Otevřený dopis ministrovi školství (ať jím bude kdokoli) od učitelů ČJL

15. 6. 2011
EDUin

Praha, 14.6. 2011

Pane ministře,

 

připojujeme se ke studentům a ředitelům gymnázií, kteří jasně a zřetelně formulovali své výhrady ke státním maturitám. Plně se s jejich názory ztotožňujeme.

 

Jako učitele ČJL nás negativa prosazeného maturitního systému zasahují nejvíce. Jsme totiž nuceni přizpůsobovat své hodiny a svou práci nárokům Cermatu, respektive tomu, co tvůrci didaktických testů považují za důležité a směrodatné. Po dvaceti letech relativní svobody ve výběru literárních děl i prostředků, kterými studentům přibližujeme rodný jazyk, se nám do škol vrací povinná četba, rozbory poezie s jediným správným výkladem a faktografická drezura maturantů. Kromě toho je nezbytné, abychom své svěřence opět naučili „myslet jako oni“kritické myšlení, vlastní názor a originalita budou pro úspěšné zvládnutí státní maturity spíše překážkou.

 

Dopřejme našim dětem slušnou maturitu, ve které se bude prověřovat ověřitelné, nikoli dohady, dojmy a schopnost trefit se do průměrného myšlení.

Nebráníme se srovnávacím zkouškám, budou-li rozumné. Nebráníme se centrálnímu zadávání slohových prací, bude-li studentům ponechán čtyřhodinový limit na psaní.

Co se ústního zkoušení týče, prosíme, věřte středoškolským učitelům. Zvládnou o literatuře i jazyce hovořit se studenty sami, bez nařízení a povelů ministerských úředníků. Školení, certifikáty a nesmyslné zásahy do systému z nás lepší češtináře neudělají.

 

Prosíme všechny odpovědné činitele a všechny občany, kterým není náš společný osud lhostejný: pomozte!

 

Veronika Valíková, učitelka ČJL, Arcibiskupské gymnázium, Praha; ver.valikova@seznam.cz

Karel Lippmann, učitel ČJL, Biskupské gymnázium, České Budějovice; zástupce petiční akce Učitelé za kvalitní maturitu

Ivana Kimlová, učitelka ČJL, Sportovní gymnázium Kladno I., zástupkyně Výzvy SGK – nespokojenost s novou maturitou

skupina Učitelé za kvalitní maturitu z ČJL

 

Připojit k otevřenému dopisu je možné zde. (pozn.: váš podpis bude připojen na soupis signatářů po ověření administrátorem webu)

Seznam signatářů naleznete zde. (aktuální stav 76)

 

 

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemi články