Rozhlas.cz: Branná výchova – Mezi vlastenectvím a nacionalismem je tenká hranice

Publikujeme text, který vyšel 6. 3. na stránkách Českého rozhlasu pod názvem Co znamená být Čech? ‚Mezi vlastenectvím a nacionalismem je tenká hranice,‘ varuje Kartous. Článek shrnuje diskusi mezi Bobem Kartousem a Ivanem Gerhátem (POKOS) týkající se branné výchovy ve školách, která proběhla v pořadu Pro a proti. Záznam debaty najdete v textu na stránkách Českého rozhlasu.

Měli by se žáci základních a středních škol začít opět učit, jak bránit stát? Podle ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové (ANO) by měl nový předmět zahrnovat základy zdravovědy, fakta o armádě a také dětem osvětlit, co to znamená být Čech.

„Na školách už vzdělávání v této oblasti probíhá, ale systém není efektivní. Žáci a studenti nedosahují výsledků, které od nich očekáváme,“ říká Ivan Gerhát, který je manažerem projektu Příprava občanů k obraně státu známého pod zkratkou POKOS.

Mladí lidé by měli znát roli armády v bezpečnostním systému státu a její vztah k Integrovanému záchrannému systému. Vědět, proč jsme členem Severoatlantické aliance a Evropské unie, co je to kolektivní bezpečnost nebo proč vojáci jezdí na zahraniční mise,“ vypočítává Gerhát.

 

Celý text najdete ZDE.

Přidat komentář

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odebírat komentáře  
Upozorňovat mě na