Tisková zpráva: Senátní návrh na odklad inkluze postrádá logické argumenty

20. 4. 2016
EDUin
11174139473_4474ac5cab_z

Není třeba odklad inkluze, ale informace, jak se od září 2016 změní platby na jednotlivé žáky.

Praha, 20. dubna 2016 –  Návrh senátního školského výboru, aby  bylo o rok odloženo zavedení inkluzivních opatření, se neopírá o žádné srozumitelné argumenty. Je ale důležité, aby školy, běžné i praktické, dostaly od Ministerstva školství jasnou a na konkrétních příkladech prezentovanou informaci, jak se budou od příštího školního roku měnit platby na jednotlivé žáky. Tyto částky pořád ještě známé nejsou.

Dostupná data ze škol říkají, že velká část dětí, na které by měl stát více přispívat, už ve školách jsou a od září se žádný další masivní přesun dětí ze speciálních a praktických škol do škol hlavního proudu nechystá. Odložení inkluze o rok s argumentem, že na ni nejsou školy připravené, je tedy návrhem, který postrádá logiku. Senát se tak přidává k populistické vlně, která inkluzi ve školách popisuje jako hrozbu pro školní prostředí. Pokud by k odkladu došlo, náklady na již probíhající integraci dětí se speciálními potřebami dál ponesou především školy a rodiče dětí.

Navíc je zřejmé, že žáci budou poradnami, které mají určit stupeň podpory podle nových pravidel, procházet postupně, náběh tedy bude i za stávající platnosti zákona pozvolný.

Ke snížení nejistoty a obav ve školách by ale přispělo publikování přehledných modelových příkladů, jak se během příštího školného roku změní financování děti se speciálními potřebami.  Vedení škol potřebuje mít jasno, ve kterých případech dostanou na žáka více a kdy méně. Taková informace zatím chybí jak běžným, tak praktickým školám.

Tomáš Feřtek, konzultant značky Rodiče vítáni, řekl: „Zkušenosti ze škol ukazují, že ředitelkám a ředitelům chybí především jasné informace, kolik peněz budou dostávat na integrované děti v novém systému. Pokud opravdu budou dostávat více, umožní jim to například najímat kvalifikovanější asistenty, na které navíc nebudou muset doplácet rodiče integrovaných dětí. Roční odklad inkluze by způsobil jen udržování dnešního nevyhovujícího stavu. Proto považujeme návrh na odklad za nesmyslný a postrádající logické argumenty.“

logo-author
Našli jste v článku chybu? Napište nám, prosím, na korektor@eduin.cz.
 

Mohlo by Vás zajímat

Listovat všemy články