Tisková zpráva: Hledají se další Extra třídy

17. 6. 2015
EDUin
17421715601_3a781cc314_z

Nová výzva programu Extra třída pro školní rok 2015/2016. Na projekty podporující vztahy škol s jejich okolím mohou třídní kolektivy získat až 30 tis. Kč. Realizace projektů je plně v rukách samotných žáků.

Praha, 17. června 2015 – Extra třída vstupuje do dalšího ročníku. Program je určen žákům 7., 8., a 9. tříd ZŠ, případně odpovídajících ročníků víceletých gymnázií a podporuje projekty, které si berou za cíl zlepšit prostředí (životní či sociální), v němž se škola nalézá.

Učebna v zahradě. Labyrint vzpomínek. Interaktivní putování po Březové. Usměj se Znojmo! To jsou příklady některých z 33 projektů podpořených  v programu Extra třída v ročníku 2014/2015. Tento týden otevřel program Extra třída svou v pořadí již 4. výzvu pro školní rok 2015/16. Program připravuje EDUin společně s Nadačním fondem Tesco.

Extra třída je jedinečná v tom, že podporuje začlenění škol a samotných žáků do života obce, v níž žijí. O podporu v rámci programu lze žádat na přípravu a realizaci jakéhokoliv počinu, který přispěje k rozvoji života v obci nebo městské čtvrti. Podmínkou ale je, že žáci v maximální míře zajistí práce související s projektem sami, finance jsou určeny převážně na nákup materiálu a specializovaných služeb. Žáci musí sami zpracovat projektový záměr, který obsahuje výběr a specifikaci projektu, stanovení cílů, přípravu rozpočtu, přípravu propagace a další náležitosti.

Stejně jako v předchozích ročnících bude podpořeno až 50 veřejně prospěšných projektů. Na jejich realizaci mohou žáci získat finanční podporu až 30 000 Kč od Nadačního fondu Tesco. Průběh registrace projektů je následující: registrují se nejprve učitelé, patroni projektů, kteří při registraci získávají přístup k metodické příručce. V září bude otevřena online projektová kancelář – prostředí, které postupně provádí přípravou a realizací projektu a ve kterém se evidují všechny podstatné výstupy. Do projektové kanceláře patroni přizvou své žáky, ti společně zpracují projektový záměr, tedy prvních 10 kroků v projektové kanceláři. Po dokončení projektový záměr zveřejní, tím je podána žádost o grant. Tato část práce musí být dokončena do 9. listopadu 2015.

Silvie Pýchová, vedoucí programů EDUin, řekla: „Program Extra třída se snaží podnítit snahu škol vynést vzdělávání mimo školní zdi, propojit školu s prostředím, v němž se nalézá, a ukázat žákům, že podílet se na zlepšování toho nejbližšího světa, který nás obklopuje, je neoddělitelnou součástí našeho života. A nejen to. To, že žáci připravují a realizují projekt převážně sami, přispívá k rozvoji tolik žádaných dovoleností 21. století, jako je komunikace, organizace, řešení problémů, týmová spolupráce, ale i formální zpracování žádosti o grant.“

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemy články