Není důvod omezovat domácí vzdělávání

12. 5. 2014
EDUin
bEDUin

Co přinesl týden 5.- 11.5. 2014

Témata týdne: Protesty proti omezení domácího vzdělávání, stínový ministr Klaus v Hyde Parku, jaké bude funkční období ředitelů, newsletter SvobodaUčení.cz, profesor Rivkin v Praze, co chystá Junior Achievement, vědí děti, co je walkman?, polovina vysokoškoláků změní během studia obor, seminář pro zakladatele škol, ministerstvo komentuje registr učitelů, současná literatura v lekcích pro učitele, inspekce vydala příručky pro výběrová šetření.

Výrok týdne:

„Z Vašich vyjádření, pane ministře, rozumíme, že se mimo jiné inspirujete školským systémem Finska. Dovolte nám připomenout, že ve Finsku (podobně jako v drtivé většině zemí EU a v jiných vyspělých zemích) je a vždy bylo domácí vzdělávání legální alternativou školní docházky a to po celou dobu povinného vzdělávání.“  Prezident Asociace pro domácí vzdělávání Martin Klusoň v dopise ministru školství Marcelu Chládkovi obhajuje domácí školu na druhém stupni.

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

 • Máme omezovat domácí vzdělávání? Oznámení ministra Chládka, že domácí vzdělávání na druhém stupni sice bude pokračovat jako experiment, ale do novely zákona ho nezařadí a není jeho příznivcem, vyvolalo nesouhlasnou reakci. Protestovala dopisem Asociace pro domácí vzdělávání, odmítavě jsou laděné komentáře Romana Jocha pro Českou pozici, Lucie Amálie Sulovské na blogu idnes, Martina Fendrycha pro aktualne.cz, Tomáše Feřteka pro respekt.cz a Jana Jandourka pro reflex.cz. Argumenty obou stran najdete v záznamu debaty Českého rozhlasu Plus.
 • Ředitelé opět na dobu neomezenou. V novele školského zákona, který je právě v připomínkovém řízení, je i další změna. Funkční období ředitelů by se ze šesti let mělo prodloužit opět na dobu neurčitou. To by mělo zlepšit jejich nerovné postavení ve vztahu ke zřizovateli.  K tématu si přečtěte i článek Jiřího Stárka z Učitelských novin nebo se podívejte na starší záznam kulatého stolu, kde ředitelé popisují demotivaci, kterou dosavadní zákon přinesl.
 • Profesor Rivkin v Praze. Celebrita světa vzdělávání nabídla v pražském CERGE institutu přednášku o decentralizaci školství a vystoupila pořadu Trendy ČRo Plus. Čtěte i rozhovor s profesorem Rivkinem o kvalifikaci učitelů.
 • Vědí děti, co je to walkman? Podívejte se na mimořádně zábavné video o vztahu dětí k technice a k tomu si přečtěte recenzi knihy neurologa Manfreda Spitzera Digitální demence, kterou komentuje i Václav Cílek v textu pro echo24.cz.
 • Patří politika do škol? Před volbami do Evropského parlamentu komentuje toto téma ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal a otázce, zda pořádat na středních školách volby nanečisto je věnována i debata Člověka v tísni.

Inspirace z (a do) praxe

 • Co zajímavého vymysleli čeští středoškoláci. Lék na HIV a organické fotočlánky v Magazínu Leonardo Čro Plus
 • Festival Naučme se vás zve do Brna. Celodenní setkání se koná v sobotu 24. května. Osm lektorů a občerstvení.
 • Vzdělávejte se po svém! Knížku s tímto titulem nabízí portál Mimo školu třem výhercům za vyplnění dotazníku.
 • Kuchařka marketingu pro vzdělávací instituce. Je jen jedna z nabídek květnového newsletteru portálu rvp.cz.
 • Vyberte si prázdninový kurz. Pokud chcete, aby se vaši studenti o prázdninách něco naučili, můžete jim doporučit některý z kurzů Prázdninové školy Lipnice. Můžete si prohlédnout i motivační video kurzu Na hraně 2014.
 • Zakládáte školu? Pak je pro vás už na 22. 5 připraven seminář Marka Inderky ve smíchovském Impact Hubu.
 • Přednášky o současné literatuře pro učitele. Pořádá Akademie Literárních novin letos během  listopadového víkendu v Krkonoších, formulář přihlášky pošlete do 15. května na adresu info@litakademie.cz.

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

 • 15. 5. ALL inclusive schools festival (Praha)
 • 18. 5. Tvé místo vedle mě – debata s Cyril Mooney (Praha)
 • 20. – 23. 5. Od intuitivní pedagogiky k Hodnotovému vzdělávání (seminář, Praha)
 • 20. – 22. 5. 50. Výročí systému školního stravování (konference, Praha)
logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemy články