Otevřený dopis Učitelské platformy: Zveřejněte podmínky, za kterých zavřete školy

ilustrační foto (c) Mario A. P. is licensed under CC BY-SA 2.0

Publikujeme otevřený dopis Učitelské platformy, která vyzývá premiéra Andreje Babiše, ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a hlavní hygieničku ČR Jarmilu Rážovou, aby zveřejnily data a transparentní postup při případném uzavírání škol v důsledku epidemiologické situace.

Vážený pane Babiši, vážený pane Vojtěchu, vážená paní Rážová,

vzhledem k aktuální epidemické situaci vás žádáme, abyste v rámci zaváděných opatření proti šíření pandemie koronaviru připravili a zveřejnili jasná a transparentní pravidla, ze kterých bude všem aktérům ve vzdělávání jasné, za jakých podmínek dojde v daném místě k rozhodnutí o uzavření škol.

Současná pravidla vycházející z celorepublikového semaforu jsou nejasná a nedostatečná.

Podle názoru řady odborníků je možné sestavit jasnou vícekriteriální hranici, po jejímž překročení je možné školy automaticky uzavírat (např. týdenní nárůst počtu nakažených v místě, věkové skupiny šíření, koncentrace ohnisek apod.). Žádná z těchto kritérií však v tuto chvíli pro školy a uživatele jejich služeb nejsou transparentně popsána.

Ředitelé škol jsou vysocí manažeři institucí, ve kterých jsou mnohdy zaměstnány desítky osob a do nichž dochází stovky dětí, jejichž školní docházka či nedocházka ovlivňuje životy a zaměstnání stovek rodičů. Ti potřebují být na tuto situaci připraveni s dostatečným předstihem, aby mohli včas a jasně o možném uzavření školy informovat své zaměstnance, žáky i jejich rodiče.

Transparentní kritéria a předem odhadnutelná opatření napomohou nejen školám. Určitě je ocení i provozovatelé restaurací, obchodů, divadel a dalších míst, kde se sdružuje velké množství lidí. Žádáme vás proto, abyste kritéria pro další opatření omezující pohyb a sdružování neprodleně představili.

Děkujeme, učitelé a ředitelé sdružení v Učitelské platformě.

 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments