Lidové noviny: Povinná školka, povinné přijímačky na střední školy a povinná maturita z matematiky

4. 9. 2015
EDUin
16922368832_27bcdf23c6_z

Publikujeme zprávu ČTK převzatou z Lidových novin, která shrnuje záměry současné ministryně školství Kateřiny Valachové (ZDE). Zavedení povinného předškolního roku vzdělávání, hovoří se také o zavedení povinných přijímacích zkoušek – jejich podoba ale zatím není upravena, s povinnou maturitou z matematiky se počítá od roku 2021. EDUin pořádal v průběhu minulého roku k některým otázkám kulaté stoly. K předškolnímu vzdělávání najdete debatu ZDE, kulatý stůl k jednotným přijímacím zkouškám najdete ZDE.

Povinná školní docházka by se měla prodloužit z devíti na deset let. Školní vzdělání by mělo začít v pěti letech, povinný by byl poslední rok v mateřské škole, řekla novinářům ministryně školství Kateřina Valachová s tím, že v odůvodněných případech by mohli rodiče děti z této povinnosti vyvázat a podle individuálního plánu potomka vzdělávat doma. Návrh je v novele školského zákona, kterou do poloviny září dostane vláda.

Podle novely by měla od roku 2017 klesnout věková hranice pro nárok na přijetí do školky na čtyři roky a v dalším roce na tři roky. Stát by nově musel zajistit místa pro všechny děti toho věku.

Školky by nově měly postupovat podle rámcového vzdělávacího programu, který určí, co se musí dítě před nástupem do první třídy základní školy naučit. Ministryně chce také prosadit v posledním roce školky obědy zdarma, musí na to sehnat 700 milionů korun ročně.

„Co se týká novinek pro studenty, tak už letos bude možné, aby ředitel v rámci maturitní zkoušky rozhodl o uznání mezinárodně uznávané jazykové zkoušky jako náhrady za zkoušku maturitní z cizího jazyka,“ řekla.

Valachová rovněž plánuje zpřísnit do dvou let vzdělávací programy škol, zavést tedy obdobu školních osnov. Před osmi lety byly osnovy zrušeny a nahradily je mnohem volnější rámcové vzdělávací programy. Z jednotlivých škol tak nyní vycházejí žáci s rozdílnou úrovní znalostí. U maturitních předmětů chce ministryně stanovit, jaké znalosti mají studenti získat.

Povinné přijímací zkoušky na střední školy s maturitou by měly být od jara 2017, otázky budou zadávány centrálně. Umožněny budou dva termíny přijímacích zkoušek, přičemž se započte lepší dosažený výsledek.

S povinnou maturitou z matematiky počítá ministryně až od jara 2021, tedy o dva roky později proti původním návrhům. Další odklad by mohly dostat obory, kde je zatím ve výuce málo hodin matematiky. Z 284 oborů středoškolského vzdělávání má být od roku 2021 povinná maturita z matematiky jen na 60.

Do školních lavic by v úterý mělo poprvé usednout asi 118.000 prvňáčků. Celkem budou mít základní školy téměř 883.000 žáků, na střední školy by mělo nastoupit 101.800 žáků.

Tento začátek školního roku je pro Valachovou první ve funkci. Ministryní je od půlky června, na postu vystřídala Marcela Chládka (ČSSD), který byl odvolán kvůli údajné šikaně zaměstnanců ministerstva.

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články