Rozhlas.cz: Dílny musí děti bavit

Publikujeme text Jana Bumby, který shrnuje rozhovor s Karlem Havlíčkem, předsedou Asociace malých a středních podniků a živnostníků, o záměru zavést do základních škol zpět dílny a pozemky. Text vyšel 22. 2. pod názvem Dílny musí děti bavit. Nebudou už okopávat záhony, ale tisknout kryty na telefon, říká Havlíček a na stránkách rozhlasu najdete i odkaz na záznam zmiňovaného rozhovoru.

Dílny a pozemky patřily dříve mezi samozřejmé součásti výuky na základních školách. Hoblování, rašplování a okopávání záhonů v průběhu devadesátých let ze základních škol zmizelo, nyní se ale možná vrátí. „Musí to ta děcka chytnout, bavit je to,” říká předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

Hned poté, co byla zpráva o návratu dílen a pozemků do osnov oznámena, se objevily ne vždy pozitivní reakce. Právě naopak, mnohé se nesly v duchu, proč v dnešní době neučit něco modernějšího.

Podle Havlíčka by devět lidí z deseti naopak uvítalo praktickou výuku. „Možná je to tím, že to ne vždy bylo správně interpretováno. Cílem není zavést klasické dílny a pozemky, jako jsme je realizovali před třiceti lety. V současné době nám jde o to, aby se zavedla praktická výuka spíše na bázi polytechnické výuky, aby si děti vyzkoušely ruční práce ve spojení s novými technologiemi,” říká předseda.

 

Celý text najdete ZDE.

1
Přidat komentář

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Pěnice Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Odebírat komentáře  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozorňovat mě na
Pěnice Skalicová

Pracovní činnosti z „osnov“ nikdy nezmizely. To je zase mýtus, který šíří lidé,co chtějí poučovat druhé a sami si nejsou schopní najít relevantní data. Na prvním stupni je každý rok jedna hodina, na druhém stupni jsou minimálně Tři hodiny za stupeň, samozřejmě, že lze přidat hodiny z disponibilních hodin. …….Jen je v nich potřeba učit základy programování, 3D tisk a ovládání dronů spíš než okopávat záhonky………. Kdo a za co školám koupí drahé technologie? Již dnes mají mnohé děti dojem, že mléko se nějak vyrábí v Madetě a jabka nebo mrkev se dělá v té 3d tiskárně. není na škodu… Více »