AKTUALIZOVÁNO: Potřebujete se odvolat proti výsledkům maturity? Tady je návod!

Nabízíme stručný postup, jak se odvolat proti výsledkům společné části maturitní zkoušky.

  1. Stáhněte si vzor odvolání ZDE.
  2. Žlutě zaznačená místa doplňte.
  3. Naformulujte vlastní důvody, proč žádáte o přezkoumání vašich výsledků.
  4. POZOR NOVÁ INFORMACE: v žádosti musí být uvedeno identifikační číslo studenta (nejspíš to je číslo, které bylo určeno studentovi na sešitě didaktického testu).
  5. Dopis vlastnoručně podepište.
  6. POZOR NOVÁ INFORMACE: Na obálku do levého dolního rohu napište :“žádost o přezkoumání výsledků z českého jazyka/matematiky/…“ s tím, že předmět má být podtržený.
  7. Odešlete doporučeně na uvedenou adresu (podací lístek pečlivě uschovejte).

Vše je nutné zvládnout do pěti dnů od získání výsledků z maturity.

 

POZOR, TENTO MATERIÁL JE URČEN PRO ODVOLÁNÍ Z DIDAKTICKÝCH TESTŮ. ODVOLÁNÍ PROTI VÝSLEDKŮM ZE SLOHOVÉ PRACE MŮŽE BÝT OBDOBNÉ, NICMÉNĚ ŽÁDOST SE ZASÍLÁ NA MÍSTNĚ PŘÍSLUŠNÝ KRAJSKÝ ÚŘAD!
UPRAVENÉ ODVOLÁNÍ NA HODNOCENÍ PÍSEMNÝCH PRACÍ NALEZNETE ZDE.

 

12. září 2012: Pravidla pro podání žádosti o přezkum výsledku či průběhu maturitní zkoušky na oficiálních stránkách novamaturita.cz.

 

13. září 2012: Komentář k chybám v testech z matematiky připravujeme a zveřejníme ho zítra.

 

Připojit se sOdebírat komentáře
Upozorňovat mě na
guest
56 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mirek
mirek
10 years ago

Odvolání proti testům – základní úroveň – matematika – Jaro 2012

Možné argumenty – nedostatky v úlohách:

7.2. Není jasno jakých bodů P a Q se otázka týká. Ležících na funkci, na osách, kde?

12 genderově nevyvážená – děvčata znají, chlapci musí počítat.
Chlapci časově znevýhodněni.

13 Testuje fyziku – vzorec pro rychlost, který žáci nemusí znát. Nepatří do matemaziky. Některé obory nemají fyziku v osnovách.

26 Na středoškolské úrovni velice problematický termín „ekvivalentní výrazy“ v zadání. Žáci nemusí rozumět, co se po nich chce.

Eva a Jan Novákovi
Eva a Jan Novákovi
10 years ago

Doporučuji po naší loňské zkušenosti s maturitou z ČJ, abyste si po obdržení odpovědí, které dostanete na Vaše odvolání, mezi sebou dané dopisy – odpovědi porovnali. V minulém roce jsme zjistili, že nám odpovídali předtištěným textem na různá odovolání zcela stejným textem, i když každému z nás bylo jasné, že odpověď nereflektuje na dané odvolání. V loňském roce nám bylo právníkem sděleno, že nemá cenu se tím nadále zabývat, protože s institucí nehneme. Nicméně, možná letos bude jiná situace? Přejeme všem studentům, kteří se pečlivě připravovali na maturitu, aby tentokrát vyhráli a skončilo období zbytečných křivd nejen pro ně, ale… Více »

Hana Syblíková
Hana Syblíková
10 years ago

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně odvolání. U mě se však nejedná o odvolání kvůli přezkoumání bodů. Chtěla bych spíš podat stížnost a nevím jak přesně. Můj problém spočívá v tom, že jsem maturant loňského roku. První zkoušku jsem neudělala o 2body, opravný termín o půl bodu (ty ale nejsou, tak tedy o bod), takže jsem musela maturovat z matematiky opět. Rok jsem měla soukromou učitelku na doučování a na test jsem šla s kliden, že mě už v testech nemůže nic překvapit, ale to byl omyl. Tento test mi přišel těžší (základní úroveň matematiky) než ty které jsem měla… Více »

Magda Vilímová
Magda Vilímová
10 years ago

Pro Hanku. Jsem na tom úplně stejně jako ty. Určitě tam byl jeden příklad, který ani v učebnici pro SOŠ, SOU s maturitou není. Rozhodně se nehodlám smířit se zamítnutím odvolání a poženu to dál a výš. Nenechám si už líbit takové jednání. Do maturity nemohou být zařazeny úlohy, které nebyly zahrnuty do výuky. Jako student neovlivním jak a z jakých učebnic bude probíhat výuka. Ahoj Magda

Veronika
Veronika
10 years ago

Ahoj Magdo a Hanko, jsem na tom stejně jako vy, chtěla bych také podat stížnost, ale bohužel nevim jak, poradíte někdo, nechci studovat rok na další škole a ještě k tomu dělat srovnávací zkoušky, abych se do 4. ročníku vůbec dostala

Magda Vilímová
Magda Vilímová
10 years ago

Ahoj Veroniko, odvolala jsem se a teď čekám na jejich rozhodnutí. Podle toho jaká mi přijde odpověď, budu postupovat dál. Zhruba vím co chci dělat, ale ještě to musím s někým konzultovat a posbírat potřebné podklady. Pokud budeš chtít tak mi napiš na email magda.vi@seznam.cz. Bude jenom dobře, když nás bude víc.

Vladan
Vladan
10 years ago

Dobrý den, potřeboval bych pomoci s odvoláním ohledně slohové práce z Anglického jazyka – základní stupeň obtížnosti kde mě slohová práce utekla o jeden bod. Problém je v tom že nevím jak text zformulovat, případně důvod. Předem děkuji za odpověď.

Marek
Marek
10 years ago

Dobré odpoledne, taktéž by mě zajímalo jak formulovat odvolání spojené s písemnou prací z českého jazyka základní úrovně. Jaké zvolit argumenty, na co poukázat. Popřípadě zda je možné napadnout hodnocení jako subjektivní? Uvítám jakékoli osobní zkušenosti.
S přáním dobrého dne
Marek

Marek
Marek
10 years ago

Ještě jednou dobré odpoledne. Musíte mi prominout mou nevědomost, ale ani po hodinovém hledání jsem se nebyl schopen dopátrat toho, kam přesně mám ono odvolání vlastně zaslat. Že se jedná o příslušný krajský úřad je jasné, ale adresu opravdu není třeba nijak upravovat? Bude to takříkajíc „přebráno“ ?
Předem děkuji za odpověď
Marek

otec
otec
10 years ago

dcera neuspěla ani ve třetí maturitní zkoušce z němčiny(ústní zkouška),je nějaká šance ji vykonat ještě jednou?

Kuba
Kuba
10 years ago

Dobrý den,

ani na třetí pokus jsem neuspěl u ústní maturitní zkoušky z českého jazyka (zaujatost kantora a to není pouze výmluva). Mohl by mi někdo poradit jaké mám ještě možnosti (jestli teda nějaké vůbec jsou). Děkuju za odpověď.

Lukáš
Lukáš
10 years ago

Dobrý den,
potřeboval bych se odvolat, protože ani na třetí pokus jsem maturitní zkoušku z německého jazyka přesně ze slohové části neudělal. Žádám o pomoc při vyplnění odvolání, protože nevím jaký důvod mám k přezkoumání slohové práce napsat. Předem moc děkuji a přeji hezký zbytek dne.

matka
matka
10 years ago

Vzory odvolání máš tady na stránkách ke stažení- jsou tam myslím i možnosti zdůvodnění. http://www.eduin.cz/titulka/navod-na-odvolani-pisemnych-praci-z-maturity/
Držím palce

Roman
Roman
10 years ago

Dobrý den,
Mám dotaz, jestli je ještě možné se odvolat, nebo už je příliš pozdě?
Děkuji

Lenka
Lenka
10 years ago

Odvolat se můžeš do 8 dnů, ale teď nevím, jestli od doby, kdy ses o tom dozvěděl?

Lada
Lada
10 years ago

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Dělala jsem opravnou zkoušku z matematiky podzim 2012. Dnes jsem se dozvěděla, že jsem opravnou zkoušku neudělala. K úspěšnému složení zkoušky potřebujete 33% a já mám 32% čili mi chýbí pouze půl bodu ke složení. Chtěla bych podat odvolání a potřebovala bych poradit s nějakým tím důvodem proč se odvolávám. Děkuji za odpověď.

Gabriela
Gabriela
10 years ago

Dobrý den,mám naprosto stejný problém jako Lada, akorát že můj to byl poslední pokus a byla jsem si naprosto jistá, že jsem to udělala, ale dnes mi bylo řečeno že jsem zkoušku nevykonala a mám jen 32%. Proto mi nezbývá nic jiného než se odvolat a doufat, proto bych potřebovala pomoc jak napsat písemné odvolání,jaký udat správný důvod.

Mockrát děkuji za odpověĎ

Rudol
Rudol
10 years ago

Dobrý den, mám úplně stejný problém jako holky neudělal jsem matiku měl jsem jen 32% taky bych prosil o radu jak napsat odvolání.
Děkuji Rudy

Eliška
Eliška
10 years ago

Dobrý den, v maturitním testu z matematiky mi chybělo půl bodu, tudíž se budu odvolávat, pokud možno radu uvedení důvodu odvolání, děkuji moc

Eliška
Eliška
10 years ago

Dobrý den, v maturitním testu z matematiky mi chybělo půl bodu, ráda bych se odvolala, ale nevím, jaký uvést důvod pro odvolání. Děkuji předem

Misha
Misha
10 years ago

Ahoj, mám ten samý problém jako většina lidí co sem dává dotazy.. Maturitu z matematiky mám na 32% , proto bych chtěka radu jaký důvod napsat na odvolání.. Byla bych moc vděčná.

Zdenek
Zdenek
10 years ago

Slohovou práci jsem neudělal (vyprávění). Nejsem si vědom, že by měla zásadní nedostatky. Už mě to začíná točit. Pokud mi moji práci vyhodnotí počítač, dostanu dobrou známku. Jakmile mojí práci dostane do rukou odborně-proškolený-certifikovaný-hodnotící-agent-s-teplou-vodou-společnosti-cermat – neprolezu ani na požadované minimum!

ivana
ivana
10 years ago

Dobrý den,
mám problém jako většina zde píšící, chybí mi 1bod k úspěšně složené zkoušce z matematiky, a nevím si rady s důvody k odvolání. Pomohl, poradil byste mi někdo prosím.?

Tomáš
Tomáš
10 years ago

Dobrý den, zde je informace pro neúspěšné maturanty (jsem jeden z nich) – již na druhý pokus jsem psal didaktické testy v základní obtížnosti z němčiny a češtiny a znovu jsem neuspěl o půl bodu z obou zkoušek. Můj názor je že CERMAT který stanovil 44% nebo 33% pro úspěšné vykonání zkoušky není SKUTEČNÝ ! Studenti kteří didakťák napíší přesně na 44%, CERMAT ubere pár desetin procent, aby jste zkoušku nevykonali. Důvod ? Chtějí, aby studenti vykonávali testy např. na 50%, jinak vám zkoušku neuznají. Např. když ho zvládnete jen na 44% tak pár desetin uberou a nic s tím… Více »

Lukáš
Lukáš
10 years ago

Dobrý den,
mám stejný problém. Obdržel jsem z matematiky 32%, ikdyž jsem si myslel,že jsem to napsal poměrně dobře. Nepomatuji si,jaké výsledky jsem napsal a zaškrtl, tudíž asi nebudu moci napadnout odvoláním špatné hodnocení.Odvolání musím odeslat do pátku, do školy se nedostanu a není vůbec jisté,jestli tam mají protokoly s odpovědmi,co jsem zašrtnul, protože opravné zkoušky se konaly na jiných školách. Nenašel jste někdo nějakou nerovnalost v zadání příkladů,nebo něco podobného,jako se objevilo u zadání z tohoto jara,na co by se dalo nejlépe odvolat?
Díky za odpověď..

Eliška
Eliška
10 years ago

Reakce na Tomáše :) … Přijde mi to jako nesmysl, ne to co píšeš, ale to co vymyslel Cermat, nemyslím si že po těch problémech co měli budou někomu něco ubírat, mám spolužáka, který to právě o to procento co mě chybělo udělal. Půl bodu není ani příklad, proto jsem nikdy nepochopila proč CERMAT řeší půl body, přijde mi to hold nesmyslné. Odvolávat se mimochodem budu také, ale s úspěšností moc nepočítám

Veronika Valíková
Veronika Valíková
10 years ago

Pro ty, kteří neuspěli v ČJL – slohová písemná práce:

1. Požádejte IHNED školu, ať Vám vydá text slohu k ofocení – ten pak předložte odborníkovi na ČJL a zvažte své možnosti. Sloh může být opravdu špatný.
2. Pokud dojdete k názoru, že sloh není na pět, sežeňte si tři kladné nezávislé posudky s podpisy tří češtinářů.
3. Odvolejte se a pokud ani odvolání nevyjde, zvažte další kroky.

PS: Buďte realističtí. Trénujte psaní, domluvte si kondice a připravujte se na jarní termín. Na jaře prošlo malé procento odvolaných a soud zatím zpochybnil rozhodnutí CERMATU jen jednou.

Tomáš N.
Tomáš N.
10 years ago

Tip pro ty, kteří dělali test z nižší úrovně matematiky a mají špatně úlohu 14:

Poslední věta zadání je „Spotřeba paliva je přímo úměrná ujeté vzdálenosti.“ Výsledek, který je podle Cermatu správný (180km), odpovídá zadání „Spotřebované množství paliva je přímo úměrná ujeté vzdálenosti.“ nebo jinak formulováno „Spotřeba paliva je konstantní.“. Můžete to zkusit použít při odvolání. Ale asi by to chtělo přiložit nějaké dobrozdání matematikáře/fyzikáře.

zkonarik
zkonarik
10 years ago

Pro Tomáše:
Je-li test na 50 bodů a dávají-li se pouze celé body tak ten, kdo má 16bodů má 32%, 17 bodů 34%. Žádný Cermat Vám nemusí nic ubírat.

zkonarik
zkonarik
10 years ago

Pro všechny, kdo se rozčilují, že neudělali matematiku: získat 17 bodů z 50 musel již úspěšný absolvent 8. ročníku ZŠ. Ti, kteří se nesetkali s tak těžkými příklady nemají obviňovat Cermat, ale svoji střední školu, kterou si svobodně vybrali. Holt se někdo 4 roky flákal, tak nemá teď maturitu.

Pavel Doležel
Pavel Doležel
10 years ago

Paní Valíková, pokud mne paměť neklame, soud rozhodnutí Cermatu nezpochybnil nikdy. Pouze jednou vyhověl studentce a zpochybnil zamítnuté odvolání ze strany krajského úřadu jakožto správního orgánu podle správního práva. Explicitně ale zároveň v odůvodnění rozsudku uvedl, že úkolem soudu není přezkoumávat ani znalosti studentů, ani způsoby jejich hodnocení. Pouze zamítnutí odvolání musí mít určité prvky dané zákonem a ty v tom konkrétním případě nemělo. Nebo víte o něčem jiném, co mi ušlo?

Pavel Doležel
Pavel Doležel
10 years ago

Eliško, nejsem češtinář, ale když čtu vaše příspěvky, vidím v nich spoustu jazykových chyb. Jen v tom posledním to je několikrát chybějící čárka, mě vs. mně a také místo psaní jednoduchých vět, píšete všechno do jednoho a jen sem tam mrsknete čárku. A „hold“ je sloveso, ovšem nikoliv české.

Veronika Valíková
Veronika Valíková
10 years ago

Pro pana D.:

Omluva, špatná formulace. Soud chtěl, aby úřad pracoval i s jinými posudky a námitkami studentky, ten od CERMATu mu nestačil. Spokojen?

Začíná školní rok dřina, mějte se pěkně.

Lenka
Lenka
10 years ago

Možná dobrá zpráva pro ty, kteří nemají ještě všechny výsledky černé na bílém – v Cermatu se nám dnes podařilo zjistit, že se vyskytla softwarová chyba a tak např. pro studenty, kteří absolvovali kombinaci zkoušek didaktický test z mtematiky a písemná práce z českého jazyka, nemají na školách ještě výsledek právě z té slohovky – řada ředitelů (včetně našeho a bohužel i ze školy, kterou navštěvuje můj syn) pak zatím neoprávněně vyvodila z toho, že jim chybí pro některé studenty vysvědčení, že studenti tudíž u této zkoušky úspěšní nebyli, protože výpis ke zkoušce z matematiky obdrželi. Na dotaz, kdy se… Více »

Honza_L
Honza_L
10 years ago

Podle zákona 561 par. 82 odst 4. „Každý má právo nahlédnout do všech materiálů týkajících se jeho osoby, které mají význam pro rozhodnutí o výsledku zkoušky.“ Podle mého názoru je li možné nahlédnutí je možné i pořízení kopie. Pokud to škola neumožní, vezměte foťák (mobil) a ofoťte si to na místě. Další podstatná věc je ale třeba i to, jak vaši otevřenou úlohu ohodnotil hodnotitel. Na to podle tohoto paragrafu 82 máte taky právo. Tuto informaci Vám ale může poskytnout pouze CERMAT, protože je jediný, kdo ji zná. Doporučuji se na Cermat obrátit s žádostí o poskynutí informace jak byla… Více »

Eliška
Eliška
10 years ago

Pavel Dobeš : Myslím, že se tu bavím o odvolání a ne o tom zda jsou nebo nejsou v textu chyby, asi Vás zklamu, ale češtinu jsem udělala na poprvé a žádný problém jsem neměla. Pokud byl Váš komentář směřován na mou inteligenci tak poté mám mínění o té vaší.

Lukáš
Lukáš
10 years ago

Tomáš N.

Zdá se mi to jako slovíčkaření, ale slovíčkaření není nikdy od věci. Mohl bys polopatě vysvětlit ten problém s úlohou 14 nějak jednodušeji, ať vidím v čem je přesně problém a můžu z toho nadále vycházet. Jestli to dobře chápu tak zadání je napsána spotřeba na 100Km a v úloze se má počítat kolik paliva spálí na cestě,ne průměrně na 100 km,v tom je etdy problém,nebo co jsi chtěl tím říci?
V pátek okolo poledne budu odesíalt odvolání,tak jestli bys to mohl nějak objasnit,abych to tam mohl uvést,nebo někdo jiný, byl bych rád.

Pavel Doležel
Pavel Doležel
10 years ago

Eliško, nemusíte hned útočit na každého, kdo vás upozorní na chyby. Nechápu, z čeho usuzujete, jakou mám inteligenci. Z toho, že neumíte psát? Mimochodem, Pavel Dobeš je kdo?

Tomáš N.
Tomáš N.
10 years ago

Ahoj Lukáši. OK, zkusím to polopaticky. V zadání je „Spotřeba paliva je přímo úměrná ujeté vzdálenosti.“ Co to znamená? Spotřeba paliva je terminus technicus, jehož významem je „množství – typicky objem – paliva potřebného na ujetí nějaké vzdálenosti“. V techničáku auta bývají uváděny průměrné spotřeby v l/100 km. Přímá úměrnost znamená, že spotřeba = c*s, kde c může být třeba nějaká konstanta a s je ta ujetá vzdálenost. Takže např. při c=0,1 by byla po ujetí 10 km spotřeba 0,1*10=1, po ujetí 100 km už 100*0,1=10 (a jestli l/100 km nebo l/km se můžeme jenom dohadovat). Matematická úloha tohoto typu… Více »

Lukáš
Lukáš
10 years ago

Tomáš N.

Díky moc,
něco takového jsem měl v pdostatě na mysli, když jsem se ptal, jestli je spotřeba na 100km jiná než spotřebované množství.
Teď to nějak musím spachtit,dát dohromady s tím , co už mám a poslat to,snad to bude k něčemu a snad pochopí co tou chybou myslíme =)

Lada
Lada
10 years ago

Takže bude stačit když napíšu, že spochybňuji úlohu číslo 14, protože v zadání bylo napsano, že je spotřeba paliva přímo úměrná a ne konstatní?? A v tom případě jsem předpokládala, že se spoteba paliva mění ujeté vzdálenosti???

Lada
Lada
10 years ago

A máte i jíná pochibení v ostatních úlohách??

Zdeněk Sotolář
Zdeněk Sotolář
10 years ago

Nedá mi to: to se teď budou v naší zemi odvolávat všichni neúspěšní, nebo je snadnou kořistí právě jen maturita?

Martina
Martina
8 years ago

Dobrý den, maturita z matematiky mi utekla o 1 nebo 2 body. Chtěla bych poslat odvolání. Návod jsem si stáhla, ale nevím, zda k němu mám poslat i ty výsledky té maturitní zkoušky, nebo je oni budou mít u sebe? Děkuji

Kristýna
Kristýna
8 years ago
Reply to  Martina

Martino, můžu se vás, prosím, zeptat, na co se odvoláváte? :)
Děkuji předem za odpověď.
Jinak bych tam výsledky pro jistotu poslala, nic tím nezkazíte..ale myslím, že se to nemusí:)

Kristýna
Kristýna
8 years ago

Dobrý den, nenalezl někdo nějaké nedostatky v úlohách v letošním (2014) zadání státní maturity z matematiky? :)

Lenka
Lenka
8 years ago
Reply to  Kristýna

JÁ mám nedostatky.Máme 15.hodin a výsledky nejsou.Jsem pěkně nakrklá.

Dominika
Dominika
8 years ago
Reply to  Lenka

Ten samý problém mám taky. Vůbec netuším, co se stalo. A jsem dost naštvaná. Psychické týrání studentů?

Johny
Johny
8 years ago

Z testu z matematiky mám přesně 42 bodů > 84% a je to přesně hranice, má cenu se odvolat a je šance, že by se našla úloha, u které by mohli najít bod a tím bych měl 43 bodů což je jednička?