikován, takže se drží zarytých klišé jako hovno košile. Nevím, zda kulturní antropolog lépe rozumí lidem. Asi jak kterým. Schopnost vést, motivovat a řídit musí být postavena nejen na pochopení lidí, ale také… Více »

Pavel Doležel
Pavel Doležel
7 years ago

Z toho odkazu je patrné, že paní Bellová není v nejvyšší exekutivě Intelu a je jedním z asi 270 viceprezidentů, který má na starosti korporátní strategii v oblasti propojování kultury a technologie. Tvrzení, že kulturní antropologové řídí technologické giganty tudíž pokládám za velmi silně manipulativní až lživé. O žádném takovém případu nevím a paní Bellová toto tvrzení ani náhodou nepotvrzuje. Ono je to, pane Kartouzi, ve vašich článcích, které chrlíte jeden za druhým, takto často, resp. vždy. Nejprve se zrodí myšlenka, pak se hledají argumenty a bere se cokoliv. To cokoliv se pak náležitě přiznásilní (chudák paní Bellová), aby to… Více »

vittta
vittta
7 years ago

Koukám, že to takhle asi nepůjde, pane Kartouzi. Co kdybyste zkusil pro dokázání svého tvrzení najít alespoň nějaký inzerát, kde se hledá, či přijme kultrurní antropolog na vedoucí pozici? Nebo raději na jakoukoliv pozici…

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
7 years ago

Jestli chcete vědět,jak se „vyrábí“ veřejné mínění a lidem se podsouvají názory, sledujte seriál Poslední nepřítel. já vím, je to jen seriál, ale věřte, že právě takhle se to dnes dělá.Tak,jak to popsal pan Doležel.
Přesně v tom duchu jde kampaň o inkluzi.
Jedno musím uznat a tleskám.Poté, co se někdy v roce 2010 -11 kampaň za inkluzi nepovedla a zvedla ,lidově řečeno, veřejnosti mandle a vyvolala vlnu kritiky a nespokojenosti, nyní se značně polepšili. Nevím,kolik se do toho narvalo peněz.Otázkou je, zda i tentokrát se veřejnost nenechá obalamutit nebo jestli zvítězí profesionální firmy na přesvědčování.

vittta
vittta
7 years ago

Podle mě to dělají špatně, Paní Karvaiová. Práce pana Kartouze nebo Čulíka je důkazem jejich odtržení od reality. Tito lidé si myslí, že tzv. běžní občané sledují nějakým, alespoň malým způsobem politiku a poslouchají ty slaboduché kecy. Není to pravda. Běžný člověk reaguje jen na „titulky“ a vnímá více méně podvědomě všudypřítomnou propagandu, to prakticky znamená, že ho pomocí 100x opakovaných lží lze přesvědčit o tom, že je Putin zlý, Rusko už už chce udeřit na Prahu, nebo že „socky“ jsou chudé proto, že jsou líné.(socka je vždy někdo jiný) Je to proto, že je to mimo realitu těchto lidí,… Více »

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
7 years ago

Výrazivo typu „V jeho poněkud kalných očích“ nekarikuje prezidentovy generalizace, ale – jak každý gramotný čtenář chápe – , karikuje prezidentovu osobu. Proč to popírat? Nad tím zůstává rozum stát.

vittta
vittta
7 years ago

Pane Kartouzi, zkuste přidat ten „nepodložený a nepravdivý“ výrok pana prezidenta. Ať mluvíme konkrétně, je to takové kultivovanější.

vittta
vittta
7 years ago

Já bych měl konkrétní dotaz, pane Kartouzi.Já vím, nemáte mě rád a nemluvíte se mnou, ale zkuste přemoci odpor a reagujte. Pokud je mi známo, tak razíte myšlenku, že absolventi VŠ mají lepší uplatnění na trhu práce, v tomto případě jde o humanitní obory. Tak řekněme, že je X obsazených pracovních míst absolventů HO (humanitních oborů), ale samotných absolventů HO je X+Y, jinými slovy, i zde jsou nezaměstnaní, kteří své uplatnění na pracovním trhu hledají. Jak chcete konkrétně dokázat,aby zvýšený počet absolventů HO našel uplatnění na pracovním trhu, který navíc v horizontu nějakých 8 let (gymnázium + VŠ studium) dle… Více »

l.snirch
l.snirch
7 years ago

Máte pravdu v tom, že prezident jako osoba by se neměl karikovat.
Koneckonců nikdo lépe než on sám to nedokáže, je tedy zbytečné s ním soutěžit a obírat jeho případnou pozornost o jeho drahocenný zbývající čas k hledání (61 dní). Dejme mu klid na práci!
Polemizujme případně pouze s jeho výroky, tedy kdo chce, já rozhodně ne.
Přeji hezké poslední zvonění a oslavy čarodějnic :-)

Pavel Doležel
Pavel Doležel
7 years ago

„She runs a skunk works of some 100 social scientists and designers who travel the globe, observing how people use technology in their homes and in public.“ Ok. Paní Bellová dělá svojí práci kulturního antropologa a firmě, jako je Intel, se vyplatí jí zaměstnávat. Ale diskuse není o tom, jestli je na trhu uplatnitelný jeden kulturní antropolog mimo veřejnou sféru. O tom nikdo nepochybuje. Diskuse, kterou nastavil pan prezident nebyla o jednom kulturním antropologovi, ale o struktuře vzdělanosti v naší zemi. Prezident řekl kupříkladu toto: 1) „Firma Hyundai říká, že nemá dostatek kvalifikovaných techniků a že je ochotna tyto lidi… Více »

rodič
rodič
7 years ago

Ano, pan president má, jako vždy pravdu. Produkujme více techniků pro firmu Hyundai. Kulturní antropologové a vůbec humanisté jsou firmě Hyundai k ničemu. Produkujme také více učňů a řemeslníků.je jich sice nejvíce nezaměstnaných, ale to nevadí, hlavně, že nebude víc humanistů. Montovna ČR potřebuje svaly, jak jinak.

rodič
rodič
7 years ago

„Prezident by se neměl karikovat“ Myslíte toho omámeného, umaštěného becherovkou a cígem zavánějícího Jabbu, který potřebuje gang mluvčích k simultánní translaci jeho výroků? Nebo předešlého krála psacích potřeb?

Pavel Doležel
Pavel Doležel
7 years ago

„Myslíte toho omámeného, umaštěného becherovkou a cígem zavánějícího Jabbu, který potřebuje gang mluvčích k simultánní translaci jeho výroků? Nebo předešlého krála psacích potřeb?“

Ano, přesně toho myslím. Prezidenta máme jen jednoho a z kontextu je zcela jasné, o kterém je řeč, takže váš dotaz vnímám jen jako snahu o veřejnou kompenzaci vlastní frustrace, nikoliv jako vážně míněnou otázku.

Zdenběk Sotolář
Zdenběk Sotolář
7 years ago

Cígem zavánějící? Jo – ten s krátkýma gatěma?

Jiri Janecek
Jiri Janecek
7 years ago

„…ale to nevadí, hlavně, že nebude víc humanistů. “
Ja bych jen podotknul, ze humanitni vzdelani neudela z cloveka humanistu… A to navic v te dnesni forme, kdy system produkuje humanitni vzdelance „jak Bata cvicky“.
Humanitni vzdelani mel treba Josef Goebbels…

vittta
vittta
7 years ago

Jen do toho, rodiči, dneska se to může.
Dokonce i hodit vajíčko na prezidenta není ani přestupek.
Máte vybraný a inteligentní projev, je vidět, že vás vzdělávala už nová doba.
Ale s těmi vajíčky opatrně, slyšel jsem v TV, že hodit COKOLIV na americké vojáky, co tudy nedávno jeli, je trestný čin.
Takže vajíčko ano – ale jen na někoho.
Úplně vás vidím stát na náměstí, červenou kartu vysoko nad hlavou, v ústěch píšťalku…
Ale děkuji za ten příspěvek, je vidět, jak je EDUin tématicky zaměřen, vaše hodnocení Pana prezidenta sem určitě patří.

l.snirch
l.snirch
7 years ago

Taky si myslím, že házení vajíček na prezidenta je přestupek. Nemělo by se to dělat a odsuzuji to! Je to plýtvání jídlem. Mějte prosím úctu k vejci.

MarianG
MarianG
7 years ago

Je to sice jen odhad (a jen od irských expertů), odhadů jsou spousty. Ale asi taky vědí, proč si to myslí. Viz 2. příčka nejžádanější profese v budoucnosti http://www.independent.ie/business/irish/are-you-ready-here-are-the-top-50-jobs-of-the-future-30378090.html

A k tomu poznámka. Možná kdyby páni inženýři z ČEZu sebou vzali do Bulharska a Albánie partu antropologů, tak by se třeba nedostali do mnohamiliardových průšvihů, které z nemalé části vycházely právě z nepochopení rozdílnosti kultur.

Pozn. nejsem antropolog :)

Iva Švarcová
Iva Švarcová
7 years ago

Člověk, který nemá úctu ani k hlavě státu v němž žije, těžko může vychovávat dorůstající generaci.

Pavel Doležel
Pavel Doležel
7 years ago

Tak, já bych nevyžadoval úctu, ale to, co předvádí pan Kartouz a jemu podobní, to už je posedlost. Jsem přesvědčen, že Miloš Zeman to dělá právě proto, že ho baví tyto lidi s prominutím srát. Nutno dodat, že se mu to daří znamenitě. Na jednu stranu mě to také baví pozorovat, na druhou stranu to k řešení čehokoliv nepomáhá. Kdyby pan prezident prohlásil, že pan kníže je mimozemšťan, tak pan Kartouz na to téma vydá sto článků, v nichž bude prokazovat, že tomu tak není, protože statistiky našich psychiatrických léčeben neznají pojem zelená tykadla.

l.snirch
l.snirch
7 years ago

Tak nevím paní Švarcová.
Prezident, který nemá úctu k občanům a baví se tím, jak lidí nas…(lépe se to nazvat nedá), tady lhaním, tady opilosti, tady vulgaritami, si úctu nezaslouží. Já mu to přeji, ať se baví – já žil i za Husáka, jsem zvyklý. Respektuji, že byl legitimně zvolen. Musí se to přežít, je to součást demokracie.
Proč by ale někdo, kdo to takto korektně a věcně pojmenuje, nemohl vychovávat mládež? Spíše naopak. Kriticky a věcně pojmenovat nedostatky, to je výchova. Nekritické zbožštění je cesta do pekel jak vědí (či bohužel nevědí) v KLDR či v Rusku.

Iva Švarcová
Iva Švarcová
7 years ago

Já jsem si vždycky myslela, že učitel by měl být vzdělaný a kultivovaný člověk. Možná, že už to neplatí.

l.snirch
l.snirch
7 years ago

Právě že platí, takže musí umět a mít i trošku odvahu nekultivovanost pojmenovat.
Nevážil jsem si za normalizace učitelů, kteří lhali – nemuseli říkat pravdu, ale nemuseli aspoň okatě lhát, ono učitel může tak jen naznačovat. I takoví byli a to byly autority.
Nechci být před studenty za hlupáka, který na přímou otázku nedokáže rozeznat, co je hodno úcty a co hodno není. Nemusí se jmenovat, stačí mluvit obecně o hodnotách.
Nemůžu přece za to, že někteří politici se do těch hodnot ne a ne vejít.
Chápete to? Pokud ne, Váš problém.

Iva Švarcová
Iva Švarcová
7 years ago

Hlavně nechápu, co má házení vajíček na prezidenta společného s normalizací.

l.snirch
l.snirch
7 years ago

Házení vajíček jsem odsoudil. I na Paroubka. To není argumentace.

Úctu si člověk musí získat a udržet, i já učitel u studentů. To platí vždy a všude, za každého režimu. Úcta se nezískává funkcí, ale svými postoji, chováním, vystupováním, kultivovanosti vyjadřování.
Já si učitelů za normalizace až na 2 výjimky pro lhaní nevážil, ti 2 odvážní formovali můj život. Vím, měli to těžké. Ale šli do toho.
Mějte v úctě koho chcete, ale nekažte, koho musí mít v úctě učitelé či ti, co vychovávají mládež. Zní to směšně.

vittta
vittta
7 years ago

Hned jsem si to říkal, pane Snirchu. „Pan Snirch, to je slušný člověk, ten určitě házení vajíček odsoudí“. Ale…to jste odsoudil někde doma, ne tady…nebo..? Ovšem pane Snirchu, na přímý dotaz musíte umět přímo odpovědět, je to taková trošku odvaha (jak píšete), poukázat na nějakou tu nekultivovanost. A vy to dokážete, i když je to prezident. To klobouk dolů, odvážné to tedy je. Především proto, že se ve škole o politice mluvit nesmí, nevím přesně, také jste to psal onehdá vy. Tak alespoň naznačujete, co je, a co není hodno úcty. Tady bych s vámi trošku nesouhlasil, protože kultivovanost projevu… Více »

l.snirch
l.snirch
7 years ago

Ironii klidně používejte, tou se bavím, tedy ji vítám :-) Věcně k Vašim námětům. Mluvím o učitelích, kteří studovali koncem 60. let a učili v 70. letech. Tam to bylo jinak, jak bylo za normalizace se studiem učitelství, nevím, já to nepsal. Jednoho i přes potíže učit nechali (náš třídní matikář), jedna následně emigrovala (nám bylo řečeno, nevím, zda je to pravda). Na matfyzu v Praze byli lidé, kteří politiku v 80. letech ignorovali, takže pro nás byl M-L dávačka a žádnej vopruz, na přednášky se nechodilo vůbec, občas nějaký ten seminář, kde jsme profesorku logickými otázkami tlačili k nečekaným… Více »

vittta
vittta
7 years ago

Tedy…u mě jste si svými postoji moc úcty nezískal, zcela bez ironie.A ty hodnoty..hodnoty nejsou politika, ale špinění prezidenta Zemana už jo, i když to děláte „nejmenovitě“, hodně kultivovaní lidé také mluví o „tlustém praseti“ nebo o „ožralém hulvátovi“. Každý hned ví, o koho jde, ne snad proto, že by kdokoliv viděl Pana prezidenta opilého více jak jednou, nebo že byl pan prezident tak tlustý, ale prostě se to říká, ví, je to v mediích od rána do večera a když se k tomu v náznacích přidáte i vy, jste součástí propagandy, jak jsem vás poznal, tak si to ani… Více »

Pavel Doležel
Pavel Doležel
7 years ago

Pane Šnirchu, nejsem zastánce ani liberálního fanatismu, ani nějakého utopického kolektivismu. Úctu vnímám jako kulturně a subjektivně podmíněnou a to především hodnotami. Ne kázanými, ale skutečně prožívanými, vyznávanými a žitými. Proto jsem si nikdy nedokázal vážit prezidenta Havla jako vzoru ctnosti, ani jako vzoru morálky. Nehodnotím lidi podle toho, jakým způsobem mluví, ale jak žijí a jak jednají. Chápu, že snobská pražská kavárna se bude pohoršovat a předstírat vlastní morální převahu. Bohužel žádnou nemá. Snad se časem najde elita, která bude nad tím.

l.snirch
l.snirch
7 years ago

To, že jsem si Vaši úctu nezískal, mě opravdu mrzí, pane Vittto, ale co narobím, budu se muset naučit žít i bez ní. Hodnoty, o kterých jsem já psal, jsou hodnoty. To co píšou o komkoliv jiní, není moje zodpovědnost a nehodnotím, zda jsou hodnoty či ne. Tedy ani pana Kartouse. Nepsal jsem o vegáči na matfyzu, naopak to byla velmi náročná škola. Psal jsem o vegáči v M-L – přece víte, co to je a chápete text, psal jsem pouze o marx-leninismu. Nesmyslně jste to překroutil jak se Vám často (a myslím si, že úmyslně) stává. Jinak mé texty… Více »

l.snirch
l.snirch
7 years ago

Pane Doležele
úctu máme definovanou stejně, ale o Vás jsme nepsal, diskutoval jsem s paní Švarcovou a panem Vitttou.
Koho a proč si vážíme je naše osobní věc, beru na vědomí info, koho si nevážíte. Komentovat to nemám jak a ani proč.

Pavel Doležel
Pavel Doležel
7 years ago

Prezidenta Zemana si také nijak zvlášť nevážím, ale ani jím nepohrdám. Myslím si, že je to sebestředný člověk, který rád dráždí pitomce. Mám-li si ale vybrat mezi člověkem sebestředným tak, jako je Miloš Zeman, a pitomcem, volím to první. Rozumím tomu, že někdo má raději pitomce a volí pitomce, ale nechápu, proč je třeba do každého tématu montovat Miloše Zemana. To už není o nějaké úctě, nebo neúctě, to je posedlost, která je v diskusi, má-li se někam posunout, obtěžující a zatěžující.

vittta
vittta
7 years ago

Takže si to upřesním, abych porozuměl textu. Nesouhlasíte s házením vajíček na kohokoliv, protože je škoda těch vajíček. Jiný důvod váš nesouhlas nemá. Pokud je to tak,pak jsem to ale pochopil schválně a proto jsem napsal o těch kamenech. Leda….leda že byste nesouhlasil s házením kamenů po komkoliv, neb je škoda těch kamenů. Co se hodnot týká, psal jste sice hodnoty, ale zapoměl jste se zmínit, jako hodnoty vyznáváte. Nemohu najít hodnotu, kterou by pan Schwarzenberk (a pan Havel) měl, a Pan prezident Zeman neměl. Pokud odpovědět nehodláte, napište to rovnou, nerad bych se tady 5x dotazoval jako obvykle a… Více »

vittta
vittta
7 years ago

Správně jsem to pochopil…to tam má být.
Raději to opravím, aby pan Snirch neměl potíže s chápáním textu.

l.snirch
l.snirch
7 years ago

Uvedl jsem důvod úctu k vejcím jako potravině. To víte, syn sedláka. Tak tu úctu k vejcím (potravinám) cítím, tak se nezlobte. A taky jsem uvedl důvod, že házet po komkoliv čímkoliv (krom zimní koulované) není správné. To jsou 2 důvody, do dvou počítat jako potomek matfyzáka přece umíte a textu rozumíte (aspoň tak vystupujete). Nepsal jsem, že jiné důvody nejsou.Já myslím, že kritický čtenář to pochopil a více to polopatisticky vysvětlovat nemusím. Hodnoty, které vyznávám – no proč bych pro Vás neuvedl, doufám, že na oplátku uvedete Vy své: 1. svoboda a nezávislost – to je hlavní a klíčové… Více »

Pavel Doležel
Pavel Doležel
7 years ago

Pane Šnirchu, nějak nevím, co si pod tou svobodou a nezávislostí mám představit. Co to je ta svoboda? Jak se pozná, že jsem svobodný a jak, že jsem nesvobodný? A nezávislost na čem, nebo na kom? Ano, v tomto asi bude zakopán pes, protože svoboda a nezávislost jsou pro mě jen prázdné pojmy. Nejsem schopen ani sám na sobě provést žádný test, kterým bych ověřil, zda jsem svobodný a nezávislý. Pro mě je na prvním místě všech hodnot neubližovat. A kvůli pochopitelným gnostickým omezením jako vrchol veškerého jednání vnímám Kantův kategorický imperativ. Jestli mi někdo ublížil poznám. Jestli jsem svobodný… Více »

l.snirch
l.snirch
7 years ago

Klidně mě považujte za hlupáka, který se nechal napálit reklamním trikem :-)

Já na sobě poznám, kdy se cítím svoboden a nezávisle a kdy se mi někdo moji svobodu (z vnějšku, vnitřní nemůže, to můžu jen já sám) snaží omezit či do ní zasáhnout, stejně tak je to s nezávislosti.

Jak poznáte, zda někomu ubližujete či ne? Taky to nepoznáte. Podle Vašeho vědomí? Pěkná blbost, pokud nejste arogantním člověkem. Jen jedním komentářem na Eduinu můžete ublížit spoustě lidí, vědomě či nevědomě. Nevím, zda o tom přemýšlíte.

Iva Švarcová
Iva Švarcová
7 years ago

Friedrich Nietzsche rozlišoval mezi „svobodou od něčeho“ – například nějakého omezení – a „svobodou k něčemu“, tj. odvahou pro něco se rozhodnout a něco učinit. První z nich znamená jen příležitost pro svobodné jednání, kdežto teprve vlastními rozhodnutími a činy ji člověk uskutečňuje.
S nezávislostí je to ještě složitější, nezávislý nemůže být člověk ani na pustém ostrově, natož pak ve složitě strukturované společnosti.

vittta
vittta
7 years ago

Úcta k potravinám…tak to jste měl určitě rád akce minulého režimu. „Každý občan metrák sena“, nebo „ani zrno nazmar“… Za to vás musí do běla vytáčet pálení pšenice v elektrárnách, vylévání mléka do řek, zaorávání úrody čehokoliv…atd..atd. Ale na druhou stranu, když čtu ty vaše hodnoty…i vylévání mléka je vyjádřením svobody. Potomek matfyzáka nejsem, byl to můj otčím. Můj otec je klempíř, takže žádná sláva. Ty hodnoty..i já samozřejmě mám hodnoty. 1. otroctví a spoutanost 2. nezodpovdnost, mamánkovství 3. nepřejícnost, škodění, lenost, ubližování druhým, hlavně Romům a postiženým 4. vypruzenost a špatná nálada Ale to jste asi poznal sám, vždyť… Více »

l.snirch
l.snirch
7 years ago

100 % nezávislost neexistuje nikdy, existuje míra nezávislosti.
Já tomu říkám vnější svoboda a vnitřní svoboda.
Takže vidíte, pane Doležele, i Friedrich Nietzsche propadl reklamnímu triku. :-)

vittta
vittta
7 years ago

Jo, neznáte pana Schwarzenberka, no Karel přece, kandidát na prezidenta, poražený na hlavu Panem Zemanem.
Pan Havel byl takový hodnotář, to je pravda. Ale na můj vkus to měl zbytečně složité.
Svobodu ano -ale jen pro někoho.
Bomby na hlavy civilistů ne, pouze ty humánní.
Kromě toho…zlí jazykové tvrdí, že dost pil a kouřil, to panu prezidentovi Zemanovi se to dost vyčítá…

l.snirch
l.snirch
7 years ago

K Vašemu příspěvku, plnému ironie ke všemu včetně sebe, se dá reagovat jen na věcné připomínky. Ano, jako student jsem se živil tím, že jsem prodával družstvu kvalitní domácí seno (ale ne metrák, ale několik tun), za měsíc jsem si tehdy běžně vydělal 6000 čistého (mluvím o 70. letech) a tím si budoval vlastní nezávislost, protože na výšce jsem se živil výhradně sám, z domu nevzal ani korunu (ani jsem tam nebydlel – bydlel jsem 5 let na koleji Hvězda v Praze a studoval a pracoval a věnoval se sportu, přírodě a kultuře). Ano pálení potravin apod. považuji za jednu… Více »

Jana Karvaiová
Jana Karvaiová
7 years ago

Kucííí už jste se do toho nějak moc zamotali. Mě by dočista stačilo, kdyby pan Kartous psal články o školství a nemusel tam míchat tu hradní politiku. To by snad šlo ,ne?

vittta
vittta
7 years ago

Já si nehraju na spasitele, já nemusím být někomu příkladem. EDUini jsou spasitelé, ti ať se ukáží v praxi, ne? Jaké mám napsat hodnoty, když vy tam napíšete nějaké univerzální, ale krajně neuchopitelké hodnoty, bylo to ubohé. Myslíte, že jiné lidé, volící kohokoliv kdekoliv, takové hodnoty nemají? Všichni budou psát to samé, prázdné fráze o svobodě a odpovědnosti, o pozitivnímu přístupu k životu a jiné žvásty. Všechno jsou to jen kecy, lidé, kteří si na nich zakládají jsou podle mě nemocní. Vy tady děláte machra, píšete o mojí anonymitě…psal tady nějaký „rodič“, proč jste ho nevyzval aby se „odtajnil“? A… Více »

vittta
vittta
7 years ago

Mě by to také stačilo, Paní Karvaiová, ale pan Snirch je ukázkově pokrokový a slušný člověk, musel to sem napsat.
A také vtipný, vajíčky se nehází, škoda jídla, to bylo hodně oduševnělé. Ti chytřejší měli asi pochopit, že náš demokraticky zvolený prezident je taková nicka, že o něj v kauze s vajíčky vůbec nejde, jde o ta vajíčka.